Сумнівність перебування Російської Федерації в Раді Безпеки ООН

Олександр Задорожній
20 серпня, 2014 середа
12:05

Агресор не повинен бути постійним членом РадБезу ООН

Обґрунтування статусу Російської Федерації як постійного члена Ради Безпеки ООН, як правило, пояснюється тим, що 21 грудня 1991 року буда прийнята Постанова Ради глав держав СНД, в якій зазначалось, що «Держави Співдружності підтримують Росію в тому, щоб вона продовжила членство СРСР в ООН, включаючи постійне членство в Раді Безпеки, та інших міжнародних організаціях». Постанову підписали 11 держав СНД, крім Грузії. При цьому, можливість нехтування думкою навіть однієї держави, що входила до СРСР, є сумнівною. 24 грудня 1991 Президент Російської Федерації, спираючись на згадане рішення Ради глав держав СНД, звернувся до Генерального Секретаря ООН з посланням, в якому інформував, що членство СРСР в ООН, у тому числі в Раді Безпеки, у всіх інших органах і організаціях системи ООН продовжується Російською Федерацією. Генеральний секретар висловив думку, що це звернення носило інформативний характер, констатувало реальність і не вимагало формального схвалення з боку ООН. Таким чином, жодних процедур погоджень або затверджень не було проведено, не було рішення ні Генеральної Асамблеї ООН, ні Ради Безпеки, яких лише повідомили про дану трансформацію.

Важливо підкреслити ще один аспект. Російська Федерація могла б відносно правомірно «зайняти місце» СРСР в Раді Безпеки лише в тому випадку, якби зі складу СРСР вийшли всі радянські республіки, окрім самої Росії. Але ж цього не сталося. СРСР припинив своє існування як суб'єкт міжнародного права і як держава.

9 жовтня 2009 року Рада глав держав Співдружності Незалежних Держав на підставі проведеної інвентаризації міжнародних договорів, підписаних в рамках Співдружності Незалежних Держав, і рішень, прийнятих органами Співдружності Незалежних Держав, на предмет подальшої участі в них Грузії у зв'язку з її виходом зі Співдружності Незалежних Держав і з урахуванням згоди Грузії, прийняла Рішення про участь Грузії в міжнародних договорах і рішеннях органів Співдружності Незалежних Держав. У відповідності до даного документу, рішення, прийняті Радою глав держав, Радою глав урядів, Радою міністрів закордонних справ і Економічною радою Співдружності Незалежних Держав, припинили дію для Грузії з 18 серпня 2009 року. У зв’язку з гіпотетичним виходом України з СНД та ймовірною появою аналогічного рішення по Україні, виникає питання про можливе припинення дії Постанови Ради глав держав СНД від 21 грудня 1991 року.

Загалом, очевидно, що перебування Росії в Раді Безпеки ООН кореспондує мовчазній згоді міжнародного співтовариства, та, в першу чергу, інших колишніх радянських республік. Тобто мова йде не про правові, а про політичні підстави, а також про політичну доцільність. Очевидно, що з моменту появи згаданої вище Постанови Ради глав держав СНД мала місце докорінна зміна обставин, і згода України на перебування в Раді Безпеки держави, яка здійснює проти неї агресію (і при цьому якимось незрозумілим чином повинна сприяти підтримці міжнародного миру та безпеки), на сьогодні стає безпідставною.

Автори Статуту Організації Об'єднаних Націй визнали, що п'ять країн – Китай, Франція, Союз Радянських Соціалістичних Республік, Сполучене Королівство і Сполучені Штати – в силу їхньої ключової ролі у створенні Організації Об'єднаних Націй будуть продовжувати відігравати важливу роль у підтримці міжнародного миру і безпеки. Їм був наданий спеціальний статус постійних членів Ради Безпеки, а також спеціальне право голосування, відоме як «право вето». На сьогодні очевидно, що Російська Федерація не лише не продовжує відігравати важливу роль у підтримці міжнародного миру і безпеки, але і перетворилась на державу-агресора, яка сама власними діями створює загрозу для миру та стабільності. Більше того, Росія намагається використовувати Раду Безпеки ООН як інструмент для поширення неправдивої інформації та викривлених фактів, ставлячи під сумнів існуюче міжнародне право, чим перекреслює саму сутність Ради Безпеки ООН. Такі дії Російської Федерації розмивають основи світового порядку, який базується на Статуті ООН та особливій відповідальності Ради Безпеки і її постійних членів за підтримання міжнародного миру і безпеки. Росія свідомо зловживає своїм статусом постійного члена Ради Безпеки і не виправдовує тієї довіри, яку міжнародне співтовариство виказує постійним членам Ради Безпеки ООН.

Слід підкреслити, що неодноразове посилання представників РФ на те, що право вето здобуте Росією «кров’ю російського народу, пролитою за часів Другої світової війни», є таким, що нехтує величезним вкладом українського та інших народів СРСР у перемогу над фашизмом і є образливим та неприйнятним для України.

Необхідність реформування РБ ООН (збільшення кількості постійних членів, введення подвійного вето, недопущення використання права вето державою-агресором тощо) давно на часі. Цього вимагають не лише останні події, пов’язані з кризами в Сирії та Україні, але й докорінна зміна обставин, зміщення економічних та політичних акцентів у світі з моменту ухвалення Статуту ООН.

В. Путін, коментуючи події української Революції Гідності, заявив, що Україна «не зовсім законно вийшла з СРСР». Логічним є висновок, що відповідно і Росія не зовсім законно отримала місце в РБ ООН. Геть агресора з Ради Безпеки ООН!

 

ОТЖЕ,

  1. Постанова Ради глав держав СНД була підтримана 11 державами СНД (крім Грузії); можливість нехтування думкою навіть однієї держави, що входила до СРСР, є сумнівною.
  2. Не було рішення ні Генеральної Асамблеї ООН, ні Ради Безпеки, яких лише повідомили про дану трансформацію. Крім того, така трансформація не базується на Статуті ООН.
  3. СРСР припинив своє існування як суб'єкт міжнародного права і як держава, будь-якого прямого та безсумнівного зв’язку між РФ та СРСР юридично немає, він не визнаний всіма членами міжнародного співтовариства.
  4. Очевидно, що для України актуальним є питання про можливе припинення дії Постанови Ради глав держав СНД від 21 грудня 1991 року. Згода, формально надана Україною на перебування в Раді Безпеки держави, яка сьогодні є агресором, є безпідставною, а політична доцільність, на якій вона ґрунтувалася, зараз не має сенсу.
  5. Російська Федерація своїми діями засвідчила, що вона перестала відігравати важливу роль у підтримці міжнародного миру і безпеки і тому не здатна нести покладену на неї відповідальність.
  6. Перебування Російської Федерації в Раді Безпеки суперечить не лише національним інтересам України, воно створює загрозу для існуючого світового порядку.
  7. Останнім часом реформування Ради Безпеки ООН та формати такого реформування часто обговорюються – очевидно, що такі дискусії сьогодні за основу мають взяти тезу про те, що державі-агресору не місце в Раді Безпеки ООН.
Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.11
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
18 квітня
11:04
Вибух
У Дніпрі під час повітряної тривоги прогриміла серія вибухів
11:01
новини
Росіяни зранку вдарили по Селидовому: загинула жінка
10:53
«20 днів у Маріуполі»
Український фільм "20 днів у Маріуполі" показали в Європарламенті
10:46
Німеччина
У Німеччині затримали двох російських шпигунів, які планували зірвати військову підтримку для України
10:16
Ексклюзив
У росіян за Уралом є безліч старої бронетехніки, - генерал-лейтенант Романенко
10:13
Зібрали 5,6 млн грн: Надя Дорофєєва і Міша Лебіга презентували спільну пісню і встановили рекорд переглядів українського Twitch
10:12
Наводив російські цілі на Дніпро: СБУ затримала підозрюваного
10:06
OPINION
Василь Зима
Єрмак з мішками у Time. Сподіваюся, мішки не з грішми...
10:04
G7
Країни G7 не розморозять активи РФ до відшкодування втрат Україні
09:58
Оновлено
Володимир Зеленський
"Це може зупинити тільки ППО": Зеленський під час засідання Євроради заявив про можливі удари РФ по українських АЕС
09:19
Віцеканцлер Німеччини Габек
Віцеканцлер Німеччини Габек прибув з візитом до Києва
09:16
Оновлено
Удар по Чернігову 17.04.24
Атака 17 квітня: у Чернігові завершили розбір завалів, загинуло 18 людей
09:14
сили ППО
Нічна атака РФ: українська ППО знищила усі 13 "шахедів"
09:03
Анджей Дуда та Дональд Трамп
Дуда провів приватну зустріч з Трампом у Нью-Йорку
09:02
Оновлено
Майк Джонсон
Джонсон винесе на голосування законопроєкт про допомогу Україні 20 квітня. Байден пообіцяв негайно підписати документ
09:00
Пресреліз
Дмитро Луп'як
Учитель із Вінниці став лавреатом премії "Ранкові зорі" й виграв 10 тис. грн
08:42
війна з Росією, діти
Через агресію РФ загинули 543 дитини, 1296 отримали поранення
08:33
Лисичанськ
Колишній російський військовий розстріляв двох жителів окупованого Лисичанська
08:31
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ вдарив по об'єктах "Хезболли" в Лівані
08:30
Оновлено
електроенергія, шахеди
Росія атакувала Україну "шахедами" та ракетами. На Франківщині впали уламки
08:28
Ексклюзив
Юнармія
Росіяни пропагандою створюють "машини для вбивств" з дитинства, - депутат Маріупольської міськради
08:20
вугілля порт
Австралійська гірничодобувна компанія виходить з ринку РФ
08:02
OPINION
Олег Манчура
Чому вважають, що на граблях танцюють лише українці?
07:54
Оновлено
обстріл, ППО
Міноборони РФ заявило про знищення 46 повітряних цілей у трьох областях
07:46
Олександр Сирський
Сирський провів розмову із командувачем ЗС США в Європі
07:39
Інфографіка
знищений російський танк Т-72
ЗСУ за добу ліквідували 910 окупантів, 13 артсистем та 3 танки
07:35
Анонс
"Астон Вілла", Ліга конференцій
Ліга конференцій: розклад повторних матчів чвертьфіналу
07:25
"Реал", Андрій Лунін
Лунін наголосив на "складній ситуації" в Україні після виграної серії пенальті в 1/4 фіналу Ліги Чемпіонів
07:03
Іран
Лідери ЄС готують нові санкції проти Ірану після атаки на Ізраїль
07:00
Анонс
Анатолій Трубін, Бенфіка - Реал Сосьєдад
Ліга Європи: розклад повторних матчів чвертьфіналу
06:46
"Під Харковом загинули Буданов та Сирський": РФ розганяє черговий фейк
06:19
Сергій Марченко
З початку повномасштабного вторгнення РФ Україна отримала від партнерів $83,7 млрд
05:56
світ Індонезія виверження вулкана
В Індонезії почалося виверження вулкана: евакуйовано декілька сіл
05:36
мзс Росії
У Росії розробили концепцію гібридної війни з Заходом, - WP
05:08
на фото Шарль Мішель у реабілітаційному центрі
"Постачання зброї та ППО в Україну питання не місяців, а днів", - Шарль Мішель
04:40
Путін і Кім Чен Ин
Росія, Китай, Іран та їх сателіти пов'язані не ідеологією, а відчаєм, - WP
04:12
Російські хакери
Хакери з РФ атакували об'єкти водозабезпечення у Європі та США, - Wired
03:44
У Росії після обстрілів ЗСУ авіабази у Джанкої очікують ударів по Кримському мосту
03:16
Оновлено
Канада готова надати України додаткових 450 млн. позики
Канада заклала у бюджет на 2024 рік кошти на допомогу Україні: подробиці
02:48
росія хакер
Росія активізувала кампанію з втручання у вибори в США, - заява Microsoft
Більше новин