Перша Заява Урядового уповноваженого з питань етнонаціональної політики

Олексій Гарань
8 липня, 2014 вiвторок
22:33

Це - перша заява щойно призначеного відомого правознавця Геннадія Друзенка. Нижче також Заява Конґресу національних громад України

Заява Урядового уповноваженого з питань етнонаціональної політики з приводу заборони на в’їзд до Криму Рефату Чубарову

 

 «Придушення інших – це слабкість, замаскована під       силу».                                                Екхарт Толле

 

 

П’ятого липня 2014 року самопроголошена влада тимчасово окупованої АР Крим заборонила в’їзд на півострів Голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову. Зважаючи на аналогічну заборону, оголошену 22 квітня поточного року іншому лідеру кримських татар, багаторічному голові Меджлісу, народному депутату України Мустафі Джемільову, Урядовий уповноважений з питаньетнонаціональної політики вбачає в таких діях окупаційної кримської влади ознаки неприпустимої дискримінації за національною ознакою, оскільки і п. Чубарову, і п. Джемільову заборонили в’їзд до Криму саме через їхню публічну позицію, виступи та іншу діяльність як визнаних лідерів кримськотатарського народу. Брак будь-яких офіційних роз’яснень та обґрунтувань з боку як окупаційної кримської, так і центральної російської влади, за які саме дії лідерам кримськотатарського народу заборонено в’їзд на територію їхньої історичної батьківщини, фактично унеможливлює інші пояснення заборони, окрім прямої дискримінації за національною ознакою.

У зв’язку з цим Урядовий уповноважений з питань етнонаціональної політики наголошує, що неприпустимість дискримінації за ознакою національної чи етнічної приналежності передбачена низкою міжнародних актів, стороною яких є як Україна, так і Російська Федерація. Зокрема, заборона на в’їзд до Криму Рефата Чубарова порушує щонайменше ст. 2 Загальної декларації прав людини, ст. 26 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 14 Європейської конвенції з прав людини, ст. 4, 7, 16, 17 Рамкової конвенції про захист національних меншин.

Фактично Рефата Чубарова позбавили права на Батьківщину, оскільки пан Чубаров має постійне місце проживання (реєстрації) в Криму і залишається членом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, яку у квітні 2014 року окупаційна влада незаконно перейменувала у т. зв. «Державну Раду Республіки Крим». Аби переконатися в цьому, достатньо відвідати офіційну сторінку кримського парламенту. Отже, кримськотатарський народ позбавили не тільки права спілкування зі своїми лідерами на рідній землі - його також позбавили права участі в управлінні своєю малою Батьківщиною через законно обраного представника до єдиного законодавчого і вищого представницького органу на півострові. Тим самим брутально порушено ст. 21 Загальної декларації прав людини та ст. 25 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Також дії т. зв. «прокурора Республіки Крим» Наталії Поклонської, яка відмовилася зачитати РефатуЧубарову «предупреждение о недопустимости осуществления экстремистской деятельности» кримськотатарською мовою, порушують право представників кримськотатарського народу на спілкування з владою Криму рідною мовою, а отже - суперечать приписам ч. 2 ст. 10 Рамкової конвенції про захист національних меншин.

Врешті-решт, заборону на в’їзд до Криму Рефату Чубарову можна розцінювати як його насильницьку депортацію, яка прямо заборонена на окупованих територіях - ст. 49 Женевською Конвенцією про захист цивільного населення під час війни.

Показово, що, заборонивши в’їзд до Криму Рефату Чубарову, окупаційний режим грубо порушив не тільки норми міжнародного права, а й Конституцію Російської Федерації та т. зв. «Конституцію Республіки Крим» які, за логікою окупантів, мали б визначати засади правопорядку на території Криму. Так, неприпустимість дискримінації за ознакою національної чи етнічної приналежності передбачені ч. 2 ст. 19 Конституції РФ та ч. 2 ст. 13 т. зв. «Конституції Республіки Крим»; право на участь в управлінні державою через своїх представників передбачено ч. 1 ст. 32 Конституції Російської Федерації та ч. 1 ст. 25 т. зв. «Конституції Республіки Крим». Це ще раз доводить, що чинна російська влада відверто нехтує як міжнародним, так і своїм національним правом, а т. зв. «Конституція Республіки Крим» є не чим іншим, як ширмою, за якою окупаційна влада чинить протиправне свавілля на території півострову.

Урядовий уповноважений з питань етнонаціональної політики переконаний, що окупація Криму жодним чином не виправдовує брутальне порушення принципів міжнародного права та засадничих прав людини. Попри безпрецедентне напруження у стосунках України та Російської Федерації, спровоковане окупацією Криму та підтримкою терористів у Луганській і Донецькій областях, офіційний Кремль та контрольована ним окупаційна влада Криму зобов’язані дотримуватися добровільно узятих на себе міжнародних зобов’язань та власних конституційних приписів щодо неприпустимості порушення засадничих прав людини та дискримінації осіб за національною ознакою.

Урядовий уповноважений з питань етнонаціональної політики висловлює сподівання, що активна, консолідована та принципова реакція міжнародної спільноти, зокрема в рамках ООН, Ради Європи та ОБСЄ, із осудом порушення прав Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, його виборців та кримськотатарського народу в цілому змусить керівництво Російської Федерації переглянути свою позицію і спонукає – замість переслідувати інакодумців та забороняти в’їзд на історичну Батьківщину лідерам кримськотатарського народу, чия позиція не збігається з позицією офіційного Кремля, – поважати засадничі права людини і повернутися до цивілізованого формату дискусії та полеміки з усімаетнонаціональними спільнотами Криму.

 

Заява Конґресу національних громад України з приводу недопущення на територію Криму

глави Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова

5 червня окупаційна російська влада Криму заборонила в’їзд на територію півострова главі Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову, який повертався з виїзного засідання в Генічеську Херсонської області.

Про заборону на в’їзд Чубарову було повідомлено лише в усній формі, без надання відповідного документа, який можна було б оскаржити у встановленому порядку. Крім того, Чубарову відмовили надати роз’яснення кримськотатарською або українською мовою. 22 квітня за аналоґічною процедурою було заборонено в’їзд до Криму лідеру кримськотатарського народу, народному депутату України Мустафі Джемілєву.

Ми бачимо, що заборона на в’їзд стає системою – кримськотатарський народ кримська влада намагається позбавити незалежних лідерів, які здатні захищати інтереси свого народу.

Конґрес національних громад України глибоко обурений діями посадових осіб Російської Федерації, що спрямовані на знищення національного руху кримських татар – корінного народу Криму.

Наголошуємо, що дії окупаційної влади брутально порушують не лише фундаментальні права і свободи корінного народу, закріплені у Декларації ООН про права корінних народів, й норми законодавства Російської Федерації, оскільки як депутату Державної Ради Республіки Крим Рефату Чубарову не може бути заборонено в’їзд на територію, інтереси виборців якої він представляє.

Події, що відбулися, змушують нас акцентувати увагу української та світової громадськості на брутальних порушеннях прав людини з боку Російської Федерації щодо громадян України на тимчасово окупованій території і вимагати міжнародного захисту прав наших співвітчизників.

Репресивні дії окупаційної влади пов’язані з проукраїнською політикою кримських татар, адже, як заявив Мустафа Джемілєв: «Ми, як і в минулі роки, добиваємося відновлення національно-територіальної автономії в рамках української держави. Будь-які інші варіанти ми не повинні розглядати, а що стосується різного роду обіцянок Росії чи іншої держави – ми свою батьківщину на продаж не виставляли і не будемо говорити, в якій державі ми будемо залежно від того, що нам дадуть».

Влада Російської Федерації, яка намагається звинувачувати Україну в порушенні нею прав національних меншин і лицемірно обумовлює свою аґресивну політику необхідністю захищати їхні права в Україні, вдається до нецивілізованих дій, які мусять бути засуджені міжнародними інституціями.

Закликаємо українську і світову громадськість, міжнародні організації негайно захистити невід’ємні права кримськотатарського та інших народів Криму.

Читайте також:
Ентоні Джошуа
7 грудня, 2021 вiвторок
Джошуа відповів на пропозицію Ф'юрі відмовитися від реваншу з Усиком
Роман Безсмертний
6 грудня, 2021 понедiлок
Путін каже про новий поділ світу, його умиротворення призведе до поширення війни на всю Європу, - Безсмертний
Семен Новіков (ліворуч) та Жан Беленюк
7 грудня, 2021 вiвторок
Конкурент Беленюка по збірній відмовився від українського громадянства
Київ
+0
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.14
  Купівля 27.14
  Продаж 27.37
 • EUR
  Купівля 30.51
  Продаж 30.92
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
8 грудня
16:58
У Києві достатньо бомбосховищ та інших укриттів, щоб вберегти майже 3 млн людей, - ДСНС
16:43
Білорусь пригрозила Україні "локальним конфліктом"
16:33
Віктор Орбан
Орбан вперше назвав збройний конфлікт на сході України російсько-українською війною
16:31
Ексклюзив
газ
Облгази відключають людей від газових мереж за перехід до інших постачальників, - голова Спілки споживачів комунальних послуг
16:21
Ігор Коломойський
Коломойський вийшов із наглядової ради 1+1
16:02
PR
LEGO
LEGO Minecraft: реальна подорож у віртуальний світ
15:53
Теофімо Лопес (праворуч) та Джордж Камбосос
Ломаченко зізнався, якими були його емоції після поразки Лопеса від Камбососа
15:51
Міжнародні авіалінії України
Наприкінці грудня Україна запустить далекомагістральні чартери до Мексики, Мальдів і Домінікани
15:33
Зеленський
Чекають на розмову лідерів України і США: у Зеленського пояснили, чому не коментують перемовини Байдена з Путіним
15:26
Володимир Демчишин
4 рази не прийшов на допит: суд дозволив затримати ексміністра Демчишина у "вугільній" справі Медведчука
15:11
Наталка Діденко
Українців очікують морози, мокрий сніг та ожеледиця, - синоптик Наталка Діденко
15:08
Магнус Карлсен
Відео з реакцією чемпіона світу з шахів Карлсена на безглузду помилку росіянина стало вірусним
15:03
пункт масової вакцинації
Тисяча для вакцинованих українців: Зеленський підписав закон
14:51
Біпін Рават
Голова штабу оборони Індії генерал Рават загинув у авіакастрофі
14:45
Японські вчені створили маски, які світяться від слідів COVID-19
14:27
Ноа Нехар
До "Динамо" перейшов вихованець "Монако"
14:18
Венеційська комісія
Венеційська комісія перенесла розгляд закону про олігархів
14:06
Оновлено
Смертельна ДТП на Чернігівщині: водію вантажівки вручили підозру, ЗМІ оприлюднили список загиблих
14:05
Дмитро Пєсков
Путін і Байден проведуть ще одні переговори, - Пєсков
14:03
Наталія Шило
Російські найманці вже пів року утримують в ув'язненні українського вчителя, - омбудсман
13:51
Байден Путін
Кулеба про переговори Байдена та Путіна: служать стримуванням і деескалацією
13:45
Реджеп Таїп Ердоган
Ердоган підтвердив готовність виступити посередником між Україною й РФ "у будь-якому форматі"
13:40
сертифікат, вакцинація
"Щоб заохотити зробити друге щеплення": МОЗ пояснило скорочення терміну дії "жовтого" COVID-сертифіката
13:20
Румунія кордон
Румунія пом'якшить карантин напередодні новорічних свят
13:17
Путін
Віталій Портников: Путін - політичний мрець
13:05
Себастьєн Алле (в центрі)
Ліга чемпіонів: Форвард "Аякса" повторив неймовірний бомбардирський рекорд Роналду
12:50
YouTube Short Fund
До $10 тис. щомісяця: YouTube запускає в Україні програму монетизації Shorts Fund
12:46
Підробляли ПЛР-тести охочим потрапити до окупованого Криму: в Україні викрили зловмисників
12:32
Антитіла від вакцини Pfizer у 40 разів менш ефективні проти COVID-штаму "Омікрон", - дослідження
12:25
Джервонта Девіс (праворуч) та Ісаак Круз
Американський чемпіон відмовився від титулу, аби "перейти дорогу" Ломаченку
12:20
Байден і Путін
Український пиріг. Як Байден і Путін вирішують долю України без Зеленського
12:19
вакцинація
Київ став першим регіоном, який перетнув позначку у 50% повністю вакцинованих громадян
12:18
Полтавський ГЗК вручив годинники морським піхотинцям ЗСУ
12:16
Косово
Косово має намір подати заявку на вступ до Євросоюзу
12:12
Дощі на Півдні України: роботу чотирьох портів обмежили
11:55
Ентоні Джошуа
Буду шокований: Ексчемпіон світу застеріг Джошуа від кроку, який знищить його кар'єру
11:43
Олаф Шольц
Бундестаг офіційно обрав Шольца новим канцлером Німеччини
11:42
шахтарі
На Львівщині страйкують гірники п'яти шахт
11:38
Театр "Золоті ворота"
Київський театр "Золоті ворота" переміг на молодіжному театральному форумі в Узбекистані
11:16
Михайло Самусь
"Ми не в 19 столітті − фронтального наступу Росії не буде", − військовий експерт Михайло Самусь
Більше новин