live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Перейти на українську - як вперше в житті зготувати борщ. Страшно, але вдасться!

Кулінарний гуру Євген Клопотенко дає покрокові поради, як легко перейти на українську мову. "Лише 6 пунктів, і 50% вашого життя зміниться"

Як не крути, минув той час, коли питання: бути чи не бути українській мові в Українській державі ще піддавалося дискутуванню. Зараз кожен свідомий громадянин землі, на якій живе, свідомий і того, що на цій землі є власна культура, мова, звичаї і традиції. І, попри все це, українська  почасти звучить як іноземна, або взагалі не звучить там, де їй дано бути.

Євген Клопотенко - український кулінарний експерт, шеф-кухар, бізнесмен, телеведучий. Засновник соціального проєкту зі зміни культури харчування Cult Food, автор популярного в Україні кулінарного сайту klopotenko.com.

І, як і кожен справжній українець, дуже вболіає за своє. Хоч, здавалося б, його успіхи, досягнення, його талант відкривають такі можливості, які можуть захлеснути інші питання. Адже творчість - так а штука, що вже як накриє, то йдеш за покликом натхнення, а те, що навколо, набуває розмитих ліній. 

Українець Євген Клопотенко заперечує такий розвиток і подій, і творчості. 

Українці, які не вважають себе українцями - смішно 

"Українці чи не українці? Ось в чому питання. Є частина населення, яка просто існує на території України. Цій частині все одно. Кожний сам за себе. Зміни? Вони якось пристосовуються до змін. Вимовляти "я - українець" їм ніяково. Живуть у власній країні начебто гості. Українці, які не вважають себе українцями - смішно виходить", - написав  він у своєму фейсбуці. 

 - Це сталося, бо протягом сотні років знищували нашу національну ідентичність. Відчуття єдності та приналежності до держави Україна. Тому національна ідентичність - те, що ми маємо відновити. Ми - не просто купка людей. Ми - носії культури та цінностей країни, на території якої живемо. Знати історію своєї країни, любити українські продукти, готувати українські страви, хоч б базово розумітися на політичній ситуації, читати українські книжки, слухати українську музику, підтримувати українських виробників. Це важливо, бо дає нам чітке розуміння, хто ми.

Мати національну ідентичність - це означає, що нам треба бути самодостатніми, як нація. Не думати "десь у кого краще", а робити так, щоб у нас було круто. Тільки так Україна зможе вижити", - переконаний він. 

І на початку весни запровадив проект-опитування "Бути українцем", де визначали цінності справжнього українця і у якому взяли участь дуже багато людей. Проект багатьом допоміг визначитися і з ідентичністю, і зрозуміти свою приналежність до великого народу, і переконав, тобто став потужним поштовхом, вивчити рідну мову.

null

Про мову і борщ

"Перейти з російської на українську - то як вперше в житті зготувати борщ. Кортить так, що аж піднебіння свербить, але страшно. Видихайте. Все буде ок, бо я дам вам стартовий рецепт (сам його юзав три роки тому, коли тільки вчився публічно розмовляти українською). Ви почніть потроху, а там все як поллється, як закипить, шо нехай оточення ховається в жито, бо вас вже не зупинити", - написав Євген Клопотенко і відразу ж покроково, як у кулінарії, розписав цей процес. Щоб і простіше було, і приємніше. І - без сумнівів чи страхів. Отож:

1. Якщо ваші рідні розмовляють російською, то в їхньому колі не намагайтеся перейти на українську. Не ламайте себе, якщо вам ніяково. Але з новими людьми розмовляйте українською (вони не мають вашого сформованого образу, нічого від вас не очікують, тому з ними буде легше спілкуватися рідною мовою).

2. Коли сідаєте в таксі/підходите на касу/заходите в якийсь заклад, то кажіть не "здравствуйтє", а "добридень/вітаю".

3. Фейсбучик та інстаграмчик ведіть українською.

4. Свої публічні виступи робіть українською.

5. Нотатки в телефоні пишіть теж рідною мовою (можете ващє перевести свій мобільний на українську, він же смарт, тому все зрозуміє).

6. Коли говорите і не знаєте, як якесь слово буде українською, то не паритеся та вимовляєте його російською. Потім погуглите, в разі чого. Не заганяйтеся від думки, що хтось подивиться на вас косо. Краще говорити українською з помилками, старатися та виправлятися, аніж російською через те, що страшно.

"Лише 6 пунктів, і 50% вашого життя зміниться. А все інше - справа часу, - додав Євген Клопотенко.  

Це дуже приємна зміна - заговорити! Причому - рідною мовою, даною тобі Всесвітом і від народження.
null

новини партнерів

28 жовтня, 2020 середа

28 жовтня, 2020 середа

27 жовтня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати