Іван Компан: Найкраща економічна стратегія для українських громадян — розраховувати на себе

Андрій Яніцький
1 жовтня, 2020 четвер
13:53

Іван Компан — міжнародний консультант у сфері корпоративних фінансів з 25-річним досвідом, викладач Единбурзької бізнес-школи. Освіта: мехмат Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат наук

Займався науковими дослідженнями з економетрики в Сорбонні (Франція), в Інституті перспективних досліджень у Відні (Австрія) і в Центрі економічних досліджень при Карловому університеті в Празі (Чехія).

В ефірі програми "Еспресо: капітал" на телеканалі Еспресо Іван Компан пояснив, що таке амністія капіталів, чи варто зберігати заощадження у гривні і чого очікувати після завершення коронакризи. Ведучий програми - економічний оглядач Андрій Яніцький.

Пане Іване, доброго дня! Президент готує наказ про амністію капіталів. Ми не знаємо, що це таке. Розкажіть, будь ласка.

Так, я теж про це чув. Ну взагалі, амністія капіталів — це те, через що пройшло багато країн, у тому числі наші колишні сусіди по Радянському Союзу, та ж Росія і Казахстан.

Якщо просто пояснити, ситуація в тому, що у українських громадян є досить багато активів, які були колись зароблені, створені за майже 30 років незалежності. Ніхто не знає джерел походження цих активів, багато грошей лежить в скриньках, багато грошей знаходиться за кордоном. Це не тільки гроші, є й цінні папери, якісь нерухомі активи, машини.

Амністія капіталу націлена на те, щоб — пробачте мені таке жаргонне слово — але всі ці капітали й активи можна буде фактично "відмити", заплативши певний податок. Їх можна буде легалізувати і ними можна буде користуватися.

А який у цьому сенс? Чому люди мають платити якісь податки, якщо у них вже є ці гроші, капітали, вони ними і так зараз користуються? Чому вони раптом мають повірити владі і показати свої заощадження?

Отут я би розділив на дві частини, бо є певні капітали, які були чесно зароблені, з яких вже були сплачені податки, — з цих нічого платити не треба, ви вже все сплатили і можете вільно користуватися цими грошима, відправляти їх за кордон, інвестувати в міжнародні ринки капіталу, робити що завгодно.

Але є багато капіталів, джерела походження яких люди не можуть пояснити. І зараз, у світі, який змінюється, і змінюється фінансова система, цими грошима буде досить важко скористатися в майбутньому.

Навіть зараз ви не можете взяти пачку грошей, прийти у європейський банк і сказати: "Візьміть у мене ці гроші, покладіть їх на депозит", — у вас їх ніхто не візьме.

В Україні, здається, з цим поки що простіше.

В Україні ще беруть, але все одно, світ змінюється, і рано чи пізно, це торкнеться і України. Ми живемо в епоху глобалізації, я думаю, люди зі статками, у яких є сотні тисяч або мільйони, їх життєвий простір не обмежується лише Україною, і вони б хотіли вільно користуватися своїми грошима і за кордоном.

Зрозуміло, пане Іване. Це проблеми багатих, ми їм співчуваємо, звісно. Але, я думаю, що для більшості українців ця тема не дуже актуальна.

А ось що актуально — так це курс гривні, який знов почав падати. І ми всі, фактично, біднішаємо. Нам один експерт в ефірі казав, що економічних причин для такого падіння немає — лише психологічні.

Як ви вважаєте, чому курс падає? Що з ним буде відбуватися? Чи треба бігти купувати долари? Які будуть ваші поради?

Курс гривні — це у нас завжди барометр стану української економіки. Я б теж тут розділив на дві частини: довгострокові та короткострокові перспективи.

Якщо ми подивимось на довгострокові перспективи, то врешті-решт курс — це є відображення того, що відбувається в економіці. І от якщо я згадаю, наприклад, Прагу, де я починав свою академічну кар’єру на початку 1990-х, курс чеської крони до долара був десь 30-31. Пройшло 30 років, і цей курс змінився. Минулого літа я був у Празі, і було щось 24 чи 23 крони.

В Україні гривня знецінилась в десятки разів — і це є відображення економіки. Тому поки українська економіка не буде змінюватись, про стабільну гривню важко буде говорити.

А в короткостроковій перспективі що робити? Вдовгу я розумію, що економіка має реформуватися… А в короткостроковій: що мені робити, якщо в мене є зайві-не зайві 10 тис. грн — купувати долар, чи ні?

Та ні, я думаю, що у таких от… Ну, якщо для зберігання, якщо люди хочуть зберігати це на роки, то я думаю, що краще зберігати все ж таки в доларах чи євро, чи інших активах. Гривня не є інструментом накопичення, зберігання та інвестування… На жаль.

Але те, що казав колега про психологічні фактори... Фундаментальні фактори — так, там ситуація в Україні не така погана і завдяки зусиллям Національного банку, і в цілому, скажімо, влади, певна макроекономічна стабільність була досягнута. Але психологічні фактори — вони дуже важливі. Бо вони рухають ринками дуже сильно: страх і жадібність — такі фактори, які можуть відправити ринок, як ракету, вгору, і пустити його в безодню. Те, що ми бачимо навіть на сьогоднішніх розвинутих ринках капіталу, у Сполучених Штатах, — ми бачимо, що ринок дуже сильно відірвався від фундаментальних показників. Тому психологічні фактори надзвичайно важливі, страх і жадібність ніхто не відміняв.

Але у нас такого ринку немає, тому коли ми говоримо про страх і жадібність — я б казав про страх і жадібність української влади.

Ми поговоримо на іншу тему. Але перед тим — ми опитали на вулицях людей, чи отримували вони допомогу від держави під час карантину. Більшість не отримували жодної допомоги, — здається, був лише один приклад, де щось таке згадали. Прокоментуйте, будь ласка.

Мені дуже сподобалась відповідь "я тільки на себе розраховував". Я думаю, що це найкраща стратегія для українських громадян, розраховувати на себе. Більшість з нас не розраховує на допомогу від держави, і, на жаль, у держави нема того запасу міцності, щоб зробити якусь масову допомогу українцям, як це робиться у Сполучених Штатах, у Європейському Союзі.

Там друкуються долари трильйонами, там є заходи і монетарної політики, і фіскальної, націлені на те, щоб підтримувати людей, підтримати економіку.

Але це Сполучені Штати, які друкують долари. Ми цього собі дозволити, на жаль, не можемо.

Ви консультуєте бізнес, я так розумію, і в Україні також. Чи ваші клієнти отримали якусь підтримку від держави? Я чув про якісь податкові пільги, про якісь відтермінування, дешеві кредити. Щось таке працює взагалі, чи ні?

Справді, певні пільги були: компанії могли певний час, здається, до кінця року, не платити відсотки на запозичення. Певні пільги є. Я не вірю в дешеві кредити. Я не вірю у все те, що є не ринковим. Але я думаю, що найбільше, що держава могла б зробити для українського бізнесу — це змінити середовище, у якому цей бізнес працює. І щоб бізнес розраховував не на якусь одноразову допомогу і щось таке, що держава трошки зробить, а потім реклама йде фантастична цього заходу, а щоб змінилися самі умови існування бізнесу в Україні. Щоб бізнесу стало комфортно. Щоб бізнесу стало цікаво в довгостроковій перспективі інвестувати гроші, і щоб ми бачили не тільки українські гроші, які люди від безвиході сюди вкладають — їм треба жити, треба щось робити, — а щоб ми бачили і великий іноземний капітал. Щоб він сюди приходив з технологіями, з робочими місцями, щоб ніс нам новий світ, фактично.

Мабуть, пане Іване, останнє питання — про те, що буде після карантину з нашою економікою. Я читав в одному з видань вашу колонку на цю тему. Могли б ви тезово озвучити, на що нам очікувати?

Ну, ви знаєте, насправді, якщо дивитись на показники української економіки, то вони вже не такі погані, і там не те, що треба вже посипати голову попелом. Але все ж таки ми залишаємось маленькою сировинною економікою, яка зараз не може зробити якогось ривка. Ці всі історії про землю — це все чудово, але я не знаю жодної аграрної країни, яка стала б процвітаючою економікою.

Тому криза рано чи пізно закінчиться, коронавірус рано чи пізно закінчиться, це не вічно. Але у нас є набагато більша проблема, це корупція, це відсутність правових механізмів в державі. Якщо ми колись це змінимо, тоді ми створимо передумови для того, щоб українська економіка зростала. Якщо ми цього не зробимо, то у нас буде вічна криза. Коронавірус буде змінюватись ще чимось, а потім ще чимось, пояснення ми завжди знайдемо. Нам необхідно робити фундаментальні стратегічні зміни в державі, якщо ми хочемо жити краще.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.45
    Купівля 39.45
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.11
    Продаж 42.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
18:23
Данія
Данія надасть Україні €380 млн для критичної інфраструктури, яка використовує відновлювальну енергетику
18:21
На фото: Том Йорк з Radiohead
Фронтмен Radiohead Том Йорк випустив дві пісні, які стали саундтреками до фільму Confidenza
18:18
Ексклюзив
Джо Байден
У Defense Express пояснили, що таке президентське вилучення, яке має пройти законопроєкт про допомогу від США
18:18
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
Кабмін виділив ще 8 млрд грн на будівництво фортифікацій
18:09
OPINION
Богдан Логвиненко
Про типаж Вікторії Спартц
18:01
Новини компаній
Переваги металопластикових вікон
18:00
Литва прапор
Литва планує закупити для України радари ППО
17:52
Дамба ДніпроГЕС, Запоріжжя
На Дніпрогес триває розбір завалів і демонтаж, про відновлення енергетичної складової наразі не йдеться, - голова Запорізької ОВА
17:49
Ошукали мешканців Чехії на 5,5 млн грн: в Одесі викрили шахрайський колцентр
17:29
На фото: Лана Дель Рей на фестивалі Coachella
Фестивалю Coachella загрожує $28 тис. штрафу за те, що виступ Лани Дель Рей завершився на 13 хвилин пізніше
17:19
окупанти
Штурмували позиції ЗСУ в Мар'їнці та Вугледарі: СБУ повідомила про підозру 5 бойовикам
17:14
Росія Ленін Фінляндія культура
У Фінляндії закривають музей Леніна, який працював з 1946 року
17:03
Електроенергія
Україна другу добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 23 квітня
17:03
військові облігації, Дія
Українці придбали за добу через Дію облігацій на понад 30 млн грн, - Федоров
16:51
Велика Британія ДСНС допомога Україні
Британія надіслала в Україну найбільшу від 2022 року партію пожежної техніки й обладнання
16:49
Власні програми ЗВО, бакалаврат за 3 роки: Рада підтримала євроінтеграційний законопроєкт щодо вищої освіти
16:48
Посадовця Нацполіції з Дніпропетровщини підозрюють у незаконному збагаченні на понад 14 млн грн
16:38
Ексклюзив
Роман Червінський, суд
"Прокуратура робить усе, щоб дискредитувати власне кримінальне провадження": адвокат Титич про справу Червінського
16:19
Херсонська область
Унаслідок російського обстрілу загинула 82-річна жителька Херсонщини
16:18
ЗРК РФ - С-500 "Прометей"
Шойгу пообіцяв, що цьогоріч російська армія отримає перші зразки ЗРК С-500
16:07
Снаряди 155 мм калібру
У межах військової допомоги США Україна насамперед отримає артилерійські снаряди, - СNN
16:03
OPINION
Віталій Гайдукевич
Зникнення Червінського: це Росія в Україні
16:02
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:55
Роберта Мецола
Мецола попередила про загрозу дезінформації з боку РФ, Китаю й Ірану на виборах до Європарламенту
15:50
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Росіяни намагаються зайти на наші позиції": офіцер 59-ї Окремої мотопіхотної бригади про ситуацію на напрямку Красногорівка - Нетайлове
15:46
школа в окупації
Росіяни призначають "директорами" навчальних закладів на ТОТ лаборантів і двірників, - Спротив
15:33
Оновлено
У Латвії ухвалили рішення поступово відмовлятися від вивчення російської мови в школах як другої іноземної
15:31
Віктор Янукович
Литва висилає екссоратника Януковича з сім'єю
15:30
На фото: Селін Діон
"Морально важко жити": Селін Діон розповіла, як бореться з невиліковною хворобою
15:28
Аналітика
кіно, кінотеатр
Культура на часі: що з доходами українських театрів на другий рік війни. Дослідження YouControl
15:28
Нацгвардійця, який застрелив 5 людей на Південмаші, засудили до довічного
15:10
Ілюстративне фото
Росіяни атакували ракетами Дніпропетровщину: 4 постраждалих
15:05
Ексклюзив
російські танки, окупанти, оркі
"Намагатиметься перетворити переваги на здобутки": полковник ЗСУ Селезньов припустив, де ворог активізується найближчим часом
14:59
Українське зерно, яке висипали у Польщі
Європарламент на рік продовжив період пільгової торгівлі з Україною
14:57
На фото: Маша Єфросиніна
"Поставив умову": Єфросиніна пояснила, чому не взяла інтервʼю в Жадана
14:50
Запоріжжя
Наводив російські ракети на Запоріжжя: ексдепутат-комуніст отримав 15 років тюрми
14:49
РФ вдарила по приватному сектору Харкова
14:41
На фото: Маша Єфросиніна
"Я була інструментом русифікації України": Єфросиніна прокоментувала мовну суперечку зі Соловій
14:35
перелив води на дамбі, Київщина
На Київщині стався перелив води через дамбу: залило дорогу
14:26
Нафтогаз
Нафтогаз ще на рік зафіксував ціни на газ на рівні 7,96 грн
Більше новин