Чорний час Голодомору і світла пам'ять - два крила нашої сили. Пам'ятаймо, щоб бути сильними!

Тетяна Зінченко
27 листопада, 2020 п'ятниця
12:50

В останню суботу листопада - День пам’яті жертв Голодоморів. О 16.00 цієї суботи, 28 листопада, давайте засвітимо на вікні свічку пам’яті!

Напевне, цього дня кожному буде що згадати. Цей невимовний біль, ця рана ятрить у кожній родині, молиться молитвами, листається в родинних альбомах із світлинами, плачеться, горить свічками. 

У мене ця рана заятрилася з хліба. Любила невимовно затишний запах, коли пекла його бабуся, - запах печі, дому, затишку, спокою. І гарячим їсти великий хрусткий шматок з молоком. А бабуся підбирала крихти і якось  швиденько кидала їх собі до рота. Я дивувалася - стільки хліба напекла, а їсть крихти...
Просто нічого не мало падати, пропадати: упав шматочок - підніми, накришила - збери відразу. Хліб святий, і це зовсім не банальність".

Хліб - рятівник нас як народу

"Його крихти зберегли нашу націю, наш народ. Не корінці і не кора дерев, і не гнила картопля, яку викопували, де можливо було викопати, а шматочок хліба, який, крім насичення, давай сили, віру, відновлював прагнення до життя. Його запах - печі, дому, затишку, спокою..." - так казала бабуся вже в час, коли ми мали вдосталь хліба, якого тільки хочеш хліба.   
Як же його насправді шанували наші бабусі і дідусі! І молитвами, і мовчазною вдячністю, і справжньою любов"ю! У нас - багато хліба: різного і будь-коли. Звичайно, якщо не ми його печемо, він сприймається трошки інакше.  

null
Сьогодні роковини Голодомору, який досі не має в моїй голові логічного пояснення. Неначе тоді відбулося затемнення в тих, хто організував такий жах. 

 У XX столітті Україна пережила три голодомори: 1921-1923 рр., 1932-1933 рр., 1946-1947 рр., проте Голодомор 1932-33 рр. був наймасовішим і найжорстокішим. Розпочався голодомор наприкінці літа 1932-го, свого піку досяг навесні 1933-го і завершився на початку літа. Головні причини жахливого Голодомору і досі дискутуються, але все ж головними історики називають політику тоталітарного сталінського режиму щодо українців. Коли люди голодували, примусове відбирання їжі лиш посилювалося. На землі, яка квітувала колоссям. Не приймали допомогу інших країн, а навпаки - кинула всі сили на те, щоби ізолювати голодні райони. 

Фільм про період Голодомору в Україні польської режисерки Агнєшки Голланд "Ціна правди", який у французькому кінопрокаті отримав назву "Тінь Сталіна", очолив найвищі рейтинги у Франції і відкрив нам ще більше болючої правди.

Кадр з фільму "Ціна правди".

Голодомор в Україні - це злочин 

Так сказав заступник голови Українського інституту національної пам’яті  Володимир Тиліщак у чеському сенаті на презантації про Голодомор-33.

"Для України 1933 рік став роком національної катастрофи, наслідки якої ми відчуваємо і сьогодні. Голодомор в Україні - це злочин, спеціально спланований комуністичним режимом, метою якого було знищити українців як національну групу, націю, яка була готова за сприятливих умов оголосити свою незалежність
Інструментом цього злочину було обрано вбивство голодом. А саме, для найбільш численної на той час частини нації - селянства. І це здійснювалось одночасно з репресіями проти української інтелігенції, значну частину якої також знищував сталінський режим.
Метою Сталіна було перетворення Країни рад на військову фортецю з дисциплінованим населенням, що мало за першим наказом партії, без будь яких роздумів і запитань, кинутись на завоювання світу для встановлення комунізму у світі. Одночасно режим посилює тиск на духовенство та різні групи інтелектуалів, в яких він вбачає потенційних організаторів спротиву проти експериментів (режиму).
Упродовж 1928-1930 років проти членів української інтелектуальної еліти під приводом вигаданих справ про "підпільні організації", в багатьох регіонах України прокотилась хвиля сфабрикованих політичних процесів.
Апогеєм цієї кампанії, за словами Тиліщака, стала сфабрикована справа проти СВУ ("Союзу визволення України"). Підсудними були 45 осіб, в більшості представники наукової і духовної еліти та колишні діячі УНР. Саме ця частина населення українських інтелектуалів могла б потенційно очолити боротьбу проти сталінського режиму", - сказав Володимир Тиліщак. 


 null

Опухлі з голоду, але ділилися

Юрій Юзич, голова наглядової ради Пласту, ділиться своїми спогадами:

"Сердюк Варвара - моя бабуся Валя. Пережила Голодомор 10-річною дитиною, а опісля німецьке рабство (вивезена на роботи в Німеччину) і концтабір (за диверсію на пошті). Народилась і виросла в Люботині під Харковом. Вижили за рахунок батькового пайка, який працював на залізниці.

"Мій батько робив на залізній дорозі. Батькові давали пів кілограма хліба на день, дітям - по 200 грам. А мама ніде не робила - їй нічого не давали", - згадувала вона. І розповідала, як у неї - дитини - старша жінка вирвала татовий хліб, але натомість кинула свою хустину (плакала, а її мама заспокоювала, що тій жінці потрібніше). Мама поміняля родинний золотий перстень з рубіном на два кілограми кукурудзняки у Торгсіні (мережа магазинів з вимивання дорогоцінностей у населення). З вулиць щезли коти і собаки - всіх поїли. В місто постійно приходили опухлі люди із сіл під магазин, де давали пайок хліба робітникам. Важлива деталь - бабуся пам'ятала, що робітники ділились своїм мізерним хлібом із голодуючими з сіл. Хоч це і не допомагало - селяни вмирали прямо на вулицях, але ділились", - розповідає Юрій Юзич.

Бабуся Юрія Юзича Валя...

За радянської влади тема Голодомору була заборонена, але це не означає, що про неї не писали. Так, нещодавно були розшукані ненадруковані вірші Андрія Малишка, написані ще в 1964 році, в яких згадується Голодомор:
...Із тридцять третім голим роком,
Голодно-голим та німим,
Та тричі пухлим. Хай би з ним
Поїли б кору і комору,
Траву і шкуру, цвіль і міль,
Та мерли б жовті, як з похміль,
Без трун понесені із двору.
Нізащо. Просто. Без вини.
 
Картина "Людина, що біжить" Казимира Малевича - звинувачувальний акт Великого Голоду.. "Образ селянина, який біжить через пустельний пейзаж, є красномовним свідченням катастрофи".
 
 
Письменники також долучилися до болючої теми голодного мору українців. Серед українських письменників Олександр Корж вперше порушив тему Голодомору у своєму творі "Степова доля". У романі "Марія" (1934) Уласа Самчука показана жахлива картина голодомору та трагедія роду. У той же час Василь Барка, якому вдалося пережити Голодомор, відтворює картину фізичного винищення сім'ї Катранників на Слобожанщині у романі "Жовтий князь" (1963).
 
Це не можна забути!
Сучасні митці взяли на щит тему болю і голоду не тому, що зараз це просто і легко. Навпаки: відтворити той згусток болю - це пропустити його крізь себе з усім знанням про це. Але вони пишуть картини, повісті, романи і поезії - щоб пам'ять жила і щоб більше такого не допустити.
 

 

Роботи відомої сучасної художниці  Ніни Марченко

Геноцид ХХ сторіччя

Надія Козак, поетеса, розповідає: "Колись, не так уже й давно, завіряла мене одна латишка, яка замужем за києвлянином, що свекор їй казав, що в Україні ніякого голоду не було тоді - не те, що мору... А він-то знав, бо ж був у той час головою колгоспу на Харківщині. Я лише відповіла: Для таких, звичайно, що не було. Нема сумніву. Вони самі його, голодомор, й робили.Є ще люди (знаю), для яких "український мор 20-го століття" - на рівні видумки, а чи "всі голодали тоді". Їх не болить, бо їхнього роду не доторкнулася біда голодна. А може їхні предки й самі були причетними до цього злочину 20-го століття. Хто зна. 
Тож для таких, і їм подібним, -  баладно-зрозуміла інтерпретація, щоб:  і "дітям своїм розкажіте про них, дітям дітей розкажіте про те..." - щоби світ вжахнувся, щоб не забув, щоби пам‘ятав, щоб не повторив... Амінь". 
Балада
 
Мені болить й пече в душі до щему,
Як повертаюсь у двадцятий вік...
Скажіть, невже вкраїнські чорноземи 
Могли зродити 33-ій рік?!.
А хтось-бо вірив. Повні ешелони 
На Захід йшли. Закрився світ від бід,
Коли Вкраїна тратила мільйони,
Бо ж вимирав до пня козацький рід.
Упир червоний на державнім троні,
І з молотом-серпом замість орла,
Вершив свій суд, і вірні леґіони 
Нікого не пускали із села.
Косила смерть старих-малих без ліку,
Коли сексоти - наволоч уся - 
Не залишали й крихти у засіку.
Все вимітали всюди й без кінця.
Які ж безкровні люцифера жертви
В царині брехень: у самім кремлі!
Місцевий нарід з голоду мав вмерти,
Сконати на прабатьківській землі.
Творив пилат свої страшні закони.
А світ мовчав. Бо тьма заволокла
І розум, й очі. Де ж тут беззаконня,
Коли «савецьке» все: «хахли» й земля?..
...Порожнє місце зайвим не буває.
"Брати" помалу й хату обжили,
Гутарять і по-своєму співають...
Прийшли до нас на наше все. Прийшли...
Та хто вони? Якого роду, сили?
Бо в юди жить, то й доленька мала! 
Як відшукать нам батьківські могили? 
Та ж на кістках калина проросла!
Схилила гілля, мов скорботні руки. 
До неї приліта Небесний птах.
Бо для душі нема смертей, розлуки... 
Вона не перетвориться на прах...
Душа повік – у споминах-благаннях,
В сльозах скупих і у сумних піснях, 
І в молитвах, і у ясних світаннях, 
І на землі живе, й на Небесах...
Схилю я серце нині убієнним.
І ви схиліть. Хоч двадцять перший вік,
Не вірте, що вкраїнські чорноземи
Могли зродити 33-ій рік! 
  Надія Козак

Олена Полевецька, редакторка, згадує:
"На Буковині, звідки я родом, того страшного Голодомору не було.
Трохи був у 46-му, коли вже й туди москалі прийшли.
Якось, будучи вже студенткою і прочитавши "Марія" Уласа Самчука, я почала розпитувати про голод старого сусіда, вуйка Цилика. Він, Царство Небесне йому, був приблизно 20-го року народження, тож на час 33-го був хлопчаком. Вуйко мені розповів, що того голоду на Буковині не було, але він запам'ятав людей, які приходили з "тої України", щоб обміняти у них трохи хліба. Їх було чимало і всі виснажені і голодні...".

28 листопада о 16:00 запалімо свічки. Поки ми запалюємо їх - ми пам'ятаємо. Поки ми пам'ятаємо - ми народ! 

null

Читайте також:
Київ
+23°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 34.37
  Купівля 34.37
  Продаж 35.11
 • EUR
  Купівля 35.94
  Продаж 37.03
 • Актуальне
 • Важливе
2022, неділя
26 червня
09:13
долар
Курс валют на сьогодні: вартість долара і євро в Україні
09:11
Оновлено
Київ
У Києві вибухи: під завалами будинку залишаються люди
09:05
діти війна жертви
Від початку повномасштабної війни РФ в Україні загинуло 339 дітей та ще 613 поранено
08:46
Джо Байден
Байден прибув до Мюнхена, де стартує саміт G7
08:36
Спричинена російським артобстрілом пожежа на ринку. Салтівка, Харків
У Харкові пролунали вибухи
08:25
Микола Княжицький
Микола Княжицький: Це не останнє бомбардування Києва. Московська держава хоче знищити Україну і українців
08:15
ППО
На Київщині ППО збила ворожу ракету, уламки впали на околиці одного із сіл
08:01
Борис Джонсон
Джонсон вимагатиме від Франції та Німеччини більше зброї для України
07:45
Лугащина війна
На Лисичанському напрямку ворог намагається оточити ЗСУ, в інших регіонах обстрілює позиції, аби не допустити перегрупування наших захисників, - Генштаб ЗСУ
07:15
У Миколаєві пролунали вибухи, - ЗМІ
06:52
Луганщина, Сєверодонецьк, Лисичанськ
Армія РФ веде бої у межах Лисичанська – ISW
05:22
Оновлено
Джессі Лінгард
"Вест Гем" знайшов, ким замінити Ярмоленка
04:33
На фото: наслідки обстрілу Краснопільської громади Сумської області
Росія обстріляла Криворіжжя з РСЗВ
03:58
окупанти рф
На Миколаївщині і Херсонщині окупанти викрадають родичів українських військових
02:47
Сєверодонецьк
Росія на 90% зруйнувала Сєвередонецьк, - Гайдай
01:59
Новак Джокович
Джокович кинувся на захист російських і білоруських тенісистів
01:27
ЦРУ
Шпигуни ЦРУ передають таємні дані українській владі, - The New York Times
00:59
Олександр Зінченко (праворуч)
"Ман Сіті" купує футболіста, який може зруйнувати кар'єру для Зінченка
00:16
Путін Лукашенко
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 25 червня
00:04
Володимир Зеленський
"Всі окуповані міста будуть українськими завдяки нашим героям": Зеленський за 4 місяці війни відзначив держнагородами 20 тис. людей
2022, субота
25 червня
23:49
Угорщина - ЄС
Угорщина хоче змусити ЄС добитися перемир’я в Україні, щоб запобігти кризі, - FT
23:26
Зеленський
Сучасні системи ППО мають бути не на полігонах та зберіганні, а в Україні, - Зеленський
23:23
Ексклюзив
ЄС
Європа має навчитися не піддаватися шантажу Кремля, - литовський політик Андрюс Кубілюс
23:09
Зеленський
Не просто руйнування, а й цинічний тиск на емоції українців, - Зеленський про масований ракетний удар
22:52
голова Донецкої ВА Павло Кириленко
Росіяни на Донеччині вбили трьох жителів
22:38
Посолка Великої Британії Мелінда Сіммонс
Британців, які запропонували житло значно більше ніж українців, які шукають притулку, - посол Британії
22:32
На фото: наслідки обстрілу Краснопільської громади Сумської області
Російські гвинтокрили обстріляли село на Сумщині: пошкоджені школа та лікарня
22:28
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін ставить ціль Лукашенку: відтягти українські сили до кордонів з Білоруссю, - Портников
22:13
Ольга Стефанішина
Єврорада при наданні Україні статусу кандидата в ЄС не передбачила його відкликання, - Стефанішина
22:07
Оновлено
На фото очільник Рівненської ОВА
Ракетний удар по Рівненщині: троє загинуло, ще четверо у лікарні, -ОВА
22:00
Ексклюзив
Нацбанк України
Банківська система України повністю готова до інтеграції в ЄС, - економічний експерт Дубогриз
21:45
лісова пожежа
Міністерство юстиції Туреччини працюватиме над поверненням смертної кари
21:25
евакуація з Маріуполя до рф
Україна розробляє маршрути повернення для людей, яких депортували окупанти, - Верещук
20:54
Руслан Стефанчук
У Раді почали роботу над законопроєктами для подальшої євроінтеграції, - Стефанчук
20:46
шеврон ЗСУ
Передчасні повідомлення про ЗСУ перешкоджають роботі військових, - Маляр
20:20
На саміті G7 погодили заборону на імпорт російського золота, - CNN
19:55
Китай знову заявив про готовність "повернути Тайвань"
19:53
Ексклюзив
Путін Ердоган
Туреччина стала хабом для різних російських справ: між Ердоганом та Путіним встановлені досить тісні відносини, - громадський діяч Невзлін
19:45
Ту-22М
До Білорусі прибула авіація, з якої вночі обстрілювали ракетами Україну, - ЗМІ
19:25
Оновлено
Пожежа внаслідок потрапляння уламків від російських ракет на Миколаївщині
Окупанти продовжують обстрілювати Миколаївщину, поранено сім людей
Більше новин