"А ми тую червону калину підіймемо!", "Чому я не сокіл?", "Лиш тобі - в цілім світі!": 14 чудових українських пісень, які співають у світі

Тетяна Зінченко
23 липня, 2020 четвер
09:18

Не секрет, що українці - співоча нація. "Еспресо" пропонує вашій увазі 14 українських пісень, які вже давно стали улюбленими усіма поколіннями і які шануються світом

Отож, друзі, ще про красу нашої мови, цього разу - співану. На цю тему мене надихнули знову ж таки студенти Університету Індіани, які вивчають українську мову.

У  розмові з ними з'ясувалося, що вони не лише люблять співати, а ще й виконують українські пісні. Приємно, що не кажи, знати, що пісні твого народу звучать далеко за межами нашої країни. Пісень знають багато, що знову приємно подивувало. 

Читайте також: Як і навіщо американські студенти вивчають українську мову

 "Я можу розказати по США та трохи по Канаді. Я тут сама співаю, і в ансамблі Ukrainian Village Voices з Нью-Йорку, - долучається до розмови Ірина Волошина, фольклористка, докторантка кафедри фольклору та етномузикології Університету Індіани (Iryna Voloshyna, folklorist, PhD student in Folklore and Ethnomusicology at Indiana University). - Цей ансамбль є унікальний тим, що вони декілька років тому їздили в Україну, і від  сходу до заходу, записували пісні в селах від носіїв культури, і тепер співають їх тут, у США. На відміну від інших колективів, які послуговуються місцевими знаннями, або архівними даними. 

У діаспорі репертуар українських пісень дещо відрізняється від тих, які відомі в Україні. Але є певні "стандарти". Наприклад, колядки: "Нова радість стала", "Небо і земля"
Один із найвідоміших народних псальмів в Україні і в світі  - це "Страдальная мати"
Веснянка -  "Ой село, наше село, ой чого невесело". Це якщо дуже коротко". 

 Фото Ukrainian Village Voices

 "Українська пісня - це бездонна душа українського народу, це його слава", -  писав  О. Довженко.

Про нас, українців, кажуть, що ми - співоча нація. У світових рейтингах нам відводять високі місця за милозвучністю і музичністю мови, за експресивністю і змістовністю пісень, за їх чарівною мелодійністю, за драйвовістю, магічністю, піднесеністю і атмосферністю музики.

Окремо і особливо наголошується на українських народних піснях - справді нашому безцінному надбанню. Навіть у ЮНЕСКО нголосили на цьому приємному факті. 

Дослідники нарахували близько 200 тисяч українських народних пісень, і ця цифра дуже велика ! Хоча шанувальники народної творчості нараховують їх значно більше. Бо багато літературних пісень стали улюбленими, а відтак - народними. Утім, кожну пісню можна певною мірою вважати літературною, бо створила її  певна людина, вклавши туди частину свої душі. А народ відшліфував її, додавши по частинці і своєї душі.  Ось такою душевністю, духовністю наші пісні зуміли прокласти шлях до душі всього людства. 

  null

Фото Анатолія Борейка

Видатні композитори світу надихалися нашими піснями. Витоки української пісні прослідковуються в музичних шедеврах Моцарта, Баха, Шопена, Шуберта, Ліста, Чайковського, Брамса, Вебера, Глинки та інших.

У наших піснях, ніби у книжках, зафіксована наша історія, боротьба, життя українця від народження, побут, мрії, почуття, висока громадянськість і патріотизм. Жанрове багатство, тематична розмаїтість просто вражають! А що найголовніше - ці пісні актуальні в усі часи. Їх переспівують на новий лад сучасні українські виконавці та гурти, роблячи їх своїм трендом. Так давні тексти починають звучати по-новому.

Пропонуємо вашій увазі 14 українських пісень, які вже давно стали улюбленими усіма поколіннями і які шануються світом.

 Перша пісня у Всесвіті -  "Дивлюсь я на небо"  

І вона була українською! У серпні 1962 року перший український космонавт Павло Попович заспівав українську пісню "Дивлюсь я на небо та й думку гадаю" (слова Михайла Петренка, музика Л. Александрової, аранжування В. Заремби).

Можна лише собі уявити здивування в Центрі управління польотом, коли під час одного з сеансів зв'язку  присутні почули  цю пісню у виконанні космічного співака.

 Гімн Українських січових стрільців - "Ой у лузі червона калина"  

 Це - композиція літературного походження, відома в кількох варіантах. Улюблена пісня бійців УПА. Перший варіант створив  режисер Українського театру “Руська бесіда” Степан Чарнецький у 1914 році. Пізніше чотар УСС Григорій Трух із Стрия на Львівщині додав до першої строфи “Ой у лузі…” ще три строфи, і навчив її стрільців своєї чоти. Знадобилося небагато часу, щоб пісня зазвучала в багатьох куточках світу.

.

Рекордна "Реве та стогне Дніпр широкий"  

На фестивалі кобзарського мистецтва "Козацька ліра" кобзарі з усієї України одночасно виконали цю пісню, що було зафіксовано в Книзі рекордів України як наймасовіше виконання кобзарської пісні. Пісню літературного походження виконує дуже багато творчих колективів і в нас, і за кордоном -  Національний академічний народний хор імені Верьовки, Хор "Хрещатик", вокально-інструментальний гурт "Кобза", хор Gaudeamus зі Львова, Капела бандуристів Канади та інші відомі колективи.

Пісня-танго "Гуцулка Ксеня"

Є дві версії створення пісні. За першою, її автор -  український композитор, диригент, педагог і музично-громадський діяч Ярослав Барнич.

Дівчиною-прообразом героїні пісні була вродлива Ксеня Клиновська з Небилова. Вона вчилась у композитора в Станиславові і надихнула його на створення пісенного шедевру, що й часто буває в творчості видатних митців.  

У 1938 році Ярослав Барнич написав за мотивами пісні відому оперету "Гуцулка Ксеня".

За другою версією, автором пісні є вчитель із Стрийського району Роман Савицький, який музикою цікавився усе своє життя, хоч жодної спеціальної музичної школи не закінчував.

 Свою літню відпустку Савицький проводив, як правило, у домі двоюрідної сестри Ірини Бурачинської, яка жила в селі Шешори на Косівщині. Сестра мала вродливу доньку Ксеню, яка дуже любила свого дядька Романа. На одному з вечорів, коли молодь забавлялася під час вакацій, десятирічну племінницю Савицького обрали "королевою" вечора: Ксеня виявилася дуже веселою і дотепною, кожному давала якісь доручення, а до свого дядька звернулася з проханням написати таку пісню, щоб уся Гуцульщина її співала.

Цей дзвінкий "Щедрик"!

Мелодія нашої пісні - також одна з найвідоміших у світі. Carol of the bells, яку ми часто чуємо - це адаптована версія нашого "Щедрика". Вперше давню пісню, оброблену композитором Миколою Леонтовичем, виконав хор Київського університету в 1916 році. "Щедрик"  - про ластівку, яка прилетіла до родини провістити про багатий рік. Як відомо, в давні часи, ще язичницькі, новий рік починався з новим витком природи, тобто навесні.

"Їхав козак за Дунай" і талант Бетховена

Чудовий романс літературного походження. Його автором вважають козака, філософа та поета Семена Климовського. Можливо, він написав її після невдалих турецьких походів Петра I. Українською піснею захоплювався й геніальний німецький композитор Людвіг Ван Бетховен, який і познайомив Європу з відомою українською піснею. Зараз ця композиція  відома не тільки в Європі, а й у всьому світі.

 "Ой на горі та й женці жнуть" - запорозький марш

Це - козацька народна пісня, яка стала "Запорозьким маршем" і яка звучить як подяка усім захисникам нашої країни, як гордість за них. Перші згадки про пісню знаходять у другій половині XVII століття і пов’язують із Михайлом Дорошенком або Петром Конашевичем-Сагайдачним.  

 

"Розпрягайте, хлопці, коні" - "Маруся раз, два, три калина"

Пісня відома у записах фольклористів ще початку ХІХ століття. Відомий також варіант пісні у з приспівом "Маруся раз, два, три калина". Краєзнавець Віктор Яланський  наводить розповідь дружини Нестора Махна Галини Кузьменко, що автором цього твору є махновець з Полтавщини Іван Негребицький. “Розпрягайте, хлопці, коні” була маршем загонів Нестора Махна, і автор отримав за  неї 25 років заслання в Магадан.

Ти признайся мені

"Червона рута" - пісня легендарного Володимира Івасюка, одна з найулюбленіших наших пісень. І - на слуху у світі. 

Чому розплетена коса?

Напевне, всі чули цю чудову “Ой у вишневому саду, там соловейко щебетав…”  На жаль, ми не знаємо сьогодні її автора, але вдячні за пісню, яка передає щиру українську душу мелодійною мовою.

"Ой чий то кінь стоїть" - джерело романтичного натхнення

Лірична, дуже романтична пісня, шанована далеко за межами України. Автор невідомий, а виконують її дуже багато виконавців.

"Несе Галя воду"

Романтична пісня про кохання, одна з найулюбленіших народних пісень  українців. Її переспівували і переспівують багато відомих виконавців і у нас, і за кордоном. 
 

"Ой у гаю при Дунаю" 

Давня чудова українська народна пісня. Згадується як мінімум з 1916 р. і має щонайменше 2 варіанти пісні, які не надто відрізняються один від одного.

"Ніч яка місячна, зоряна, ясная" -  про ліричну і романтичну душу

Цю популярну українську пісню вважають народною, хоча всі знають автора - Михайла Старицького. Музику до неї як включення до опери арії з мотиву повісті Гоголя "Утоплена" створив ще один геніальний українець Микола Лисенко. Всесвітньо відомою вона стала з іншою мелодією, яку написав кобзар Андрій Волощенко та режисер Василь Овчинников.

 

Звичайно, що це - лише краплина в морі дзвінкої, кришталевої, лункої української музики, яку пропонує "Еспресо", бо кожен має ще й свої улюблені пісні, так само чудові. Слухаймо своє, поширюймо, вивчаймо! І, звичайно, пишаймося! Бо, як писав Шевченко: "Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине. От де, люде, наша слава, слава України!". Або як у Довженка: "Українська пісня - це геніальна поетична біографія українського народу".

Читайте також:
Денис Берінчик
6 травня, 2021 четвер
Український боксер Берінчик потрапив у перестрілку
Еден Азар
6 травня, 2021 четвер
"Реал" після вильоту із ЛЧ вказав на двері своєму найдорожчому футболісту
5 травня, 2021 середа
У ДПСУ пояснили, чому не збивають російські вертольоти, які порушують кордон
Київ
+11
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.62
  Купівля 27.62
  Продаж 27.87
 • EUR
  Купівля 33.22
  Продаж 33.69
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
7 травня
19:18
гроза
ДСНС попередила про грозу на Київщині у найближчі години
19:08
Дитячий садок, - тренер про скандальний матч "Минай" - "Шахтар"
18:59
ВООЗ
ВООЗ внесла до списку рекомендованих китайську COVID-вакцину Sinopharm
18:53
Уряд розглядає можливість надати гуманітарну допомогу Індії, - Зеленський
18:38
Георгіївська стрічка
Заборону георгіївської стрічки підтримують 43% українців, - опитування
18:28
Розраховуємо закінчити розробку COVID-вакцини до кінця цього року, - Національна академія наук
18:12
На Київщині за підозрою в шахрайстві затримали голову ОТГ
17:51
COVID-19
Регулятор ЄС почав вивчати препарат Sotrovimab для лікування COVID-19
17:47
сепар
Дистанційне мінування та заборонена зброя: окупанти 7 разів порушили тишу на Донбасі
17:36
Святослав Літинський
Завдяки львівському активісту у двох райцентрах Закарпаття скасували статус регіональної для угорської мови
17:25
Ексклюзив
Андрій Антоненко
Аваков зробив все, щоб заполітизувати справу Шеремета, - Антоненко
17:13
Андрій П'ятов
Голкіпер П'ятов оголосив про завершення кар'єри в збірній України
17:11
СБУ
Безугла оприлюднила графік роботи над законопроектом про реформу СБУ
17:11
вакцина
Виключно для цільових груп: у Києві посилили контроль за використанням COVID-вакцини
16:56
Еден Азар
У "Реалі" визначились зі сумою, яку хочуть отримати за свого найдорожчого футболіста
16:54
У Києві поліціянт під час патрулювання поцупив у чоловіка сумку з грошима і поділився з колегами
16:53
НБУ продасть на аукціоні майже 46 тонн виведених з обігу монет
16:48
пакт "Молотова-Ріббентропа"
Майже 50% українців вважають, що Друга світова війна була розв’язана через змову Гітлера та Сталіна, - опитування
16:31
9 травня
Опитування: Понад 40% українців вважає, що слід відзначати 8 і 9 травня
16:29
Олександр Лукашенко
Лукашенко готовий провести перевибори в Білорусі паралельно зі США
16:28
Укрзалізниця
Укрзалізниця та Stadler домовилися виробляти в Україні швейцарські поїзди
16:16
вакцинація
Німеччина послаблює карантин для повністю COVID-вакцинованих
16:15
Олексій Чирній
Останній політв'язень з "групи Сенцова" Чирній повернувся до України
16:14
Ексклюзив
Юрій Корольчук
Через санкції РНБО проти облгазів населення може залишитись без газу та електроенергії, - Корольчук
16:10
Андрій Шевченко
Суперліга зруйнувала б футбол в Україні, - Шевченко
16:03
Наталка Діденко
Заморозки, дощі з грозами й поривчастий вітер: Наталка Діденко про погоду на вихідних
16:00
grn
У квітні інфляція сповільнилася до 8,4% у річному вимірі, - Держстат
15:55
Британія вибори
У Британії консерватори виграли на виборах в окрузі, на якому завжди перемагали лейбористи
15:48
Від COVID-19 помер інструктор десантників із ножового бою Олександр Шевченко, - Маруся Звіробій-Біленька
15:47
шахта
14 гірників другий день страйкують під землею на Луганщині через невиплату зарплат
15:42
резерви України
Міжнародні резерви України у квітні зросли до $28 млрд
15:38
одностатевий шлюб
Тайванський суд визнав дійсним одностатевий шлюб пари з регіону, де він заборонений
15:36
маршрутка
У Києві запустять додаткові маршрути громадського транспорту на поминальні дні
15:33
Анонс
Віталій Портников
"ПолітКлуб Віталія Портникова" о 19:20. Візит Держсекретаря США в Україну: заяви про безпеку, реформи, корупцію та "Нафтогаз"
15:31
Флойд Мейвезер
Я вб'ю тебе, виродок, - Мейвезер звернувся до блогера, з яким побився
15:21
Андрій Пекельний
Злочину не вчиняв, а дії були в межах необхідної оборони, – адвокати Андрія Пекельного
15:20
карантин
У Дніпрі 11 травня відкриють школи і дитячі садки
15:15
школа карантин
"Дистанційка" негативно вплинула на результати навчання, - Центр оцінювання освіти
15:12
колонія
"Мрія забудовника": Майно 48-ї виправної колонії у Львові виставили на продаж
15:08
Луїш Каштру
Тренер "Шахтаря" Каштру відмовився говорити про італійця, який має його замінити
Більше новин