Бездомні сестри і брати

Богдана Матіяш
11 листопада, 2020 середа
09:30

Час від часу бачу, як хтось у фейсбуці, згадуючи про бездомних, називає їх бомжами. Таку назву не раз можна почути на вулиці; зрештою, нею досі грішать окремі журналісти. І щоразу, коли чую або читаю слово "бомж", у мене по шкірі пробігає мороз і стає якось нестерпно боляче

Бездомні мають право, щоб їх не називали цим покручем-рудиментом із радянських часів. Мають право зватися бездомними, безпритульними, а не бомжами. Мають право на те, щоб ми, незалежно від їхніх життєвих історій, не зневажали й не осуджували їх, не дивилися "крізь них", не відсовували на маргінес – іще більший за той, на якому вони вже опинилися, – а зуміли побачити їхню зболеність і людськість, яка нікуди не зникла. А ми маємо привілей відкрити серце до тих безпритульних, які щось у нас просять, і до тих, які вже ні від кого нічого не чекають.

Мені часом здається, що безпритульні є немовби лакмусовим папірцем для суспільства, який визначає нашу чутливість і вразливість до чужої біди, а водночас і стан наших сердець. І якщо суспільство реагує на присутність бездомних у ньому з огидою, байдужістю, осудом, а часом навіть із жорстокістю, – це кепсько свідчить про нас, а не про людей, які опинилися на маргінесі. Зустріч із чиєюсь бідністю, болем, неприємним запахом чи не надто презентабельним виглядом завжди буде для нас своєрідним іспитом на милосердя і співчутливість. Прикро тільки, що надто часто ми його провалюємо.

Мене дуже вразила подія, яка у вересні сталась у Львові. Двоє молодих хлопців упродовж декількох днів у закинутому будинку знущались із двох бездомних і катували їх, до того ж знімали весь процес на смартфон. Обоє бездомних від завданих катувань померли. Як таке взагалі можливо? Що має відбуватися в голові молодої людини, яка обирає собі за розвагу знущання з двох старших безпритульних чоловіків? І що це говорить про всіх нас, про суспільство як таке? Відповідь прикра. Що в ньому насправді майже немає місця для слабких. Що в ньому люблять історії успіху, шанують визнання, люблять сидіти на перших місцях на всіх прийняттях, реалізовувати успішні проекти, подаватись на ґранти й вигравати їх, але дуже-дуже мало кому з успішних людей є діло до тих, хто не є успішним. До хворих і людей з інвалідністю, до самотніх і стареньких, до бідних і до безпритульних, до тих, зрештою, хто не зміг реалізуватися.

Але ж ці люди є поруч. І їх багато, і вони є частиною суспільства, хоч комусь це, може, й не подобається. Неможливо, щоб десь існувало суспільство лише здорових і лише успішних людей. Убогі звичайні люди є в усіх суспільствах, але скрізь до них ставляться по-різному. Десь їх відштовхують і б’ють, а десь учаться їм послужити. Щасливі ті, хто сприймає чиюсь неміч чи біду не як підставу для насмішки, а як нагоду прийти на допомогу тому, хто в потребі. Хто бачить у безхатченкові сестру чи брата, людину, якій потрібен і шматок хліба, і чийсь привітний усміх, і чиясь доброта.

Я маю друзів, які належать до Спільноти святого Егідія, котра впродовж десятків років опікується бездомними, убогими, тими, хто з різних причин опинився на соціальному маргінесі. Це міжнародна організація, що існує в понад 70 країнах, а в Україні її осередки є в Києві, Львові та Івано-Франківську. Найважливіше, що люди, належні до спільноти, не просто готують їжу й роздають її бездомним і малозабезпеченим у різних районах міста, не просто стараються забезпечити їх одягом і засобами гігієни, хоча це теж, безумовно, важливо – особливо в холодні місяці. Важливіше те, що вони стають їхніми друзями. Спілкуються з ними, переймаються життями безпритульних, убогих, стареньких, впродовж року проводять для них різні заходи, а на Різдво влаштовують для них неймовірний святковий обід.

Сьогодні люди, здається, найбільше цінують час. Дарувати його комусь, бути поруч – це говорити: «Ти потрібний мені. Ти не самотній. Я люблю тебе». Те все, що роблять люди, належні до спільноти, і є повсякчасним промовлянням до тих, до кого вони приходять: "Ти важливий". Кожному важливо мати відчуття того, що тебе хтось чекає, що ти комусь цінний. Але безпритульні, певно, потребують його як ніхто... Тому неймовірно вдячна всім, хто опікується убогими, за приязнь із найменшими світу цього, із найвідкинутішими.

Я недаремно пишу про бездомних на початку листопада. Стає все холодніше. Карантин триває, хворих на ковід також більшає. Наше життя, починаючи від весни, в багатьох сферах перемістилося в онлайн, і ми почасти до цього звикли. Але для тих, хто не має домівок, викликів побільшало. Вони живуть там, де й жили, себто на вулиці. Для них немає онлайну. Їм щодня, як і нам, хочеться їсти й пити. Вони теж, як і ми, хворіють, але їм значно складніше, а то й зовсім неможливо, отримати медичну допомогу, бо мало хто візьметься навіть просто оглянути бездомного. Зрештою, те, що для нас є звичною щоденністю, для них є розкішшю. Розкіш – поспати в теплі. Розкіш – помитися. Розкіш – з’їсти гарячого. Розкіш – почути, що хтось говорить до тебе і що ти комусь небайдужий.

У листопаді нас звідусюди бомбардують реклами, які запрошують покупців спершу взяти участь у всесвітньому дні шопінгу, а тоді потихеньку готуватися до розпродажів чорної п’ятниці. Водночас декілька років тому папа Франциск визначив третю неділю листопада як всесвітній день бідних. Разючий контраст: свято споживання і присутність поруч тих, хто живе з ласки інших і мусить жебрати, щоб купити собі хліба. У всесвітній день бідних церкви традиційно влаштовують обід для убогих, однак невідомо, в якому форматі вдасться провести його цього року.

Ми поволі наближаємося до дня святого Миколая, до Нового року та Різдва. У ці дні обдаровуватимемо одні одних подарунками, святкуватимемо й ділитимемося радістю із найдорожчими. Спробуймо в час, коли ще тільки готуємося до свят, зробити щось добре не лише тим, хто робить щось добре нам, але й тим, хто нічим не зможе нам віддячити.

Хочу запросити всіх, хто читає цей текст, у ці холодні місяці виявити трохи тепла до людей, які з різних причин опинилися на вулиці. Пошукайте, чи є у вашому місті організації або спільноти, що опікуються бездомними, і поцікавтеся, чи не потрібна їм допомога (може, фінансова або допомога продуктами чи теплим одягом). Не бійтеся почастувати пиріжком та гарячим чаєм того, хто сидить і жебрає. Не бійтеся підійти й до того безпритульного, який уже втомився жебрати і нічого не просить, і теж його почастувати. Ми стаємо справді щасливими не тоді, коли купуємо собі новий смартфон чи омріяну машину, а тоді, коли робимо добро, коли це стає звичкою. Тоді серце по-справжньому тішиться.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
15:04
Ілюстративне фото
Росіяни вдарили по селу на Харківщині: вбили жінку та поранили чоловіка
15:02
Авдіївка
Заступник комбрига 3-ї штурмової Жорін розповів про пріоритет росіян на Авдіївському напрямку
14:48
окупанти Мелітополь
У Мелітополі окупанти використовують авто з РЕБ "Пелена" для блокування мобільних і захисту від вибухових пристроїв, - Федоров
14:47
малюнок, діти
У Мінсоцполітики розповіли, скільки дітей в Україні потребують усиновлення
14:32
На фото: гурт "Бумбокс"
"Бумбокс" презентував пісню "Фіртка", записану в проміжках між бойовою роботою
14:27
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Зброя, кордон, торгівля: уряди України та Польщі провели перемовини
14:02
OPINION
Ольга Лень
"СВО" проти України стала "священною війною" Росії
14:00
щеплення вакцинація
Захищає від штаму "Омікрон": в Україну доставили понад чверть мільйона доз вакцини проти COVID-19
13:55
Джонні Депп "Пірати Карибського моря"
Наступних "Піратів Карибського моря" знімуть без Джонні Деппа, - продюсер
13:48
Еспресо та “Голка”: “Бачимо прояви цензури і спробу зняти матеріал про Шуляк і Кубракова з сайту”
13:48
"Свідчення потепління": українські науковці виявили новий вид рослин біля станції "Академік Вернадський"
13:45
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
13:39
Роман Насіров
Ексголову ДФС Насірова залишили під вартою ще на два місяці
13:35
Ексклюзив
Александар Вучич
Заява Вучича про загрозу національним інтересам Сербії - його внутрішня політична потреба, - політолог Варґа
13:31
Естонія
Посол Естонії: росіяни в Естонії мають більше прав, ніж у Росії
13:27
Олег Іващенко
"Призначив бойового генерала": Зеленський сказав, чого чекає від СЗР під керівництвом Іващенка
13:10
телемарафон
Маніпуляції за бюджетні кошти: уряд просять віддати гроші з телемарафону та Freedom на ЗСУ, створено петицію
13:09
акторка Іванна Сахно
"Винна їм половину зарплати": українка в Голлівуді Іванна Сахно розірвала контракт з Netflix, щоб не грати росіянку
13:09
відключення електроенергії
На Харківщині діють графіки відключень електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 28 березня
13:02
"У Росії немає ресурсів": ЦПД спростував фейк щодо підготовки росіян до наступу на Харків
12:59
Оновлено
річниця деокупації Ірпеня
Друга річниця деокупації Ірпеня: у місті вшанували пам'ять полеглих військових і цивільних
12:55
окупанти, орки
Росіяни не відпускають із фронту своїх військових, які укладали контракти на пів року, - Спротив
12:47
Ексклюзив
прикордонники
"Надзвичайно серйозно": у Раді резервістів ЗСУ назвали ймовірні завдання російських ДРГ у разі появи на Київщині
12:45
Росія ДНР ЛНР окуповані території
Британська розвідка розповіла про заходи русифікації на ТОТ України
12:24
США перекинули у Червоне море понад 3 тис. військових
Єменські хусити атакували військовий корабель США дронами
12:16
Чорне море, Крим
Росіяни готуються відбивати атаки українських ДРГ у Севастополі, - "Атеш"
12:14
Росія щодня продукує нові фейки
"У відповідь на теракт в Москві РФ знищила штаб-квартиру СБУ": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 28 березня
12:01
OPINION
Юрій Ніколов
Чим не догодив "слугам" "Уклон"
11:55
україна українці
Населення України може скоротитися до 25,2 млн у найближчі 26 років: Мінсоцполітики пропонує рішення
11:37
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поранений на вулиці чоловік помер у лікарні
11:20
За матеріалами ДБР судитимуть працівника військкомату та правоохоронця, які на Одещині торгували "білими квитками"
На Одещині судитимуть працівника ТЦК та правоохоронця, які торгували "білими квитками"
11:05
тарифи на електроенергію, лічильник
Атаки РФ на енергосистему: в Міненерго розповіли, чи підвищать тарифи на світло
10:50
Ексклюзив
"Через Курахове на Вугледар": військовослужбовець ЗСУ "Магнат" про спроби просування росіян
10:37
Намагався скоригувати удар по ТЕС та військовому шпиталю у Дніпрі: СБУ затримала підозрюваного
10:35
Огляд
світ, міжнародний огляд
Сіярто заявив про загрозливий ризик третьої світової війни, а українська армія окопується, щоб стримати атаки Росії. Акценти світових ЗМІ 28 березня
10:30
Наслідки руйнування житлового будинку після ракетного удару в Дніпрі
ООН: щонайменше 14 085 цивільних загинуло внаслідок російського вторгнення
10:15
Ексклюзив
гроші
З 29 березня збільшиться коло осіб, які мають право на допомогу в разі загибелі військового, - правозахисниця Денісова
10:10
ДБР викрило злочинну групу посадовців, яка зрубала 100-річні дуби на 60 млн грн у Чорнобильському заповіднику
Зрубали 100-річні дуби у Чорнобильському заповіднику на 60 млн грн: ДБР викрило посадовців держпідприємства
10:02
OPINION
Олексій Голобуцький
"Гаряча картоплина" мобілізації: з ким грають у пінг-понг?
09:56
Дмитро Пєсков
"Використовується терористами": у Кремлі закликали Дурова уважніше стежити за Telegram
Більше новин