Чому Майдан не на часі

Максим Віхров
8 вересня, 2014 понедiлок
14:38

Що гірше наше становище, то сильніше ми прагнемо чудесного порятунку у вигляді Майдану-3

Ідея влаштувати владі Майдан-3 знаходить дедалі більше прибічників. Нещодавно у столиці вже лунали заклики штурмувати Міноборони, а головою міністерства проголосити комбата Семенченка. Президентові і уряду погрожують походом добровольчих батальйонів на Київ, а непогамовні активісти пророкують «революцію» вже восени.

Емоції цих людей цілком зрозумілі. Нова влада справді не виправдовує очікувань. Чому досі не арештовано лідерів і спонсорів сепаратизму? Чому керівництво АТО припускається помилок, що межують з саботажем? Чому солдати воюють фактично за власний кошт? Претензій до керівництва країни багато, і вони серйозні, як ніколи. Якщо взимку на карту були поставлені євроінтеграція і громадянські свободи, то тепер під питанням – саме існування України як держави. Суспільство перебуває у страшній напрузі і прагне радикальних дій, які швидко змінять ситуацію на краще.

Хід думок адептів Майдану-3 нагадує дитячий. Діти щиріші за дорослих і гостріше відчувають несправедливість, але вони не завжди розрізняють мету і результат. Мета – це те, що ми хочемо отримати внаслідок певних дій, а результат – те, що ми отримаємо насправді. На відміну від дітей, дорослі знають, наскільки рідко перше збігається з другим. І в цьому випадку різниця буде абсолютною. Вочевидь, прибічники Майдану-3 керуються благородними мотивами. Провести люстрацію, притягти до відповідальності сепаратистів, звільнити некомпетентних генералів – все це потрібно для порятунку країни. Але результат імовірної осінньої революції буде протилежним.

Безсумнівно, наша держава неефективна. Бюрократія наскрізь корумпована, а законодавча база часто гальмує прийняття рішень. Військове чиновництво також справляє гнітюче враження – розкладання  зачепило і генералів, і воєнкомів. Далекі від ідеалу і можновладці. В кращому разі більшість із них загрузла у клановій борні, а дехто взагалі займається підривною роботою. А розплачуватися за це доводиться нам. Не дивно, що доведені до відчаю українці ладні бити шибки у Міноборони, аби хоч трохи «збити» цю страшну ціну.

Однак Україна – не у геополітичному вакуумі, у нас йде війна. Тому рішення треба приймати і втілювати якомога швидше, бо на фронті лік іде на години. Міжнародні перемовини, від яких напряму залежить доля України, також вимагають оперативного реагування керівництва держави. В цих процесах задіяні не лише топ-чиновники і профільні міністерства, а вся державна машина – від Міноборони до Пенсійного фонду, від Адміністрації президента до міськради десь на Донбасі. Не важко спрогнозувати, що антиурядове повстання спричинить дестабілізацію державної машини, а отже – падіння її і без того невисокої ефективності. Чи допоможе дестабілізація тилу нашим військовим на фронті? Чи підсилить народний бунт позиції України у світі? Питання риторичні.

Також варто враховувати, що український держапарат тримається на особистих і кланових лояльностях. Нова влада зробила все можливе, аби після Майдану-2 опанувати держапарат якнайшвидше. Але поки на ключові посади розставляли лояльних людей і «прогинали» під себе решту, силовики не знали, чиї накази виконувати, а регіональне керівництво вичікувало, чи втримається у своїх кріслах революційний уряд. Короткочасної дестабілізації вертикалі влади виявилося достатньо, аби сепаратистський бунт в Донбасі став успішним.

А тепер уявімо, що станеться з країною, якщо зруйнувати вертикаль влади просто зараз. Навіть якщо Майдан-3 приведе в кабінети Міноборони досвідчених і патріотичних генералів, в уряд – геніальних міністрів, а президентом стане воскреслий Джордж Вашингтон, швидко перезавантажити держапарат не вийде. Для цього потрібні щонайменш місяці, яких у воюючої України немає. І Путін чекати не буде.

Наслідки Майдану-3 для України будуть такими ж, як наслідки революції 1917-го для Російської імперії: розвал фронту, військова поразка і втрата територій. Звичайно, ми і зараз платимо величезну ціну за неефективність нашого керівництва. Читати повідомлення про те, як ми втрачаємо Донбас, як наші хлопці гинуть у котлах і тижнями сидять в оточенні, нестерпно. Але якщо наш терпець урветься, їх загине ще більше. А де потім зупиняться російські війська – взагалі невідомо. Очевидно, що антиурядове повстання у воюючій країні – це подарунок ворогові. Але чому декому так кортить знову вийти на Майдан?

Якщо Майдан-2 і нагадував казку, то це була казка братів Грімм, у якій дива супроводжуються жахіттями, а пригоди – стражданням. Навряд чи більшість його учасників справді хоче пережити таку «казку» ще раз. Але за роки незалежності українське суспільство тільки двічі добивалося суттєвих змін в державі, і обидва рази це були Майдани. Наше громадянське суспільство знаходиться у зародку і поки не може системно впливати на державу. Ми вміємо скидати владу або мовчки робити за чиновників їхню роботу, але ще не знаємо, як змусити їх працювати на користь країни. Тому в критичних ситуаціях ми звертаємося до свого колективного досвіду і не знаходимо там нічого, окрім шин, «коктейлів» та бруківки.

Проглядає в нашій революційності й інший мотив. Попри усі «але», двічі Майдан вже спрацював. Першого разу ми не пустили до влади Януковича, а другого – повалили його хамський режим. Це були справді великі звершення і славні сторінки нашої історії. Не дивно, що певна частина українців увірувала не лише у власні сили, але і в чудотворний ефект Майдану. «В будь-якій незрозумілій ситуації будуй барикаду», – жартували у березні одні, а інші вже почали сповідувати новітній карго-культ. Однак барикади непогано захищають від «Беркуту», але зовсім не захищають від тендерних махінацій, розкрадання бюджетних коштів і чиновницького головотяпства. Певна частина українців це вже зрозуміла, але в суспільстві досі жевріє надія на чудотворний ефект палаючих шин.

Що гірше наше становище, то сильніше ми прагнемо чудесного порятунку, покладаючись на Майдан-3, десант НАТО у Маріуполі, китайське вторгнення у Росію. Зі Сходу на нас сунуть російські війська, на Заході мляво вовтузяться «стурбовані» союзники, а наше власне керівництво викликає більше підозр, ніж надій. Перестати сподіватися на чудо – значить змиритися з тим, що ціна свободи буде або страшною, або дуже страшною. Але чудес, на жаль, не буває: у цей момент історії ми мусимо обирати не між добрим і поганим, а між поганим і ще гіршим. І цей вибір нам треба нарешті зробити. А з винними ми поквитаємося після війни.

Zaxid.net

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
18:05
OPINION
Андрій Кокотюха
"Хорошие русские" для Заходу – нова біла гвардія
18:04
Протест в Тбілісі
В Тбілісі учасники мітингів заприсяглися не допустити прийняття закону про "іноагентів"
17:55
Огляд
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
Історичний матч Луніна в ЛЧ, а боксер Богачук хотів би домовитись з Путіним: огляд українського спорту за тиждень
17:34
Оновлено
ППО
Росіяни від ранку атакують Україну: у Дніпрі загинув чоловік, у Харкові та Шостці є прильоти
17:30
Володимир Зеленський
Україна зацікавлена в активній участі Бразилії у першому Глобальному саміті миру, - Зеленський
17:13
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є фото підозрюваних та відео з бодікамери
16:54
Володимир Зеленський
"Всі забули в такий момент, що Ізраїль не є країною НАТО": Зеленський про "подвійні стандарти" Заходу в питанні ППО для України
16:53
Верховна Рада
Ядро монобільшості складає 170 нардепів, - Потураєв
16:31
Шарль Мішель
Закон про "іноагентів" не наближає Грузію до ЄС, - Мішель
16:26
Ексклюзив
електроенергія
Ресурсів на місцях достатньо: експерт Рябцев про необхідність встановлювати та об'єднувати в малі системи розподілу енергетичні установки
16:25
Зроблено в Україні
Платформа "Зроблено в Україні": підприємцям Дніпропетровщини виділено 3,2 млрд грн
16:17
Гагаузія
Гагаузія просить Молдову підняти статус російської мови
16:05
OPINION
Віталій Капранов
Половина від мене вже не зможе так...
15:54
санкції США
США ввели санкції проти компаній з Китаю та Білорусі за постачання Пакистану компонентів балістичних ракет
15:42
Арман Дюплантіс
Швед Дюплантіс встановив новий світовий рекорд зі стрибків із жердиною
15:31
ФСБ
ФСБ затримала українця на кордоні з Грузією, - росЗМІ
15:29
Ілон Маск
"Суперечило б свободі слова": Ілон Маск проти заборони TikTok у США
15:22
Дмитро Лубінець
Лубінець невдоволений реакцією міжнародних організацій на удар РФ по Дніпру 19 квітня
15:20
Ексклюзив
Наступ, який росіяни планували на травень-червень, вже розпочався, - майор запасу НГУ Гетьман
14:27
Challenger 3
У Британії стартувало виробництво танків Challenger 3
14:15
Оновлено
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила авіабомбою по 9-поверхівці у Вовчанську: зруйновано цілий під'їзд, є загиблі та поранені
14:12
хакери
У ФБР заявили, що китайські хакери готують атаку на критичну інфраструктуру США
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Дев'ять тисяч українців взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя
13:32
Михайло Подоляк
"Прийдуть із погрозами й танками": Подоляк про запрошення Росії на річницю висадки в Нормандії
13:24
фейк
Росіяни намагаються використати інцидент з розстрілом патрульних для підриву довіри до поліції та ЗСУ в Україні
13:21
співачка та володарка Греммі Мандіса
Американська співачка та володарка Греммі Мандіса померла у віці 47 років
13:20
Ексклюзив
Об’єднати ветеранів та їхні родини: Жолоб про роботу Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій
13:14
Завдяки протестам українців у Нью-Йорку скасували участь артистів балету російського Маріїнського театру в гала-концерті
13:14
Інтерсіті
Укрзалізниця в тестовому режимі повертає швидкісний потяг Київ - Одеса
13:05
Буданов обговорив з митрополитом Епіфанієм розвиток капеланського служіння
12:53
Оновлено
чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом
У Нью-Йорку чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом, помер у лікарні
12:46
активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції
Кліматичні активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції в зелений і червоний кольори
12:42
Ексклюзив
переговори України з Росією
Вже проходили таке: політолог Мусієнко оцінив заяви Лаврова про переговори
12:41
ВАКС
Справа "Роттердам+": ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів через закінчення терміну давності
12:41
цвітіння сакур у Львові, погода
Де 21 квітня можливі дощі, а де - сонячна погода: прогноз від Наталки Діденко
12:07
схема
РФ примусово вивозить українців з узбережжя Дніпра на окупованій Херсонщині: розповідають партизани
12:00
OPINION
Андрій Бондар
"Чорні півні" та "чорні лебеді" Росії
11:53
На Донеччині через російські обстріли за добу постраждали 4 людини
11:43
Оновлено
Українські спецслужби атакували об'єкти у 8 областях РФ: пошкоджено енергетику
11:27
Ту-22М3
Британська розвідка проаналізувала збиття стратегічного бомбардувальника РФ Ту-22М3
Більше новин