Різдво 25 грудня: святкувати чи не святкувати - ось у чому питання!

Тетяна Зінченко
21 грудня, 2020 понедiлок
18:00

Чому на Заході Різдво святкують 25 грудня, а у нас - 7 січня? Плюси, мінуси, підводні рифи такого поділу, чому він виник та що ми маємо на сьогодні

Різдво Христове - найбільше Різдво на землі. Цього не заперечить вірянин жодної конфесії. Це якраз той випадок, коли всі деталі не мають значення порівняно із величчю власне свята: народженням Спасителя. Однак дата відзначення свята стала точкою перетину різних інтересів, історій, легенд і поглядів, тому на сьогоднішній день ми маємо дві дати святкування одного великого Різдва. 

  null

А все починалося з 25 грудня

Дата святкування Різдва у нас час від часу зазнавала змін, причому не завжди з релігійних міркувань.  

Ще 1923 року на Всеправославному соборі в Константинополі ухвалили 25 грудня як Різдво Христове для всіх православних християн, тому й ми приєдналися до цієї дати відзначення.

Колядки і щедрівнки - незнищенні!

У 1929 році совіти перемогли і в царині духовності й, за традицією, внесли і тут свої корективи, скасувавши Різдво взагалі і встановивши навзамін своє свято - Новий рік. Проте скасувати на папері - не означає скасувати віру в людських душах.

Отож довго час й існували ці свята: радянський Новий рік і народне Різдво. Але ні колядок, ні щедрівок, які любив народ і свято беріг та поширював, ніякі заборони в тому процесі не знищили, швидше, - навпаки: поширили наш духовний спів на весь світ, а з ним - і символи нашої віри.

Григоріанський чи Юліанський? Невже справа в календарях?

За Григоріанським календарем, святкування припадає на 25 грудня, за Юліанським - на 7 січня. Більшість християн усього світу величають народження Сина Божого 25 грудня. І це - не лише католики, а й протестанти, яких більшість у США та Європі, православні США, Канади, Греції, Туреччини, Румунії, Болгарії, греко-католики Канади та інших країн. За Юліанським календарем - Росія, Казахстан, Киргизстан, Сербія, Грузія і донедавна - Україна.

Кілька років тому нарешті й ми на законодавчому рівні приєдналися до цієї двомільярдної частини світу зі святкуванням Різдва Христового. Розмови про бажання зробити це розпочалися, правда, набагато раніше, багато українців і раніше свідомо змінили дати свого святкування Різдва на 25 грудня. Серед депутатів і громадськості також висловлювалась пропозиція про відмову від святкування релігійних свят за старим Юліанським календарем і перейти на чинний - Григоріанський.

Отож дата святкування Різдва у всіх однакова, різниця лише у системі літочислення  - західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні - за Юліанським, де 7 січня - це 25 грудня за старим стилем.

null

Тепер  ми ще міцніше укріпилися в тій думці, що правильніше і логічніше святкувати народження Сина Божого з усім світом, коли спочатку  святкується Різдво, а за ним  - і Новий рік.

 60% українців -  проти 25 грудня

Однак  предстоятель Православної церкви митрополит Епіфаній застерігає від кардинальних і рішучих кроків у цьому напрямі, вважаючи, що це  може внести смуту і розкол. У  інтерв'ю Радіо Свобода він заявив, що проти святкування Різдва 25 грудня виступають понад 60% українців.

"Я опираюся на думку наших вірних. І ми знаємо чітко соціологію, яка засвідчує, що більше 60% українців проти святкування 25 грудня. І ми як церква опираємося на своїх вірних, бо ми тільки утверджуємося, як визнана помісна ПЦУ. І якщо ми зараз перейдемо на новий календар, то відповідно відбудеться ще один певний розкол", - сказав Епіфаній.

Проте, митрополити висловив переконання, що з часом Різдво в Україні все ж святкуватимуть у грудні.

"Це питання часу. Воно відбудеться, але коли до цього підійде свідомо український народ, православні віруючі і не тільки православні, інші християни, бо все це взаємопов’язано між собою. Коли ми побачимо, що більшість готова, тоді буде ухвалене загальноцерковне рішення про перехід", - відзначив митрополит.

Читайте також: Епіфаній пояснив, чому перехід до святкування Різдва 25 грудня не на часі

 Але найкраще в ситуації визначення дати святкування - те, що кожен має право на таке визначення. Багаторічна традиція святкування Різдва 7 січня також сильна, тому ці обидва свята - і 25 грудня і 7 січня - залишаються як Різдво Христове. Відтак дата знову не відіграє вирішального значення: головне - усвідомлювати, переживати ці дні як дні народження Спасителя, який прийде на цю землі спокутувати наші гріхи і подарувати цим вічне життя. І скільки б логіки ми не вишукували в цих біблійних твердженнях, яку б науку не застосовували, щоб спростувати ці легенди, за тисячоліття вони так не спростувалися і не відмінилися, а ще більше зміцнилися.

Як святкується Різдво за західним обрядом   

Для віруючих західного обряду, як і православних, найголовнішими у літургійному році є тридіум пасхальний і Воскресіння Господнє.

Напередодні Різдва, за західним обрядом, дотримуються адвенту - періоду очікування свята: більше уваги приділяють духовному життю, доброчинності, хто хоче - дотримується посту.

Готують різдвяний вінок, подарунки, прикрашають ялинку.

Ввечері 24 грудня, коли на небі з’являється перша зірка, збираються на Святу Вечерю також з пісних страв.  На початку вечері глава сім’ї читає уривок з Євангелія, колядують, затим куштують пісний хліб - оплаток. У східному обряді, як відомо, головною стравою є кутя. 

Після вечері родина збирається до храму - на месу Надвечір’я Різдва, яка символізує єдність Отця і Сина. Під час неї священник кладе у різдвяний вертеп фігурку Немовляти Ісуса.

Друга святкова меса відбувається на світанку і символізує час появи на світ маленького Ісусика. Третя служба відбувається вдень і символізує народження Ісуса у серця всіх віруючих.

У православних і греко-католиків на Різдво натомість, є одне нічне богослужіння.

25 грудня подається святкова їжа:  є запечена індичка, качка, свинина та інше.

Відмінності західного і східного Різдва

Усе-таки краще не акцентуватися на назвах: ні західного чи східного, ні католицького чи православного Різдва конкретно не буває. Є єдине Різдво Єдиного Спасителя, і це - найголовніше.

Відмінності хіба що у даті відзначення.  І певні відмінності в акцентуванні: для західної віри народження Христа - найважливіше релігійне свято у календарі, для східної - Його Воскресіння.   

Різдво для західного світу символізує родинне свято,а для православних і греко-католиків воно передусім духовне.

Вінок - серед основних символів Різдва за західним обрядом.

А також у домі має бути солома, яка є одним з головних символів Різдва, вона уособлює ясла Христа. У християн східного обряду, зокрема в Україні, ставлять дідуха.

Спільним для обох обрядів є колядування. За західними традиціями, колядують переважно у родинному колі. А  віруючі східного обряду йдуть колядувати в кожну хату - приносять звістку про народження Господнього Сина. 

Христос народжується щодня!

Ні в Біблії, ні в історичних довідниках не вказано точної дати народження Христа, тому знати, коли точно відзначати цю велику дату, ми не можемо апріорі. Ми можемо знати і розуміти історію зміни дати нашого святкування, можемо розуміти її політичні, економічні, історичні, географічні причини. Але коли Він народився - ні. 

 Христос народжується в наших душах щодня. Разом з вірою в добро, з правдою, із силою, яка дається нам на щодень. У Книзі Книг пишеться:  "По вірі вашій - та й буде Вам!". Віра в те, що Спаситель пройшов такий непростий шлях до нас недаремно, віра у власні сили, віра в народ, у завтрашній день - те, що робить світ духовним і людяним. Тому Різдво - це далеко не день у календарі, це стан душі.

Христос народився! Славімо Його!

Читайте також:
Київ
+18°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.49
  Купівля 38.49
  Продаж 39.51
 • EUR
  Купівля 38.85
  Продаж 39.97
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
9 серпня
03:40
Міністри оборони США та Канади обговорили підтримку України та протидію РФ у рамках НАТО
03:17
українські танкісти
На Півдні цієї доби ЗСУ ліквідували понад 20 росіян та декілька одиниць броньованої техніки
02:54
Мелітополь
Вечір для військових РФ перестає бути спокійним. В тимчасово окупованому Мелітополі прогриміло близько 10 вибухів
02:28
Білл Клінтон
Зеленський мав розмову з експрезидентом США Клінтоном
02:04
Останні хвилини крейсера "Москва"
Міноборони РФ визнало загибель на крейсері "Москва" ще двох строковиків, - ЗМІ
01:40
Сухогруз RAZONI з українським збіжжям у Лівані
Ліван відмовився приймати зерно, відправлене першим кораблем з українського порту, - посольство
01:17
Протирадарні акети AGM-88 HARM
Сюрприз російським ППО-шникам. Українські ВПС освоїли західні ракети, що вражають російські С-300 на відстані до 150 км ,- експерт
00:57
wizzair
Угорський лоукостер Wizz Air з жовтня запланував польоти з Москви в Абу-Дабі
00:50
Андрій Скоч
Суд у США доручив арештувати літак російського олігарха вартістю $90 млн
00:30
Молдова
Прелюдія війни. У Молдові стривожені заявами Придністров'я про бажання приєднатися до Росії, - The Times
00:22
Зерно
Буферна зона 10 миль. Стали відомі деталі "зернового коридору" для українського збіжжя, - Reuters
00:15
Генерал Дмитро Марченко
Ще у березні росіяни проґавили шанс захопити Миколаїв, – генерал Марченко
00:03
діти війна
Росії примусово виселили з України понад 3 млн людей
2022, понедiлок
8 серпня
23:46
"Чотири збиті "Калібри" - це десятки врятованих життів українців". Зеленський подякував українським зенітникам
23:41
мавпяча віспа
У Молдові зафіксували перший випадок мавпячої віспи
23:10
Головний переговорник Ірану на ядерних переговорах Алі Багері-Кані у Відні
Євросоюз узгодив остаточний текст ядерної угоди з Іраном, – The Wall Street Journal
23:03
"Не має залишитись ані тліючого, ані замороженого конфлікту": Зеленський заявив, що лише очевидний програш РФ є запобіжником проти будь-якої нової війни
22:43
окупанти Мелітополь
В окупованому Мелітополі пролунали вибухи
22:37
Ексклюзив
Через обмеження виїзду чоловікам, 150 тис. українських моряків не можуть включитися в економіку, - представник "Фонду допомоги морякам "Ассоль" Шевченко
22:31
У столиці Фінляндії демонтували пам'ятник, подарований ще СРСР
У столиці Фінляндії демонтували пам'ятник, подарований ще СРСР
22:11
Курт Волкер
Україна та Грузія можуть стати членами НАТО попри те, що частина їх територій окупована Росією, - Волкер
22:06
Росіяни обстріляли населені пункти Сумщини, одна людина загинула
22:02
Прапор, який покинув Азовсталь з останнім бійцем, передали до Музею історії України у Другій світовій війні
У Донецьку триває "суд" над українськими полоненими: "прокурор ДНР" просить розстріляти бійців українського підрозділу "Ведмеді"
21:50
На фото Дмитро Кулеба
Вибачення не менш недолугі, ніж їхня причина, - Кулеба про Amnesty International та фільм CBS
21:38
Аналітика
Сергій Згурець
HIMARS та українська ППО руйнують плани російських окупантів. Колонка Сергія Згурця
21:36
Російський літак, який розбирають на запчастини через санкції
У Росії через санкції авіакомпанії розбирають літаки на запчастини, - Reuters
21:20
Ексклюзив
Путін та Лукашенко. Сочі, 2022 рік
Путін хоче руками Лукашенка зачепити країни НАТО, - військовий експерт Бадрак
21:18
Ентоні Блінкен
Якщо ми дозволимо Росії підкорити Україну, у світі почнеться "сезон війн", - Блінкен
21:14
Росія втратила на війні в Україні близько 70-80 тисяч солдатів, - Пентагон
21:08
Українці вже вісім років активно тренують свою армію. Російський військовий експерт визнав перемоги ЗСУ над армією РФ
21:06
Оновлено
ППО збила ракету
На Черкащині ППО збила ворожу ракету: пошкоджена цивільна інфраструктура, одна людина загинула
20:50
Пентагон
Пентагон анонсував додатковий пакет військової допомоги Україні на суму $1 млрд
20:50
МЗС РФ
Росія вивела свої об'єкти з-під дії Договору про скорочення стратегічної наступальної зброї
20:26
Допомога Україні
США нададуть Україні додаткових $4,5 млрд допомоги
20:18
окупант ЗАЕС
Білий дім відреагував на воєнні дії довкола ЗАЕС
20:14
Антонівський міст
"Окупанти на камеру міряють лінійками пошкодження, з ремонтом буде складно": заступник голови Херсонської облради Соболевський про стан Антонівського мосту
20:12
ЮНІСЕФ запускає застосунок з розвивальними іграми для дошкільнят
19:49
Війна з Росією, Генштаб ЗСУ
ЗСУ відбили наступ окупантів у напрямках Авдіївки та Пісків і зупинили ворожі штурми біля Бахмута, Зайцевого, Вершини й Кодеми, - Генштаб
19:35
Мапа небезпечних територій, сповіщення про підозрілі об'єкти, довідник: запрацював застосунок мінної безпеки MineFree
19:32
Україна зробила ще один вагомий крок по вирішення проблеми дизпалива в державі
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштує бензин, газ і дизель
Більше новин