“В Україні реформи запроваджують, коли все вже вкрай погано”, — фінансовий аналітик Демків

Андрій Яніцький
28 жовтня, 2020 середа
09:27

Михайло Демків — фінансовий аналітик групи ICU. Працював аудитором у міжнародній компанії “Делойт”, де займався аудитом звітності українських банків відповідно до локальних та міжнародних стандартів

Отримав ступінь магістра економіки в Центрально-Європейському університеті (Будапешт, Угорщина) та магістра фінансів у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

В ефірі програми “Еспресо: капітал” на телеканалі Еспресо Михайло Демків говорив про те, наскільки швидко зростатимуть ціни наступного року, і як це пов’язано із рішенням Нацбанку залишити облікову ставку на рівні 6%. А ще — про функції комерційних банків та причини недовіри до них українців. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Пане Михайле, вітаю вас! Розкажіть, будь ласка, що значить облікова ставка 6%, яку Національний банк на цьому тижні залишив на тому самому рівні, який був?

Рішення Національного банку зберегти ставку на рівні 6% не стало сюрпризом. Ринок очікував саме такого рішення. З одного боку, інфляція в Україні вже декілька місяців поспіль знаходиться на досить низьких рівнях — трошки вище 2%. Але оце рішення по обліковій ставці, воно не фіксує те, що в нас було за минулий рік, а воно намагається передбачити те, що буде у найближчий рік-півтора, і бути викликом на це.

У нас девальваційні очікування на наступний рік є високими, і президент, і міністр економіки, і той самий пан Гетманцев говорив про те, що вони воліли б бачити вищий курс долара до гривні, а також вище прогнозується інфляція. В результаті цього наступного року Національному банку, скоріше за все, доведеться піднімати облікову ставку.

Тобто як це працює? Якщо ціни зростають дуже швидко, якщо ми очікуємо, що ціни будуть зростати швидко, то Національний банк піднімає облікову ставку, або принаймні не рухає її вниз, так?

На наступний рік очікується значне підвищення мінімальної заробітної плати. Що буде означати, що люди отримують більше грошей для того, щоб витрачати одномоментно, і в результаті на це відреагують ціни — відреагують вверх. Національний банк хоче, щоб протягом 5-10 років у  нас інфляція була в районі 5% -/+1 %, а не в якісь роки вистрибувала 20-30%, чи 50%, як було в 2015-му році.

І Національний банк встановлює цю облікову ставку, вона передається за допомогою так званого трансмісійного механізму на всю систему. Тобто банківська система допомагає центральному банку регулювати кількість грошей в економіці, і вартість грошей в економіці?

Так, в теорії. З 1992-го року в Україні існує облікова ставка. Але, скажімо, в 2012-2013 роках вона була в районі 6-7%. Як воно передавалося на рівень ставок за гривневими депозитами — ніяк.

Якщо ви пам’ятаєте, тоді ставки були 22% в окремих українських банках. Зараз ми вже бачимо, 4 роки приблизно, коли цей механізм працює. Тобто так, є якісь затримки, депозити через декілька місяців реагують, але ми бачимо, що вони рухаються слідом за обліковою ставкою.

Тобто функції комерційних банків в економіці — не тільки просто там позичати гроші, або брати депозити, або робити переказ коштів. Банки комерційні також допомагають регулювати ціни в економіці, чи які функції у банків?

Білл Гейтс сказав знамениту фразу що «банки не потрібні, а ось банківська діяльність вона є важливою». Справді, банки виконують свою роль, але в першу чергу це комерційні установи, робота яких сфокусована на зароблянні коштів. Але так побудована фінансова система, в тому що Національний банк може реагувати на рівень ставок. Однак він не може, наприклад, завтра поставити ставку 0, тобто він це міг би зробити, але це не значить, що ви завтра понесете депозити під 0% до українських банків.

Пане Михайле, як ви прокоментуєте, чому деякі люди не користуються кредитами, депозитами?

До 30% людей живуть у населених пунктах, де банків в принципі немає.

Кожен 3-й українець фактично.

Це офіційна статистика, яка включає жителів сіл, де відділень банківських в принципі немає. Тобто ці люди можуть чисто теоретично мати, користуватися банківськими послугами в Польщі, там де вони їздять на заробітки, але ми говоримо про Україну. В принципі, я вважаю, що існують дві України в цьому плані — одна така, яка живе далеко від банків, або як перший пан в нашому сюжеті, який не хоче зв'язуватися з банками, бо, можливо, є якісь негативні спогади. І друга частина України, яка є просунутою, ми бачили це саме в деяких людей, які користуються от, наприклад, платежами NFC, які з'явилися в Україні відносно недавно,  і дуже різко Україна стала однією з перших країн світу…

Треба пояснити глядачам. NFC — це безконтактні платежі. Мешканці міст, де є метро з безконтактним проходом, користуються.

І не лише. Своїм телефоном я можу розрахуватися як в Києві, так і в невеликих містах чи в селищах міського типу, де є термінали. 88% терміналів вони приймають оплату телефонами. І просто оці дві України, вони ходять по одних тих самих вулицях, але це є зовсім різні категорії споживачів.

Вам не здається, що частина такої відмови від банків — це результат того банкопаду, який був в 2015-16 роках. Бо довіра до банківської системи в багатьох людей тоді була втрачена. Хтось втратив свої гроші на поточних рахунках, чиїсь компанії втратили гроші, хтось працював у банку і був звільнений. Чи все ж таки це було правильне рішення тоді вивести банки з ринку?

Я не вважаю, що це є результатом саме банкопаду 2014-2015 років. Тому що згадайте 2012-2013 рік: чи довіра українців до банків була на високому рівні? Навряд чи. Всі рейтинги надійності банківських систем про це скажуть.

Скоріше за все, тут банки самі винні — вони бігли за короткостроковими якимись вигодами, і втрачали клієнтів довгостроково. Оці всі договори маленьким шрифтом, там де намагалися обманути їх сьогодні, і це запам'яталися людям. Тому що люди бояться кредитів, тому що мають негативне. Їм простіше піти, наприклад, в ломбарди, де їм все зрозуміло, дорого, але зрозуміло, але немає відчуття, що десь є…

Це ті фінансові компанії, які кажуть 0,001%, але насправді там теж є маленьким шрифтом…

Я навіть не говорю про ті, які кажуть, скільки ви повинні заплатити — це є дорого, але це зрозуміло. На противагу банком, деколи, по яким навіть мені, я все життя займаюся банками, десь можу щось і не помітити.

А зараз щось змінилось у  банківській системі у порівнянні з тим, що було, як ви кажете, 2012-2013 років? Тобто, цей банкопад очистив ринок від нестабільних, можливо, структур, структур які використовувалися для виводу коштів з країни, або з непрозорими власниками? Зараз можна сказати, що все добре на банківському ринку, вже досягнуто якогось результату?

Ніколи немає досконалості. Що можна сказати: виведення цих банків, які, в принципі, не збиралися повертати свої депозити. Якщо ви залучаєте по 20-22% — ви просто віддаєте депозити за рахунок нових, і поки музика грає — банк працює. Звичайно, їх треба було рано чи пізно виводити.

У нас це наклалося на війну, на обвал економіки, втрат території, і просто такий шторм неймовірної магнітуди. Набагато краще, якби це проводилось більш спокійно, розтягнуто в часі на багато років, поступово, поступово, таким би ефект негативний не був. Інша річ, що у нас в Україні реформи робляться тоді, коли вже просто все приперає. Все погано — ну, тоді ми починаємо робити реформи. Це є мінус України.

Мабуть, останнє питання, воно стосується вже небанківського сектору, а альтернативи банкам. В багатьох розвинутих країнах люди, які хочуть знайти якусь альтернативу банківській системі, йдуть на фондову біржу й купують акції там, не знаю, Facebook, Tesla, Apple, інших компаній. Чому такої практики немає в Україні? 

Справді, коли існували депозити по 20%, в принципі, для чого було вигадувати щось інше? Зараз ставки за депозитами знизилися в гривні до однознакових значень, ставки по іноземних валютах вже не 10%, як колись, а 2-3%. І люди будуть задумуватися над альтернативами. Яка їм буде альтернатива — чи це нерухомість, абсолютно, це скажімо, та малесенька частина фондового ринку, яка в Україні існує — облігації, зокрема облігації державні, якась частина переміститься туди. Також у нас валютна лібералізація пройшла, яка дозволяє українцям легально виводити, в позитивному значенні цього слова, кошти за кордон і купувати акції тих самих іноземних компаній Apple, Tesla і так далі.

Тобто, у нас буде так, як в західних країнах, але з часом?

Я не думаю, що реалістично говорити, що відбудеться саме фондовий ринок в Україні, який буде мати локальних інвесторів, таких інституційних. Хіба що у нас буде дуже активна й успішна пенсійна реформа. Але я вболіваю за те, щоб в українців було багато альтернатив: хочеш в Україні інвестувати, хочеш — за кордоном. Якщо це зароблені чесно гроші, то людина має мати право свободу розпоряджатися ними, як бажає.

Читайте також:
Почаївська лавра
10 квітня, 2021 субота
Треба почистити всі московські монастирі, бо удар буде в спину, - генерал-лейтенант Скіпальський
10 квітня, 2021 субота
Оксана Марченко назвала війну на сході України "братовбивчою", а Святогірську лавру, де розміщувалися російські бойовики й спецназівці, вважає "прихистком"
Ренат Кузьмін
9 квітня, 2021 п'ятниця
"ОГП і спецназ МВС за підримки авіації": нардеп від ОПЗЖ Кузьмін заявив про "штурм" бази охоронної фірми, яку пов'язують з Медведчуком
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.78
  Купівля 27.78
  Продаж 28.02
 • EUR
  Купівля 32.89
  Продаж 33.32
 • Актуальне
 • Важливе
2021, неділя
11 квітня
09:51
Оксана Марченко
Оксана Марченко на службі Володимира Путіна
09:21
Трепак
"Без органів Молдови суддю Чауса не вдалося б викрасти", – Трепак
09:10
Через пожежу на базі окупантів у Донецьку не ходять тролейбуси
09:01
Ексклюзив
Росія отруює литовців за допомогою Білорусі та України – розслідування Тетяни Чорновол
08:50
Юлія Мендель
"Англійська українська". Мендель потрапила у новий мовний скандал
08:46
Ексклюзив
Любомир Медвідь
"Нам блазнів множити не варто, і в мистецтві особливо", - Любомир Медвідь
08:29
Княжицький
"Влада створила абсурдну ситуацію, внаслідок децентралізації залишивши райони без функцій", – Микола Княжицький
08:26
Ексклюзив
Під час сварки на Позняках у Києві чоловік вихопив пістолет. Є травмовані
08:08
Тоттенгем МЮ
"Тоттенгем" - "Манчестер Юнайтед": де та коли дивитись центральний матч туру АПЛ
08:00
Туреччина побудує в Україні 500 квартир для кримських татар
07:34
Ексклюзив
На столичній Дарниці пожежники загасили будинок
07:15
Йоргос Караіваз
В Греції застрелили журналіста. З тіла витягли 10 куль
06:50
Ексклюзив
Бен Ходжес
Росія братиме Херсонщину і Кримський канал. Решта то для відволікання, - генерал Бен Ходжес
2021, субота
10 квітня
23:52
Реал - Барселона, матч чемпіонату Іспанії
"Реал" переміг "Барселону" та вийшов у лідери чемпіонату Іспанії
22:54
Malta
Мальта платитиме іноземним туристам за відвідування країни
22:38
Саркофаг
На Тернопільщині тракторист "виорав" древній саркофаг віком 5 тис. років
22:37
"Добровільно утворені громади нині в кращому фінансовому стані, ніж ті, що створені торік насильно", – Володимир Квурт
22:20
Ексклюзив
Любомир Медвідь
Навіть в умовах тоталітарного режиму митець може зробити дуже й дуже багато, - Медвідь
22:19
Володимир Макей (праворуч) та глава МЗС РФ Сергій Лавров
Ха-ха-ха три рази: Глава МЗС Білорусі висміяв заяву Кравчука про відмову вести переговори щодо Донбасу в Мінську
22:16
Віктор Трепак
Трепак: "Справою Стерненка Венедіктова відплачує комусь за свою посаду"
21:50
Ексклюзив
Сергій Стерненко
"Мого ув'язнення хотіли люди, яких об'єднує ідея того, що України не має існувати як такої", – Сергій Стерненко
21:44
Володимир Зеленський та Реджеп Таїп Ердоган
Україна домовляється із Туреччиною про зону вільної торгівлі, - Зеленський
21:22
Десна
"Десна" розтрощила "Олександрію" та вийшла на третє місце в УПЛ
20:57
Зустріч Зеленського та Ердогана
Ердоган на спільному брифінгу із Зеленським зробив заяву про ситуацію на Донбасі
20:49
Придністров'я
У невизнаному Придністров'ї на навчаннях лякали "противника" танками, бронемашинами та зенітками
20:25
Укрзалізниця
Укрзалізниця відновлює пасажирське сполучення із Закарпаттям
20:10
Дмитро Чумак
Український важковаговик став у Москві абсолютним чемпіоном Європи
19:49
В окупованому Сімферополі з'явився псковський десант, - соцмережі
19:32
Британці вшановують пам'ять принца Філіпа
У Букінгемському палаці назвали дату та місце похорону принца Філіпа
19:19
ООС
10 квітня на фронті: окупанти здійснили 6 обстрілів, поранено українського військового
18:57
возняк
Американські кораблі зайдуть в Одесу, аби "притримати за морду" російське підпілля 2 травня
18:53
Динамо - Дніпро-1, матч чемпіонату України
"Динамо" перемогло "Дніпро-1" в чемпіонаті України
18:36
Меркель, Путін, Макрон
Впродовж тижня відбудуться переговори у Нормандському форматі без Путіна, - Арестович
18:15
ОБСЄ
ОБСЄ проводить спеціальне засідання через скупчення російських військ на кордоні з Україною
17:56
Український ударний безпілотний літальний апарат Bayraktar TB2
Український ударний безпілотник здійснив перший виліт у зону ООС
17:31
Володимир Зеленський (ліворуч) та Реджеп Таїп Ердоган
Зеленський та Ердоган за зачиненими дверима обговорили загострення на Донбасі
17:15
Віктор Ляшко
В Україні 13 квітня стартує щеплення вакциною CoronaVac, - Ляшко
17:01
Катерина Тіхонова
Фонд молодшої доньки Путіна заробив 6 млрд
16:45
Манчестер Сіті - Лідс, матч чемпіонату Англії
"Манчестер Сіті" у більшості програв "Лідсу" в чемпіонаті Англії
16:28
Гранати Ф1 та РГД-5
На Майдані Незалежності затримали двох п'яних чоловіків із гранатами
Більше новин