Петербурзький форум - якраз той захід, на якому важко приховати правду про стан російської економіки

На росіян чекають важкі роки випробувань, соціальних проблем, міжетнічних конфліктів, а можливо - самого розвалу державності

Сьогодні у Санкт-Петербурзі відкрився 18-ий петербурзький Міжнародний економічний форум. Це – головний економічний майданчик російської презентації. З гостями форуму, як правило, зустрічаються найвищі посадові особи країни. Зараз це буде президент Російської Федерації Володимир Путін.

Однак Путіну, швидше за все, доведеться виступати не з керівниками провідних компаній західних країн, а перед офісним планктоном. Вже напередодні петербурзького форуму стало відомо, що керівники більшої частини компаній, які, як правило, брали участь в економічному форумі, відмовилися їхати туди через ситуацію, що сталася у відносинах Російської Федерації і західними країнами, через російську анексію Криму, через дестабілізуючі дії російського політичного керівництва в південно-східних областях України.

Ті, хто приїхав, не став приховувати від російських керівників, що він думає про ситуацію, яка склалася у відносинах Росії із Західним світом. У Петербурзі вже прозвучали слова про те, що ситуація навколо Криму – це навіть не "піррова" перемога і тут російські керівники, підкреслили їхні західні гості, мають усвідомити: якщо ситуація навколо української нестабільності буде продовжуватися –  це призведе до серйозних проблем для російської економіки.

Петербурзький форум – це якраз той захід, на якому важко приховувати правду, адже тут російські менеджери говорять із своїми західними колегами про те, що відбувається насправді. І, дійсно, люди яких, як правило, називають головними постатями в російській економіці: такі як Євтушенко, Якунін, Чубайс, не стали говорити, що західні санкції проти російської економіки є чимось безпечним, чимось, що не призведе до катастрофічної ситуації для майбутнього російського господарства. Тільки поодинокі особи, такі як, скажімо, одіозний радник президента Сергій Глаз’єв, який запам’ятався нам тут, в Україні, рішучою боротьбою з українською державність і намаганням утримати Україну від європейської інтеграції, - продовжували свою стару "платівку", яку, втім, ніхто не сприймає всерйоз: ані російські менеджери, ані західні.

Володимиру Путіну буде непросто переконати тих, хто приїхав до Петербурга, що його країна може сподіватися на реальні інвестиції, що вона може змінити ситуацію у відносинах з Західними країнами, що вона є державою, яка може запропонувати економічну стабільність і нормальні взаємини з сусідами, а не країною-агресором, з якої треба вивести всі капітали, як зі звичайної зони ризику. 

Володимир Путін, можна сказати, це усвідомлює. Те, що він повідомив про виведення російських військ з районів кордону з Україною, також про це свідчить. Це не тільки українські президентські вибори, - це насамперед Петербурзький Міжнародний економічний форум, адже Москва завжди мислить категоріями презентацій, а не реальної політики і реальної економіки. 

Але вже прийшов час, вже прийшов час мислити реальними економічними категоріями. Якщо це мислення не переможе, проблеми будуть зовсім не тільки в нас. Проблеми будуть і у російської економіки як такої, і у російських урядовців, і у звичайних російських громадян. Їм на цьому форумі чітко говорять: вже за кілька місяців доведеться відчути на собі всі наслідки безвідповідальної, некомпетентної, аррогантної політики Володимира Путіна та його найближчого "чекістського" оточення.

На росіян чекають важкі роки випробувань, соціальних проблем, міжетнічних конфліктів, а можливо, самого розвалу державності. Чи є з цього вихід? Є: повернення до цивілізованого світу, до нормальних відносин з сусідами, повернення Криму до складу України і запобігання агресивним діям проти сусідів Російської Федерації. Чи здатна Російська Федерація на це? Сьогодні – ні. Але завтра – може так статися, на тлі труднощів і проблем – Росія змушена буде протверезіти.