Як думають у NASA, хто нас дурить і чи потрібне щеплення – 5 книг, які змінять ваше уявлення про людську свідомість

Книжки у цій добірці – для того, хто цінує нестандартний, гострий погляд на сьогоднішню дійсність. Їх автори ставлять під сумнів стереотипи й усталені патерни мислення, виступають всупереч розповсюдженим ілюзіям, з якими ми стикаємося на кожному кроці. Також вони не бояться називати речі своїми іменами та висловлювати думку щодо питань, які викликають бурхливі дискусії у суспільстві

Віра Валлє. Ілюзія ефективності: як і чому нас пошивають у дурні. – Х.: Фабула, 2020

Навряд чи ця книжка зацікавить тих, хто впевнений, що ніколи не помиляється і не був ошуканим. Натомість допитливому читачу вона дасть змогу поміркувати про те, як часто ми стаємо жертвами фейків, шахрайства і брехні; робимо речі, позбавлені сенсу; ухвалюємо непотрібні рішення; як нас пошивають у дурні і чому ми дозволяємо це робити. Тобто книжка зацікавить того, хто хоч раз у житті ставив під сумнів нав’язані ззовні поширені стереотипи і доцільність усього, що відбувається у нашому «маленькому» і “великому” світах. Хто має відвагу кинути виклик дезорієнтації, хаосу і паніці, спровокованими маніпуляторами. Хто прагне стати на захист дійсного світу всупереч розповсюдженим ілюзіям, з якими ми стикаємося на кожному кроці. Тож нам запропоновано подорож до світу ірраціональності, бутафорії, хаосу, брехні й заперечення реальності. Світу, який воліє знівелювати особистість, перетворити людину на благодатний об'єкт для маніпуляцій. Влада ілюзій і обману як спільниця поневолення розуму людини розглядається авторкою у контексті безглуздя масового споживання товарів та інформації, фішингу в економіці й політиці, кризи суспільства хаосу і пост-правди. Як звільнитися з тенет абсурду, який прагне довести свою всепереможну силу? Як захистити себе від маніпуляцій? Як зберегти відчуття реальності?

Озан Варол. Думай, як у NASA.Звички, ідеї та стратегії для досягнення неможливого. - Yakaboo Publishing, 2020

Думати як фахівець з космічних польотів – це мислити поза шаблонами, ставити під сумнів стереотипи й усталені патерни мислення, щоб досягати неможливого. Одне з головних їхніх завдань – уявлення незбагненного та вирішення нерозв’язаного. Завдяки таким підходам людині вдалося ступити на Місяць, а космічні кораблі можуть долати мільйони кілометрів у відкритому просторі. І ці підходи можна застосовувати у різних професіях і сферах життя, щоб досягати результатів. Сьогодні існує низка інституцій, які впроваджують способи мислення, притаманні космонавтиці у свою модель бізнесу. Це допомагає розпізнавати дезінформацію та псевдонауку, бути креативним, розвивати критичне мислення. Приєднатись до цього кола може кожен, а як це зробити можна дізнатись з цієї доступної і практичної книжки.

Кайхан Кріппендорф. Приховай кинджал за усмішкою. 36 стародавніх китайських стратегій, щоб перемогти суперника. – Х.: Vivat, 2020

Прийоми, стратагеми і стратегії стародавніх китайських воєначальників допоможуть і в сучасному бізнесі. Автор пояснює, як ними можна скористатись, на прикладі успішних бізнес-кейсів. Це дієві інструменти для розвитку бренду, створення вдалої бізнес-моделі, зміцнення позицій на ринку і перемоги над конкурентами. «Я вважаю, що в усіх нас є можливість розвинути в себе стратегічну винахідливість, - починає автор, згадуючи Чингізхана, Олександра Великого і Наполеона Бонапарта. - Ми можемо, маючи потрібні інструменти, наблизитись до дару, який інші отримують від природи. У цій книжці запропоновано інструментарій, створений згідно зі стародавнім китайським текстом під назвою “Тридцять шість стратагем”, на диво ефективним у стимулюванні творчого мислення. Тридцять шість метафор тексту -- це не просто красиві фрази. Вони містять вичерпний словник конкуренції. У стратагемах частіше трапляються слова “сходи” і “гори”, а не “масштаб” і “компетенція”, але їхня функція така сама".

Майкл Льюїс. Неймовірний проект. Дружба, що трансформувала наше уявлення про людську свідомість. – К.: КМ-Букс, 2020

У 1960-х рр. двоє молодих ізраїльських вчених розпочали серію експериментів, результати яких перевернули уявлення науки про раціональність людини і її розуму. Такі, здавалося б, різні за зовнішністю, темпераментом, уподобаннями Амос Тверські та Даніел Канеман співпрацювали настільки тісно, що й самі не могли визначити, хто з них більшою мірою генерував ідеї, а хто відшліфовував і реалізував їх на практиці. Науковці по праву належать до когорти засновників так званої поведінкової економіки - теорії, що змінила ставлення до впливу психологічних факторів на ухвалення рішень в усіх сферах людської діяльності. Автор розповідає, як складалися стосунки і співпраця геніальних вчених, популярно викладає суть розробленої ними теорії. Майкл Льюїс - автор низки бестселерів, зокрема книги «Людина, що змінила все», за якою було знято однойменний фільм із Бредом Піттом у головній ролі.

Олександр Щерба. Щеплення від мороку. – К.: Дух і Літера, 2020

Ця збірка статей відомого українського дипломата Олександра Щерби присвячена ключовим питанням міжнародного та українського розвитку. В яскравій публіцистичній манері він викладає свій погляд на найболючіші теми українського життя, аналізуючи їх з точки зору двадцяти років перебування на дипломатичній службі та тривалого досвіду проживання в таких країнах, як Німеччина, Австрія та Сполучені Штати Америки. Книжка зацікавить тих, хто цінує нестандартний, гострий погляд на міжнародну та внутрішню українську політику. Автор не боїться називати речі своїми іменами та висловлювати думку щодо питань, які викликають бурхливі дискусії у суспільстві.