Євген Дубогриз: Україна виконала дві з половиною умови співпраці з МВФ із семи

Андрій Яніцький
25 листопада, 2020 середа
07:00

Євген Дубогриз — фінансовий аналітик, асоційований експерт аналітичного центру CASE Україна. В 2015-2019 роках працював заступником директора департаменту фінансової стабільності Національного банку України. До цього був першим заступником головного редактора журналу Forbes Україна, працював інвестиційним аналітиком

У 2009 році агентство Thomson Reuters назвало Євгена найкращим інвестиційним аналітиком Центральної та Східної Європи в категорії “Гірничо-металургійний комплекс”. Закінчив Києво-Могилянську академію за фахом “Економіка”, а також Київську школу економіки.

В ефірі програми "Еспресо: капітал" Євген Дубогриз говорив про співпрацю України з МВФ, про шляхи покриття дефіциту бюджету та про небезпеки друку грошей. Ведучий - економічний оглядач Андрій Яніцький.

Пане Євгене, вітаю! Цього тижня президент України Володимир Зеленський сказав, що отримати наступний транш МВФ нам заважають «деякі» люди. Чи можете ви назвати прізвища цих людей?

Знаєте, Андрію, є такий досить сумний в даних обставинах жарт, іронічний: під час розслідування головне не вийти на самих себе. У нас в меморандумі з МВФ є чотири підписанти: президент України, прем’єр-міністр України, міністр фінансів України, голова Національного банку України. Відповідно, якщо не виконуються умови меморандуму, то в першу чергу варто звертати увагу на те, хто відповідальний (з українського боку) щось зробив не так або не в ті терміни, в які це було заплановано.

Дуже зручно перекласти відповідальність на попереднього голову уряду та голову Національного банку, оскільки їхні підписи там стоять.

У тому то й справа, що – ні. Там стоять підписи всіх, хто зараз очолює ці організації, крім голови Національного банку. Але, МВФ як і будь-які організації, що співпрацюють з Україною, вони співпрацюють не з людьми, а з інституціями. Якщо голова Національного банку вже є інший, а він дійсно інший, то відповідальність все одно залишається в посаді, а не в людини, яка її обіймає.

Що ж ми пообіцяли Міжнародному валютному фонду, що не можемо ніяк виконати?

У нас до кінця листопада (а зараз вже кінець листопада) треба було виконати сім дій, так званих структурних маяків, з них ми виконали два з половиною.

Здається, пан президент казав, що ми все виконали.

Президентові, звісно, видніше, але, з іншого боку, і траншу в нас також немає, і немає не тільки траншу, але навіть і місії Фонду. Це свідчить про те, що на поточний момент президент і ті люди, які в МВФ відповідають за Україну, розходяться у думках щодо виконання Україною своїх зобов’язань.

Невже МВФ не довіряє українській владі? Невже у нас така погана історія стосунків?

Я думаю, мало хто сумнівається в тому, що українська влада, і попередня, і нинішня, вони налаштовані на реформи. На це є суспільний запит, на цій хвилі всі приходили до влади.

Але із МВФ у нас дійсно не дуже гарна історія взаємовідносин. 12 років тому дійсно був момент, коли ми отримали транш, але не виконали тих умов, під які цей транс отримували. Із тих пір МВФ дуже прискіпливо до нас ставиться, і вимагає виконання не просто зобов’язань, а ще так званих prior actions, тобто тих дій, які мають передувати приїзду місії, тобто взагалі розмовам з Україною та виділенню нам траншу. Відтак, Україна, з точки зору МВФ, наскільки я можу судити — це не те що ненадійний боржник, це країна, з якою треба поводитись досить формально, обережно і вимагати виконання зобов’язань. 

Можливо, зобов’язання у нас були і не ті, на які є реформаторський запит, але врешті-решт, вони є. Ми уклали угоду з МВФ, ми підписалися як країна під цими діями, що ми це виконаємо, якщо ми це не виконали до нас пропадає довіра.

Чи потрібні нам гроші МВФ взагалі. Деякі люди кажуть, що не потрібні.

Кожен має право на власну думку. Якщо спуститися з рівня макроекономіки «країна-МВФ-бюджет» на рівень мікроекономіки, тобто рівень звичайної людини. Якщо у людини немає грошей, з роботою проблеми, той же коронавірус, і якщо сусід не дає безкоштовно під низький процент та банк не дає, бо там погана кредитна історія, що робити? Є два шляхи: скорочувати видатки, тобто «затягнути паски» або йти в так звані «швидкогроші» і брати гроші під мінімум зобов’язань та під великі відсотки.

Пане Євгене, я хочу з вами посперечатися. Мені здається, що Україна може надрукувати гривню, а звичайна родина друкувати гроші не може.

Це таке спрощення, Україна може надрукувати гривню, але це дуже небезпечно з точки зору того, що тут дуже важно зупинитися. Розумієте в чому історія: Україна, Національний банк, він друкує гроші постійно, маленькими порціями, як-то кажуть потрошку-потрошку. За розрахунками одного із заступників голови НБУ ми з початку року надрукували приблизно 60 мільярдів гривень. Чи це відчутно на інфляції чи на курс гривні? Ні, не відчутно. Тому що будь-який центробанк будь-якої країни друкує гроші постійно – це нормальна практика. Але дуже в маленьких обсягах і поступово, для того щоб це економіці не шкодило, а навпаки, змушувало її розвиватися, надавати ресурси.

Ось ця історія с “Укрексімбанком”, коли він отримує рефінансування, чи не прихований друк грошей?

Це не прихований, це прямий друк грошей, насправді. Остання новина про 30 мільярдів – це ще не друк, це скоріше, знаєте, як-то кажуть, подушка безпеки на той випадок, що дійсно ми не зможемо взяти гроші за кордоном, ми не зможемо розмістити євробонди. Тоді в нас буде можливість, дійсно, збільшити друк грошей, емісію, приховану чи не приховану, і таким чином забезпечити якісь бюджетні видатки – на соціалку, на медицину.

Зробимо висновок, ви кажете: “Друкувати кошти небезпечно, бо можемо не зупинитися”. А кредити нам не дають, який лишається вихід, чи є ще варіанти?

“Швидкогроші”, я ж кажу. В даному випадку це євробонди. Розмістити за кордоном, де гроші зараз є, і вони є навіть у надлишку, бо дуже привабливі зараз умови для розміщення боргів держави. І більше того, з того, що я бачу, що робить влада, уряд – це виглядає як масована підготовка до випуску євробондів.

Тобто вони будуть отримані, але під більші відсотки ніж нам міг дати МВФ?

Так, абсолютно. Тому що співпраця з Міжнародним валютним фондом – це називається “знак якості”. Якщо ти співпрацюєш с МВФ, то в тебе одні умови співпраці з іноземними інвесторами. Умовно кажучи, ми можемо отримати євробонди під низьку ставку 5-7%. Якщо з МВФ стосунки тимчасово призупинені, то ставка може бути набагато більшою, навіть 10%, а то і більше.

Чи вдасться нашому уряду профінансувати дефіцит бюджету цього року? Ми чуємо багато зараз від економічних аналітиків критики, що в уряді вже закінчилися гроші, хоча ще рік не закінчився.

Мені здається, що на це є всі шанси і сприятливі умови і є те, що робить влада в плані останніх призначень. Це свідчить про те, що Україна налаштована на те, щоб випустити євробонди. За нашими підрахунками, вистачить $3-3,5 млрд, щоб профінансувати критично необхідні видатки цього року. Але питання: що буде наступного року? Адже євробонди – це лише відкладені витрати. Вони не вирішують глобальних проблем з  дефіцитом бюджету, з тим, що депутати постійно намагаються збільшити дефіцит, збільшити фінансування галузевих міністерств, стратегічних галузей і просто бізнесів окремих персон.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
03:44
Росія ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі
03:16
Russia Today
У RT витратили рекордні 27,5 млрд рублів на пропаганду і суттєво збільшують штат
02:48
TikTok
 Байден підписав закон, який може змусити материнську компанію продати TikTok у США
02:20
КПП "Рафах"
Ізраїль готовий почати штурм Рафаха. США стурбовані гуманітарними наслідками, — Reuters
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
21:57
У Миколаєві вибухнув невідомий пристрій: постраждали 5 рятувальників
21:40
книжка вогонь знищення
Окупанти почали нові зачистки бібліотек у Криму, - Спротив
21:33
Оновлено
США таємно передали Україні ракети ATACMS і ЗСУ застосували їх щонайменше двічі
21:24
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Хара пояснив, чому Китаю вигідна слабка Росія як партнерка
21:13
VivaTech 2024: 14 стартапів представлять Україну на технологічній конференції у Франції
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
19:45
світло
Міненерго пояснило українцям, як споживати електрику, щоб енергосистема залишалася стабільною
19:33
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми маємо бути демократичними не на словах, а на ділі, - нардеп Княжицький про "Єдині новини"
19:07
Ексклюзив
Львівські десантники під Бахмутом зупинили ворожий наступ і знищити бронетехніку РФ
ФАБи, FPV, нічні штурми: військовий ЗСУ Фірсов розповів про тактику ворога та особливості застосування ним дронів
19:04
Володимир Зеленський
Росія має план зі зриву Саміту миру, - Зеленський
19:04
Пентагон
США оголосили пакет військової допомоги Україні на $1 млрд: що в ньому
19:04
Катажина Котинська
Премія Drahomán Prize для перекладачів з української мови на мови світу: лауреатка переклала книгу Забужко
19:00
Огляд
крилата ракета Х-101
Подвійна загроза: що таке модернізовані ракети Х-101 і чим вони небезпечні
18:44
Верховна Рада
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: до Ради внесли проєкт постанови про звільнення Сольського
18:38
Анонс
Виставка Ольги Погрібної-Кох
У Львові відкривається виставковий проєкт Ольги Погрібної-Кох “Пісня Пісень”
18:20
Євроcoюз ЄС
В ЄС відреагували на рішення України про припинення видачі документів українцям за кордоном
18:06
OPINION
Вадим Денисенко
Чому затримання заступника Шойгу невигідне Україні?
18:05
На фото: Ненсі Гонсалес
Дизайнерку люксового одягу Ненсі Гонсалес засудили до увʼязнення за контрабанду сумок з крокодила та пітона
Більше новин