Червень 2014 - ЄвроМайдан

Зараз точаться розмови щодо подальшої долі Майдану.

Деякі політики вже заявляють, що його потрібно згортати, а інші захищають і кажучи про доцільність його залишити в нинішніх масштабах. Не буду залізати в опис того, що зараз там є, це вже давно зроблено до мене. Всі вже давно побачили, що Майдан змінився. 

Той Майдан, який існував взимку дуже сильно відрізняється від того, що є зараз. Від часу його створення пройшло трохи більше ніж пів року і, відповідно, відбулась досить серйозна його мутація, яка не може залишитись не поміченою. Нещодавно, вже на цьому Майдані, почали звучати думки про те, що його необхідно залишити в тому стані, який зараз є. Залишити перекритим рух на Хрещатику, не розбирати палатки, а по-суті все законсервувати. І перетврити це все в «осередок громадянського суспільства».

Ті, хто так говорять, напевно (і що є очевидно), не розуміють, що є громадянським суспільством. Майдан був вийнятком і його не можна перетворювати на правило. Він був необхідністю для пошуку шляхів вирішення великої кількості суспільних проблем. Свою функцію він de facto виконав і не варто продовжувати життя ініціативи, яка досягла своєї цілі.

Громадянське суспільство за своїм визначенням постає як антипод держави і протистоїть її діям захищаючи громадянина від свавілля тих, хто володіє державною владою. Воно не може концентруватись в одній точці країни, воно є і повинно бути повсюдним явищем. Перетворювати Майдан в «осередок» чогось є виявом інертністі суспільства, і це бажання ймовірно не представляє інтереси усіх зацікавлених сторін.

Безперечно погоджуюсь, що можливість обмеження руху на деяких відрізках доріг повинно бути. Шану полеглим у боротьбі необхідно віддати. Проте все варто робити із залученням здорового глузду.

На останок додам: «Коли виняток стає правилом, то він вбиває і правило, і тих, хто це правило створив», - С.Рахманін.