Міф про 5.10: Чому Балашов веде Україну в прірву

Розповідь про те, як проста система оподаткування не наповнить бюджет, не вирішить проблему тіньової економіки, зате створить олігархічну економіку без малого бізнесу.

Розглянемо складові програми 5.10. В її рамках основне джерело податкових зборів — єдиний непрямий податок, «податок з продажів» у розмірі 5%. Тут потрібно пояснити різницю між податком з продажу і податком з обороту. Загальноприйнята точка зору, за якою податок з продажу – це збір, який стягується при продажі товару чи послуги споживачу, а його розмір в сумі дорівнює розміру ПДВ з аналогічною ставкою. Наприклад, якщо у виробництві товару були задіяні п’ять фірм, то податок з продажу сплачується лише однією з них — тією, що продає товар споживачеві. А при існуванні системи ПДВ сплачують податок всі фірми, що переробляють товар, і податковий тягар не лягає на плечі однієї із них. Крім того, ПДВ легше стягувати, ніж податок з продажу. Але варто зазначити, що в ідеалі сума стягненого податку (і, відповідно, податкове навантаження в цілому) буде однаковою, змінюватимуться тільки платники. Між тим, у системі 5.10 податок з продажу набуває іншого змісту і є фактично податком з обороту: він сплачується при кожному перепродажі товару, але не з націнки, як при ПДВ, а з усієї суми торгівельної операції.

Спробуємо порівняти існуючу схему з ПДВ і пропоновану схему з податком з обороту (або, як його називають, «податком з продажу»). Зауважимо, що тут в принципі не враховано наявність або відсутність інших податків чи зборів — розглядаються лише ПДВ і податок з обороту за інших рівних умов.

Нехай є певний товар, скажімо, сир, у якого є сім стадій переробки або перепродажу.Читати далі.