До річниці приїзду Папи в Україну: Цей візит, як і надання Томосу, засвідчили про окремішності нашої історії, Церкви і народу від Росії

Богдан Білан
3 липня, 2020 п'ятниця
09:33

З 23 по 27 червня 2001 року Україну відвідав найвідоміший Папа ХХ століття Іван Павло ІІ.

Тоді він мав зустрічі з вірними у Києві та Львові. Ця подія викликала небувале піднесення, а на молитву до Понтифіка прийшли мільйони українців та гостей з-за кордону. Та найважливішим його наслідком було те, що світ дізнався про Україну, як колиску православ’я, зі значно давнішою від Росії історією. І те, що було розпочато керівником Західної Церкви було довершено лідером Східної, коли українській Церкві було надано Томос.

Про це журналісту Еспресо розповів Михайло Перун, директор Фундації “Андрей”, доктор наук соціальних комунікацій, доцент кафедри богослов’я УКУ, який у період візиту Папи займався роботою з пресою при УГКЦ.

Що входило у ваші обов’язки у період організації візиту Папи Івана Павла ІІ в Україну?

Коли стало відомо, що візит відбудеться, була створена прес-служба Католицької Церкви в Україні, яка мала бюро у Києві, Львові та Римі. І з 2000 по 2002 рік я був заступником директора офісу зі зв’язків з громадськістю УГКЦ у Римі.

Нашим завданням було комунікувати з журналістами провідних мас-медіа світу, та прес-службою Апостольської столиці, ватиканістами що були акредитовані при Апостольській столиці та мали намір описувати візит Папи до України.

16 травня 2001 р. Зустріч українських журналістів з папою Іваном Павлом ІІ. Ватикан - площа св.Петра

Друге, ми опікувались та координували працю з Посольством України при Ватикані, контактами з українськими журналістами. Зокрема у травні 2001 року було організовано приїзд провідних журналістів з України до Рима та Ватикану, де вони могли побачити все на власні очі і розповісти про підготовку візиту у своїх медіа. Також 16 травня 2001 відбулася аудієнція українських журналістів з Іваном Павлом ІІ.

Ну і різноманітна документація, якої було дуже багато. Щоби продемонструвати масштаби роботи, скажу, що у цей період ми акредитували та спілкувалися близько з 700-ми різноманітних ЗМІ, які описували та писали про візит.

А як відбувалась робота з медіа вже під час візиту Папи?

На кожен візит прес-служба Апостольської столиці відбирає представників провідних світових медіа, що акредитовані при Ватикані, які летять в одному літаку разом з Святішим Отцем та мають безпосередній та найкращий доступ до усіх подій, пов’язаних з візитом.

Ми ж прилетіли в Україну завчасно і вже безпосередньо займались супроводом цих журналістів, а також інших представників ЗМІ, що приїхали заради висвітлення події.

Згадую, що під час зустріччю з молоддю у Львові авто однієї з груп журналістів не пропускали на територію події, оскільки вони не мали якоїсь перепустки. Тоді ми терміново втрутились і залагодили цю проблему. І подібні ситуації виникали, саме тому , було необхідно співпрацювати з різними як українськими, так і ватиканськими структурами.

Прес-конференція блаженнішого Любомира Гузара для журналістів, присвячена візиту Святішого отця Івана Павла ІІ до України. Рим - пл.Мадонна дей Монті, 3 

Відомо, що Російська православна церква та й держава Росія намагалась не допустити візиту Папи в Україну. Чи доводилось долати інформаційну пропагандистську діяльність Москви?

Справді нам довелося стикатися з потужною організованою протидією. Тоді ми до кінця не розуміли звідки це йде, але підозрювали, що це російські спецслужби та РПЦ. Якось майже водночас у кількох газетах світового рівня з’явились публікації, які стверджували, що візит може бути скасовано, або перенесено. Щоби вирішити цю проблему, що була штучно інспірована, до Риму терміново відбув Блаженніший Любомир Гузар (глава УГКЦ) разом з кардиналом Мар’яном Яворським (голова єпископської конференції РКЦ в Україні). Вони мали аудієнцію у Папи, а наступного дня Святіший отець Іван Павло ІІ зібрав усіх причетних до організації відповідальних осіб і чітко та однозначно ствердив, що візит відбудеться у визначенні терміни.

Потім вже під час візиту 24 червня Папа Іван Павло ІІ  зустрічався з представниками Всеукраїнської Ради Церков - з очільниками Церков та релігійних організацій України, завершивши свій виступ словами: «від усього серця бажаю вам, щоб Господь вас благословив».

А з приємних спогадів, що найбільше запам’яталось?

Я пам’ятаю, що коментував тоді у прямому ефірі приліт Папи в Україну і було дуже зворушливо, коли він ступив на нашу землю і вітав усіх, хто його зустрічав та весь народ чистою гарною українською мовою.

І взагалі богослови стверджують, що ті слова, ті проповіді, які виголошував Іван Павло ІІ в Україні були одними з найглибших і найкращих промов до народу України, будь-коли виголошених на такому рівні.

Яке враження залишилось у гостей від рівня організації візиту?

Загалом усі відзначали, що Україна добре впоралась з організаційними моментами такої складної і масштабної події. У цьому в першу чергу заслуга Оргкомітету, у який входили представники Церков (УГКЦ та РКЦ в Україні), центральної та місцевої влади. До прикладу, у Римі я постійно контактував з послом України при Ватикані пані Ніною Ковальською, яка працювала на високому фаховому рівні і не було жодного питання, якого нам не вдавалося б вирішити. Звісно ж працювала дуже компетентна команда з Ватикану, яка займається організацією візитів папи, але наші служби теж добре справлялись. Однозначно було повне сприяння з боку адміністрації Президента України Леоніда Кучми, які робили усе, можливе, щоби візит відбувся якісно.

Яка значення для України, вплив мав візит Папи?

Без сумніву, це візит найвищої історичної ваги. Він однозначно підняв та показав статус і рівень нашої держави. Адже усі світові медіа тоді розповідали про Україну і це були, однозначно, позитивні меседжі. Усі віддавали нам належне за те, що, як у Києві, так і у Львові була величезна кількість вірних і все відбувалось за чіткої і якісної організації.

Також величезне значення мали слова, які промовляв Папа. Він чітко артикулював, що саме Київ,  і ту цитую Його слова: “… колиска давніх слов’ян та української культури, глибоко просякнутий християнським духом”.

Без сумніву візит Папи став визначною, епохальною та духовною подією для України. Не лише для Церкви та вірних, але для ствердження української держави також.

Чи можна поставити в один ряд візит Папи і надання Томосу?

Почну з того, що це події з різних площин. Візит Папи показав, що Україна екуменічна земля, тут віддавна спільно проживають різні конфесії та релігійні організації. І тут підтверджувались слова Івана Павла ІІ про те, що християнство має два легені – Західну і Східну Церкву. І для того, щоби Церква жила повноцінно вони мають працювати і розвиватися спільно. Святіший Отець мав неодноразово зустрічі з Патріархом Варфоломієм власне в питанні зближення у об’єднання Церков. І його візит в Україну був не для того, щоби переконувати людей у істинності свого віросповідання, а у тому, щоби віддати належне українській історії, мученикам та ісповідникам віри та українському народу.

І надання Томосу стало фактично продовженням справи визнання коріння українського православ’я у Києві, а також процесу об’єднання церков. Це документ, який ставить  Православну Церкву України в один рівень з іншими Церквами православного світу. Тому скажу, що це події різні, але об’єднані ідеєю Києво-центризму та єдності божих Церков.

Ще такий важливий момент. Однією з ідей, яку ми розробляли, але, на жаль не зуміли реалізувати за браком часу і ресурсів, була організація виставки у Ватиканських музеях української ікони з колекції Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького. Вона мала підтвердити дуже важливу річ: найстаріші  українські ікони та сакральне мистецтво – це ХІІ ст., а найстаріші російські – з XVIIIст. Це духовний скарб, який неможливо вкрасти і перевести у Росію, як це було зроблено з центром. Митрополію можна було перемістити, а от колиску християнства Київської  Русі та її історію, яка є в Україні не вийде ніяк.

І саме це показав і довів, як візит Папи так і надання Томосу. Фальсифікувати можна пробувати все, але правда і факти за нами – центр християнства і його основа саме тут.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
15:39
На фото: потяги
Україна та Словаччина цьогоріч запустять новий залізничний маршрут Київ - Кошице
15:04
Ілюстративне фото
Росіяни вдарили по селу на Харківщині: вбили жінку та поранили чоловіка
15:02
Авдіївка
Заступник комбрига 3-ї штурмової Жорін розповів про пріоритет росіян на Авдіївському напрямку
14:48
окупанти Мелітополь
У Мелітополі окупанти використовують авто з РЕБ "Пелена" для блокування мобільних і захисту від вибухових пристроїв, - Федоров
14:47
малюнок, діти
У Мінсоцполітики розповіли, скільки дітей в Україні потребують усиновлення
14:32
На фото: гурт "Бумбокс"
"Бумбокс" презентував пісню "Фіртка", записану в проміжках між бойовою роботою
14:27
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Зброя, кордон, торгівля: уряди України та Польщі провели перемовини
14:02
OPINION
Ольга Лень
"СВО" проти України стала "священною війною" Росії
14:00
щеплення вакцинація
Захищає від штаму "Омікрон": в Україну доставили понад чверть мільйона доз вакцини проти COVID-19
13:55
Джонні Депп "Пірати Карибського моря"
Наступних "Піратів Карибського моря" знімуть без Джонні Деппа, - продюсер
13:48
Еспресо та “Голка”: “Бачимо прояви цензури і спробу зняти матеріал про Шуляк і Кубракова з сайту”
13:48
"Свідчення потепління": українські науковці виявили новий вид рослин біля станції "Академік Вернадський"
13:45
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
13:39
Роман Насіров
Ексголову ДФС Насірова залишили під вартою ще на два місяці
13:35
Ексклюзив
Александар Вучич
Заява Вучича про загрозу національним інтересам Сербії - його внутрішня політична потреба, - політолог Варґа
13:31
Естонія
Посол Естонії: росіяни в Естонії мають більше прав, ніж у Росії
13:27
Олег Іващенко
"Призначив бойового генерала": Зеленський сказав, чого чекає від СЗР під керівництвом Іващенка
13:10
телемарафон
Маніпуляції за бюджетні кошти: уряд просять віддати гроші з телемарафону та Freedom на ЗСУ, створено петицію
13:09
акторка Іванна Сахно
"Винна їм половину зарплати": українка в Голлівуді Іванна Сахно розірвала контракт з Netflix, щоб не грати росіянку
13:09
відключення електроенергії
На Харківщині діють графіки відключень електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 28 березня
13:02
"У Росії немає ресурсів": ЦПД спростував фейк щодо підготовки росіян до наступу на Харків
12:59
Оновлено
річниця деокупації Ірпеня
Друга річниця деокупації Ірпеня: у місті вшанували пам'ять полеглих військових і цивільних
12:55
окупанти, орки
Росіяни не відпускають із фронту своїх військових, які укладали контракти на пів року, - Спротив
12:47
Ексклюзив
прикордонники
"Надзвичайно серйозно": у Раді резервістів ЗСУ назвали ймовірні завдання російських ДРГ у разі появи на Київщині
12:45
Росія ДНР ЛНР окуповані території
Британська розвідка розповіла про заходи русифікації на ТОТ України
12:24
США перекинули у Червоне море понад 3 тис. військових
Єменські хусити атакували військовий корабель США дронами
12:16
Чорне море, Крим
Росіяни готуються відбивати атаки українських ДРГ у Севастополі, - "Атеш"
12:14
Росія щодня продукує нові фейки
"У відповідь на теракт в Москві РФ знищила штаб-квартиру СБУ": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 28 березня
12:01
OPINION
Юрій Ніколов
Чим не догодив "слугам" "Уклон"
11:55
україна українці
Населення України може скоротитися до 25,2 млн у найближчі 26 років: Мінсоцполітики пропонує рішення
11:37
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поранений на вулиці чоловік помер у лікарні
11:20
За матеріалами ДБР судитимуть працівника військкомату та правоохоронця, які на Одещині торгували "білими квитками"
На Одещині судитимуть працівника ТЦК та правоохоронця, які торгували "білими квитками"
11:05
тарифи на електроенергію, лічильник
Атаки РФ на енергосистему: в Міненерго розповіли, чи підвищать тарифи на світло
10:50
Ексклюзив
"Через Курахове на Вугледар": військовослужбовець ЗСУ "Магнат" про спроби просування росіян
10:37
Намагався скоригувати удар по ТЕС та військовому шпиталю у Дніпрі: СБУ затримала підозрюваного
10:35
Огляд
світ, міжнародний огляд
Сіярто заявив про загрозливий ризик третьої світової війни, а українська армія окопується, щоб стримати атаки Росії. Акценти світових ЗМІ 28 березня
10:30
Наслідки руйнування житлового будинку після ракетного удару в Дніпрі
ООН: щонайменше 14 085 цивільних загинуло внаслідок російського вторгнення
10:15
Ексклюзив
гроші
З 29 березня збільшиться коло осіб, які мають право на допомогу в разі загибелі військового, - правозахисниця Денісова
10:10
ДБР викрило злочинну групу посадовців, яка зрубала 100-річні дуби на 60 млн грн у Чорнобильському заповіднику
Зрубали 100-річні дуби у Чорнобильському заповіднику на 60 млн грн: ДБР викрило посадовців держпідприємства
10:02
OPINION
Олексій Голобуцький
"Гаряча картоплина" мобілізації: з ким грають у пінг-понг?
Більше новин