Путін веде хитру гру із Заходом, але приречений на поразку

Станіслав Бєлковський
11 листопада, 2014 вiвторок
16:44

Київ – Головна мета Володимира Путіна – примусити США до переговорів стосовно подальшої долі світу. І цьому, зокрема, підпорядкована політика господаря Кремля проти України. Таку думку висловив Радіо Свобода російський політолог Станіслав Бєлковський, говорячи про зустріч Путіна і Барака Обами, не виключену 11 листопада в Пекіні. Якщо ця зустріч відбудеться, президент США не піддасться на тиск, прогнозує Бєлковський. Відсіч Обами та інших західних лідерів буде неминучою, але акуратною. Адже вони стикнулися з політиком, котрий шантажує світ великою війною, констатував експерт в інтерв’ю Радіо Свобода.

– Пане Бєлковський, Ви не раз заявляли, що одна із основних цілей Володимира Путіна у зв’язку з тим, що він чинить понад вісім місяців в Україні зокрема та у світі взагалі – домогтися прямої зустрічі з американським лідером Бараком Обамою. Зустрітися і (грубо кажучи) вирішити долі світу? То що – ця мета, мрія Путіна нарешті збудеться?

– Так, я підтверджую, що головна мета Володимира Путіна – примусити Сполучені Штати Америки до перемовин стосовно подальшої долі світу. І при цьому Путін хоче бути рівноправною стороною таких переговорів – рівнозначною Сполученим Штатам. Але я не цілком упевнений, що вже 11 листопада Путіна чекає успіх у цьому.

Тому що, звичайно, для такої зустрічі немає концептуального підґрунтя. Володимир Путін вважає, що шляхом шантажу світу великою війною, до якої він нібито готовий, хоча офіційно і запевняє у протилежному, а Захід і Сполучені Штати неготові й вони вже дали зрозуміти, що не захищатимуть Україну чи інші держави пострадянського простору військовим методами, а можуть лише надавати іншу допомогу…Путін вважає, що він зможе таким шляхом змусити Захід до перемовин. Але сам Захід і в першу чергу Барак Обама, наскільки свідчить мій аналіз, вважають, що для цього має бути єдність на рівні цінностей. А її зараз немає. І геополітичні міркування Володимира Путіна належать більше 16-20 століттям, зокрема, питання постійних сфер впливу тих чи інших держав. І зараз президент Обама просто не може піти на домовленості з Путіним, бо це виявилося б зрадою принципових цінностей, на яких будується сучасна американська політика. І саме тут є величезні розбіжності у позиціях американського та російського президентів.

Я не очікую від можливої зустрічі Путіна та Обами принципового прориву

Тому я не очікую від можливої зустрічі Путіна та Обами 11 листопада у Пекіні принципового прориву. Водночас Америка та ЄС розуміють – наскільки великою є загроза від Путіна, наскільки міцними є важелі шантажу великою війною, що застосовує зараз президент Росії. І тому пошук компромісів, звичайно, також належить до завдань адміністрації Обами.

«Захід, безперечно, не може домовитися з Путіним на умовах останнього»

– Тобто, Захід, з одного боку не збирається здаватися внаслідок шантажу Путіна великою війною, а з іншого боку – президентові Росії намагаються дати відсіч максимально акуратно. Так можна розуміти Вашу думку?

– Так, звичайно. Захід, безперечно, не може домовитися з Володимиром Путіним на умовах останнього (бо це було б зрадою всіх цінностей сучасної західної політики). Водночас Сполучені Штати та лідери Євросоюзу усвідомлюють, наскільки загрозливим було б ігнорування психологічного стану Володимира Путіна, його внутрішніх проблем та комплексів. І тому завдання Заходу – максимально обережно зробити все, щоб відкласти реальну загрозу великої війни в Європі й подальший наступ Путіна на Україну, до якого президент Росії залишається готовим. 

Завдання Заходу – максимально обережно зробити все, щоб відкласти реальну загрозу великої війни в Європі й подальший наступ Путіна на Україну

– Таким чином, Ви не поділяєте думки українських скептиків (і політиків, і пересічних людей), що Захід у протистоянні з Путіним Україну «злив»?

– Ні, я так не вважаю. Адже Захід був, є і залишається зацікавленим у розбудові в Україні європейської держави. В тому числі, щоб продемонструвати – друга найбільша пострадянська країна, східнослов’янська країна може бути європейською державою, на відміну від Російської Федерації, яку будує Володимир Путін. Захід, звичайно, не хоче великої війни, бо ціна життя людини в євроатлантичному світі є надто великою зараз. І тому країни Заходу не готові до прямого військового втручання у події в Україні. І це теж варто брати до уваги. 

– 15-16 листопада у Брісбені (Австралія) відбудеться саміт «Групи двадцяти» (G20). На ньому очікують і Путіна й Обаму, й інших лідерів впливових держав. Зустрічі між ними можуть принести зміни в те, що відбувається у зв’язку з «українською кризою»? 

– Я поки що таких перспектив не бачу. Жодного концептуального конструктивного наближення позицій Володимира Путіна та західних лідерів ми не бачимо. Тому мета Заходу – заспокоїти Путіна, щоб він не уважав себе вкрай ображеним. А мета Путіна – примусити Захід до змістовних перемовин щодо долі світу. І тут є суперечність, яку, на мій погляд, неможливо подолати найближчим часом. 

Мета Заходу – заспокоїти Путіна

– Уже близько двох тижнів деякі і українські, й не лише українські експерти поширюють такі, можливо, панічні прогнози, що оскільки нові колони російської військової техніки пересуваються Донбасом, то можливий новий масований удар з боку російської регулярної армії. Такий удар, який було завдано по українських силовиках наприкінці серпня цього року. І нібито на українських бійців чекають нові «котли», нові Новоазовськи? А Ви як вважаєте – Путін може завдати масованого удару по Україні в найближчі тижні чи до весни цього чекати не варто? 

– Теоретично так – удар є можливим. У той же час Володимир Путін не хоче удару – він хоче надалі шантажувати. Тому не варто нічого перебільшувати. Удар залишається можливим, але це не означає, що Путін піде на Київ з усіма військами. Ні. Путін прагне примусити Україну в особі Петра Порошенка до певних компромісів – зокрема, щодо життєзабезпечення Криму та Придністров’я. Якщо Путіну це вдасться, то прямого воєнного втручання не буде, крім, звичайно, забезпечення «ДНР» і «ЛНР», які вже президент Росії взяв на себе. Оскільки Путін не вірить жодним домовленостям із київською владою, то вважає, що постійна загроза війни є важелем забезпечення гарантій виконання домовленостей. Тому Путін постійно шантажуватиме війною. 

«Поразка Путіна в цій грі є неминучою»

Путін не хоче удару – він хоче надалі шантажувати

– Пане Бєлковський, Ви кажете, що Путін узяв на себе забезпечення «ДНР» і «ЛНР»… А чому ж тоді помічник президента Росії Юрій Ушаков заявив, що Кремль поважає волевиявлення учасників проведеного сепаратистами голосування, а про визнання не йдеться? Водночас із лідерами «ДНР» і «ЛНР» Захарченком і Плотницьким Путін (принаймні поки що) не збирається зустрічатися. Що це означає? 

– Тому що Кремль хоче уникнути подальших економічних санкцій із боку Заходу. Тому що всі, зокрема Путін, розуміють, наскільки ці санкції є небезпечними саме для російської економіки. Але в той же час, можливо, уникнути їх не вдасться, і є такий собі хитрий торг із Заходом: якщо санкцій не буде, Путін готовий до компромісу, якщо нові санкції будуть, то не виключені нові військові удари по українській території. Так чи інакше, Путін вважає себе потенційним переможцем у цій справі. Бо він не вважає фатальними санкції, хоч вони і є болісними для російської економіки. А його постійна загроза великої війни фатальною є.

Тому президент Росії продовжує таку хитру гру з усіма своїми контрагентами у надії в майбутньому перемогти – якщо не зараз, то через рік або два роки. Але я вважаю, що стратегічна поразка Путіна в цій грі є неминучою. Бо ще не було випадків, щоб таку гру на рівні світової війни виграла країна, яка зовсім не має стратегічних союзників. Але тактично Путін може бути найближчим часом більш-менш успішним. І ці тактичні перемоги Путіна, які зрештою завершаться стратегічною поразкою, можуть виявитися дуже болісними для всіх країн навколо Росії. 

Ще не було випадків, щоб таку гру на рівні світової війни виграла країна, яка зовсім не має стратегічних союзників

– От коли починався цей «Мінський процес» – ці переговори-протоколи про так зване припинення вогню – нібито на Київ хотіли перекласти фінансування цих «Донбабве» і «Луганди», як їх різко називають опоненти. Але зараз ніби виглядає, що все-таки на Москву перекладається фінансування даних самопроголошених республік?

– Москва цього не хоче. Москва в особі Путіна не розглядає «ДНР» і «ЛНР» як території, в яких Росія стратегічно зацікавлена. Ці території потрібні, як постійний важіль впливу на Україну і як постійний механізм дестабілізації України. Тобто, це – аналог Приністров’я, але ще гірше. Гірше стосовно політичного ладу та економічного порядку.

«Час працює проти Путіна, бо той іде проти історії»

– Припустимо, що нинішнє становище на Донбасі протягнеться до весни (бойові дій не припиняються жодного дня, люди продовжують гинути, але все-таки кількість жертв менша, ніж була у серпні). Цей час працює на Путіна, на Україну чи важко сказати?

– На мій погляд, час працює проти Путіна, бо той іде проти історії. Проти закономірного історичного розвитку подій. Адже ми зараз живемо у 21-му столітті, де панує не військова сила і не озброєне захоплення територій, а панують ідеї, моделі й технології. І в цьому сенсі Захід переможе…

У 21-му столітті панує не військова сила і не озброєне захоплення територій, а панують ідеї, моделі й технології

– А Україна при цьому теж переможе?

– Майбутнє України залежить від рівня відповідальності та адекватності українських еліт. Я дуже ретельно стежив за всіма подіями в Україні, починаючи з Євромайдану, з Революції Гідності…І вважаю, що є всі передумови, щоб сформувати нову українську еліту, яка дійсно приведе Україну в Європу і створить державу європейського зразка. Але це не означає, що еліта, успадкована значною мірою ще від попередньої еліти, є адекватною цим процесам. Себто – відповідь на Ваше запитання не є такою простою, як хотілося б. 

Олександр Лащенко  РАДИО СВОБОДА

Читайте також:
Андрій Ярмоленко
16 вересня, 2021 четвер
Ярмоленко допоміг "Вест Гему" перемогти "Динамо" із Загреба в Лізі Європи
алфавіт
17 вересня, 2021 п'ятниця
Перехід на латиницю: в Україні оновлять правила транскрипції і транслітерації алфавіту
Юрій Луценко
13 вересня, 2021 понедiлок
Луценко про команду Зеленського: "Зрозумійте: вони не клоуни!!!"
Київ
+21
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.59
  Купівля 26.59
  Продаж 26.83
 • EUR
  Купівля 31.2
  Продаж 31.58
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
17 вересня
22:56
Прапор України
Прапор України відправлять на Місяць
22:34
Олександр Тупицький
Тупицький та Касмінін подали позов щодо скасування конкурсу до КСУ
22:02
Людмила Денісова
Денісова: На окупованих територіях Донбасу стався спалах захворюваності на коронавірус
21:42
Анатолій Трубін
Найдорожчий воротар України відновився від травми
21:35
SkyUp
Лоукостер SkyUp анонсував новий рейс з Києва до ОАЕ
21:23
"Десна" - "Рух"
"Десна" на останніх хвилинах вирвала перемогу над "Рухом" у стартовому матчі 8-го туру УПЛ
21:16
НАЗК
НАЗК почало перевірку декларацій Разумкова, Гетманцева, Стефанчука й Шуфрича
21:13
Володимир Зеленський
Зеленський затвердив Стратегічний оборонний бюлетень
20:49
До України з ДР Конго повернулися понад 150 миротворців
20:38
В “Борисполі” припиняє роботу пункт COVID-вакцинації
20:26
Перехід України з кирилиці на латиницю повинен мати більше аргументів, ніж відсторонення від РФ, - Інститут нацпам'яті
20:01
ВООЗ
ВООЗ: Україна реально може вакцинувати від коронавірусу понад 70% населення
19:51
Рональд Куман
"Барселона" розпочала пошуки нового тренера, - ЗМІ
19:45
Анонс
Сильні історії - проєкт Еспресо
"Сильні історії" - на Еспресо 18 вересня стартує телепрем'єра циклу про неймовірних українців
19:35
Олексій Данілов
Радбез запустив систему моніторингу олігархів
19:27
Кінгслі Коман
Зірка "Баварії" переніс операцію на серці
19:09
Порошенко
Порошенко закликав світ не визнавати так звані вибори до російської Держдуми
19:05
Олексій Данілов
Україна введе санкції проти учасників виборів до Держдуми РФ на окупованих територіях
18:59
Зеленський
Зеленський 20 вересня відправиться до США
18:48
Микита Потураєв
Потураєв: Журналістів, які рік не ходили до Ради, потрібно позбавляти акредитації
18:27
Олександр Петраков
Петраков оголосив склад збірної України на матчі жовтня, у ньому немає Малиновського
18:26
громадський транспорт
На вихідних через масові заходи змінять рух громадського транспорту у центрі Києва
18:14
"Зоря"
Це не команда, а х**ня якась, - екс-тренер збірної України Сабо розкритикував "Зорю"
18:13
Портников
“ПолітКлуб Віталія Портникова” 17 вересня
18:09
Михайло Радуцький
Навантаження на медичну систему лишається контрольованим, - Радуцький
18:02
МОЗ
В Україні з’явилось обладнання для виявлення нових штамів коронавірусу
17:47
Олімпіада-2022
Організатори оприлюднили девіз Олімпіади-2022
17:39
сепар
Стріляли із заборонених мінометів та запускали безпілотник: окупанти двічі порушили "тишу" на Донбасі
17:18
Ексклюзив
Ганна Маляр
На 2022 рік заплановано рекордне в історії фінансування сектору безпеки й оборони, – Маляр
17:09
суд
Привласнили понад 42 млн грн, які вилучили у крадія: на Дніпропетровщині суд виніс вирок двом правоохоронцям
17:07
СБУ ліквідувала ботоферму, яка працювала на зрив національної програми вакцинації в Україні
Планували зірвати вакцинацію в Україні: у Дніпрі викрили російську ботоферму
16:48
Олександр Усик
Усику нічого втрачати, - менеджер поділився перевагою українця в бою з Джошуа
16:40
Наталка Діденко
Україна порине у циклонічну елегію, - Наталка Діденко попередила про холодні й дощові вихідні
16:19
вакцина
МОЗ дозволило комбінувати вакцини Pfizer і Moderna
16:03
В Росії почали виробляти вакцину від коронавірусу AstraZeneca
16:03
мзс Росії
МЗС Росії у Twitter назвало вторгнення на захід України та до Польщі у 1939 році "визвольним походом"
16:02
Валентин Наливайченко
Вбивство Гонгадзе: Наливайченко розкрив деталі спецоперації із затримання Пукача
15:41
Мар'яна Безугла
Комітет Ради рекомендує парламенту прийняти законопроєкт про олігархів
15:36
граната
В Одесі чоловік погрожував підірвати гранату в школі
15:25
алфавіт
Перехід на латиницю: в Україні оновлять правила транскрипції і транслітерації алфавіту
Більше новин