Гроші замість бебі-боксів - чи є в цьому сенс. Думка експертів

Ольга Чайка
6 серпня, 2020 четвер
09:35

З вересня 2018 року батькам новонароджених видавали так звані “бебі-бокси” - коробки із найнеобхіднішим у перші місяці після появи на світ маля. Але це лишилося у минулому - в уряді відмовились від цієї ідеї на користь грошової допомоги

Зміст

Комусь пакунки для малюків сподобалися і були корисними, хтось майже не скористався вмістом, тож у соцмережах зчинилися тривалі дискусії про те, що краще - бебі-бокс чи гроші. Журналістка Еспресо Ольга Чайка зібрала точки зору експертів з цього приводу. Ми також наводимо точку зору міністерства соціальної політики, яку пані міністр озвучила у ефірі UA: Українське радіо.

Марина Лазебна, міністр соціальної політики:

Монетизація - це пілотний проект. Він запрацює з 1 вересня. На сайті Міністерства соціальної політики буде оголошення. Будуть публічні договори з усіма інтернет-мережами, онлайн-магазинами, які долучаться до цього пілотного проекту. Ми будемо надавати картки, і люди у цих мережах будуть купувати товари. Гроші можна буде використати протягом року.

Стосовно переходу на гроші. Це правильна ідея. Тому що тендерні процедури - це завжди певні оборудки. Не хочу це коментувати, хай цим займаються правоохоронні органи.

Ми зробили максимум: у тендерній документації на бебі-бокс передбачалося 3700 грн, ми даємо людям по 5000 грн. Ніхто нічого не має заробляти, хай гроші йдуть на людей. Чомусь думають, що бебі-бокс - це якась безкоштовна штука. Це речі, які куплялися за кошти платників податків!

Лотта Сильвандер, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні:

ЮНІСЕФ закликає Уряд  України зберегти критично важливу програму підтримки сімей з дітьми - “пакунок малюка”. А також - зважити на певні переваги видачі пакунку в натуральному вигляді, а саме:

  • рівні права та можливості кожної родини -  програма універсальна для всіх родин, незалежно від їхнього соціально-економічного статусу;

  • отримання пакунку саме в перші дні від народження дитини  - 99% родин отримували «пакунок маляти»  в пологовому будинку, тобто використання предметів першої необхідності для догляду за дитиною починається протягом перших днів життя.  Окрім матеріальної підтримки, сім’я отримує важливу інформацію - наприклад, щодо вакцинації та грудного вигодовування.

Аналітика ЮНІСЕФ підтверджує й економічну ефективність пакунків малюка для сімейного бюджету. Товари із пакунку малюка обійдуться батькам дорожче на 50-200%.

Протягом двох років ЮНІСЕФ систематично збирав відгуки батьків на програму. Обстеження проводилось шляхом репрезентативного вибіркового опитування бенефіціарів у пологовоих будинках під час отримання «пакунку маляти» та через 3-5 тижнів після використання.

Згідно з нещодавнім опитуванням ЮНІСЕФ, позитивний вплив програми на родинний бюджет відчули 79% бенефіціарів. Майже половині (49%) отримувачам «пакунку малюка» вдалося суттєво заощадити на купівлі товарів для немовляти на перших місяцях життя.

Водночас ЮНІСЕФ готовий надавати моніторинг нового пілотного проекту уряду по грошовим виплатам.

Наталія Шаповал, керівниця KSE Institute, членкиня Консультативної ради Центру вдосконалення закупівель:

Для закупівлі бебі-боксів обрали дуже гарний механізм - через державну установу “Професійні закупівлі”. І застосували рамкову угоду. Це дуже правильний спосіб провести закупівлю. Так роблять у європейських країнах на таких великих обсягах. Це було б дуже ефективно і економно.

На мою думку, дещо пішло не так. Це дві речі.

Перше - закупівлю почали проводити дуже пізно. Міністерство соціальної політики дуже пізно почало про це думати. І зараз немає часу провести закупівлю, якщо щось неправильно відбуватиметься. Загалом все було підготовлено у дуже стислі терміни. Якби все почали організовувати за рік-півроку, то було б достатньо часу розібратися з усіма питаннями. Адже було відомо завчасно, що цю закупівлю треба буде проводити.

Другий момент - можливо, є якісь інтереси, чому цю закупівлю не можуть провести. Але, я думаю, Антимонопольний комітет і суди проаналізують і прийдуть до якогось висновку.

Мені здається, що забезпечення бебі-боксами спрацювало добре і варто було б так само продовжувати. Але зараз, напевно, обирали між монетизацію і переданням цієї закупівлі назад міжнародним організаціям для проведення закупки.

Я думаю, що варіант провести закупівлю був би більш зручним для отримувачів. Враховуючи, що багатьом сподобалися такі пакунки, і для їх отримання не треба проходити жодної бюрократії. І бокси справді використають для дитини.

Щодо монетизації - про корупційні ризики говорять справедливо. У держави зараз немає нормально працюючого механізму підбирати таких дистриб’юторів, у яких батьки зможуть купляти товари для дітей за допомогою карток. Тому це буде щось “зроблене руками”. Відповідно, там буде багато корупційних ризиків.

Однак цю ситуацію варто розглядати у політичному контексті. Урядовці та президент будуть обирати швидкий і реалістичний варіант, щоб електорат отримав підтримку у якійсь формі.

Олександр Соколовський, власник групи компаній “Текстиль-Контакт”, на facebook:

Кому треба в Кабміні нашепотіли пропозицію однієї (ну дуже відомої) мережі. Не скажу якої. Думаю, всі здогадалися, але скоро офіційно дізнаємося! Що ті неодмінно «врахують інтереси» ...

І ось на Кабміні прем'єром раптом оголошується рішення, що про бебі-бокс мамам можна забути. А буде грошова компенсація в 5000 грн. Здавалося б, де тут корупція? Звичайна монетизація пільг - ну не зміг Мінсоц організувати тендер, а 1,2 млрд грн у держбюджеті на цільову допомогу виділені, так що ж тепер робити...

Але виявляється, що це не гроші на руки і купуй що хочеш, а «спеціальна картка із спеціальним режимом використання». І як ви думаєте, хто буде визначати роздрібну мережу для цієї схеми? Мінсоцполітики! І вгадайте з трьох разів, кого вони скоро виберуть?

А в роздробі хіба складно на «спеціальний список товарів» збільшити націнку на 10-20% (ніхто ж не помітить, халява ж?). А потім з виділеної суми повернути ці 10-20% чиновникам, які підтримали схему? Ось така собі «монетизація для матусь» по-українськи.

При цьому ще раз повторю. Незважаючи на згадану солідність суми в 5000 грн, ця торговельна мережа, як і будь-який роздріб, має націнку не менше 50%, так що мами у будь-якому разі будуть в програші. І замість того, щоб отримати бебі-бокс в пологовому будинку, доведеться залишати маленьку дитину і їхати через все місто. А тим, хто в містечках і селах ніхто доставку робити не буде. Доведеться за неї платити додатково, при цьому ризикуючи, що прийде неякісний «кіт в мішку». При цьому Мінсоц наплював на можливий спалах вірусу і нові обмеження.

При монетизації чарівним чином:

- бюджетні витрати на 30% збільшуються (з 3800 до 5000);

- а для молодих мам фактична купівельна спроможність при цьому на 40% зменшується (сьогодні ці 60 предметів в роздробі коштують 7300 грн, а картка буде на 5000 грн).

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.06
    Купівля 41.06
    Продаж 41.5
  • EUR
    Купівля 45.35
    Продаж 46
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
3 жовтня
20:32
Live
Владислав Дубінчак (ліворуч), Гоффенгайм - Динамо
"Гоффенгайм" - "Динамо" 1:0: онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
20:31
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
ЗСУ атакували аеродром, на якому базувались Су-34 та Су-35, окупанти продовжують атакувати на трьох напрямках. Колонка Сергія Згурця
20:25
без води, вода
У Сумській міськраді розповіли про ситуацію з водопостачанням після обстрілів РФ
20:02
OPINION
Про квадроберів: Це не про дітей, це про дурних, переляканих дорослих
19:58
Південноукраїнська АЕС
Енергоатом замовив захист Південноукраїнської АЕС. Інженерні споруди мають бути готові до зими 2025 року
19:39
Молдова
У Молдові заблокували російські Яндекс і Rutube
19:38
Оновлено
Курська АЕС
У МЗС спростували російський фейк про нібито спробу ЗСУ атакувати Курську АЕС
19:31
Армія РФ вдарила по зупинці громадського транспорту у Купʼянську: серед поранених 16-річна дівчина
19:11
Україна отримала від ПРООН 10 спецавтівок для медиків у прифронтових областях
19:11
Молдова
РФ підкупила 130 тис. громадян Молдови, аби завадити країні вступити до ЄС
19:09
дрон Shahed-136, атака росії по Києву 17 жовтня
У Білорусі 3 жовтня вранці вибухнув "шахед", - Гаюн
19:00
Аналітика
ізраїльські солдати
Війна на трьох фронтах: чому Ізраїль одночасно воює з ХАМАСом, "Хезболлою" та Іраном. Пояснюємо
18:46
Свічка пам'яті
Удар РФ по Полтаві 3 вересня: у лікарні померла ще одна людина, кількість загиблих зросла до 59
18:39
Роберт Фіцо
"ЄС потребує РФ": Фіцо заявив, що "зробить все для відновлення нормальних відносин" з Москвою
18:33
Український легіон розпочав набір добровольців у Любліні
18:19
рада слуга народу
Нардепа від "Слуги Народу" судитимуть за незаконне збагачення на 11 млн грн
18:18
острови Чагос
Британія передасть свою останню африканську колонію Маврикію
18:16
Ексклюзив
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ отримала нові можливості з виготовлення "шахедів", - Defense Express
18:14
Новини компаній
У Києві відбувся форум "People Power: Сила бути різними" про безбар’єрність у робочому середовищі
18:09
Люксембург
Люксембург долучився до Коаліції дронів
18:02
OPINION
Чи підтримують українці добудову АЕС
17:52
поїзд РФ з символами "Z"
Литва відмовилась пропускати транзитний поїзд РФ з символами "Z": персонал зобов'язали стерти написи з вагонів
17:48
Кароль Навроцький
Директор польського Інституту нацпам'яті назвав Галичину "Східною Малопольщею"
17:39
Шалва Папуашвілі
Спікер парламенту Грузії Папуашвілі підписав закони, які обмежуть права ЛГБТ-спільноти
17:18
Єврокомісія
Порушує законодавство ЄС: Єврокомісія подає на Угорщину до суду через закон про "захист суверенітету"
17:18
Ексклюзив
Дана Ярова
Це буде важливий крок: радниця заступника МОУ Ярова про експорт дронів українського виробництва
17:12
"Океан Ельзи" оголосив 5-й поспіль концерт у Палаці спорту, чим встановив рекорд
17:09
на фото ситуація на фронті
Від початку доби на фронті відбулося 73 боєзіткнення: ворог найактивніший на Курахівському та Покровському напрямках
17:02
Ексклюзив
окупанти в Криму
Противник накопичує сили для проведення штурмових дій: командир 31-ї ОМБр про Таврійський напрямок
16:56
Микола Точицький
Точицький вважає, що треба залучати бізнес для фінансування культури 
16:48
В Україні до 15 років засудили брата й сестру, які діяли на Харківщині для розвідки РФ
16:48
На Харківщині лісова пожежа знищила селище: четверо людей згоріли живцем
16:25
Сергій Рябков
У МЗС РФ заявили, що "не бачать можливості для прямих контактів із Києвом"
16:17
Курськ
Росіяни обстрілюють населені пункти Курської області, де немає українських військ, - ОТУ "Сіверськ"
16:14
Оновлено
РФ вдарила по прикордонному селу на Чернігівщині: троє загиблих, серед них дитина
16:06
YAKTAK та Святослав Вакарчук презентували спільну пісню "На нічному небі"
16:03
OPINION
Демографічна стратегія ціною в 4 млн життів
16:02
Володимир Зеленський
"Життя важливіші, ніж будь-які забудови": Зеленський про вихід ЗСУ з Вугледара
15:55
Оновлено
Telegram
У Telegram стався масштабний збій: месенджер відновлює роботу
15:50
Пресреліз
Анастасія Равва на конференції ОБСЄ з людського вимір
Медіа мають допомогти суспільству зрозуміти різницю між правдою та брехнею, - Анастасія Равва на конференції ОБСЄ
Більше новин