Андрій Новак: Проект держбюджету на 2015 рік є катастрофічним для України

Про проект державного бюджету України на 2015 рік в бесіді з телеведучим Олександром Янковським в ефірі СК говорить голова Комітету економістів України Андрій Новак.

- Андрію, на що збираються витрачати гроші українські депутати у новому році?

- Мені здається, що проект державного бюджету на 2015 рік проглянув не кожний депутат. Якби його проглянули всі, то одностайності в його затверджені, я певен, не було б. У цьому бюджеті передбачено на 30% збільшення дефіциту бюджету, порівняно з цьогорічним. На 30% передбачено збільшення державного боргу, якщо порівняти із цьогорічним. Передбачувана так звана політика затягування соціальних поясів. Це фактично консервація на сьогоднішньому рівні мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму, а саме від мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму нараховується через індекси всі інші соціальні платежі. Тобто соціальна сфера заморожується, причому декілька соціальних статей ліквідовується. У світі, в країнах, де є криза, застосовують політику затягування соціальних поясів, але це робиться для двох задач. Перше - це ліквідувати дефіцит бюджету. Друге - зменшувати державний борг.

У цьому проекті державного бюджету ми затягуємо соціальні пояси, але дефіцит бюджету не ліквідовується, а навпаки збільшується на 30%. Так само з державним боргом, який ми не зменшуємо, а збільшуємо на 30%. Виникає просте запитання, а заради чого ми затягуємо пояси? Одна з найбільших статей - це витрати на оборону. У наших умовах, коли країна потерпає від прямої російської агресії, це логічно. Але насторожує інше. Увесь 2014 рік пройшов під знаком таких вимог, які називаються децентралізація. Ці вимоги почалися ще з Майдану Гідності, це слово було найбільш популярним під час президентської кампанії, а також під час позачергових парламентських виборів.

Децентралізація залежить від одного показника - співвідношення між центральним бюджетом і місцевим. Від цього залежить ступінь централізованості бюджету. Ще Уряд Азарова закладав у державний бюджет 2014 року співвідношення 80% на 20%. Тобто 80% всіх доходів податків йде на пряму в центральний бюджет, а 20% залишається всім місцевим бюджетам (обласним, міським, районним, селищним). Це була гіпер централізована система. Що стосується бюджету, який запропонував діючий Уряд на 2015 рік - співвідношення складає 82% на 18%. Це прямий обман всіх виборців, які голосували під час президентської кампанії, а також під час парламентської кампанії.

- Чи можливо це виправити декількома рядками? Чи треба писати новий проект бюджету?

- Треба було вже давно прийняти абсолютно новий Податковий та Бюджетний кодекси. Окрім того, в країні має існувати єдиний Податково-бюджетний кодекс під назвою Фіскальний.

- У нас у Верховній Раді є запрошені депутати-іноземці, які вже стали громадянами України. Як вони вплинули на проект державного бюджету на 2015 рік?

- Я впевнений, що, наприклад, міністр економіки взагалі на мав відношення до формування цього бюджету. Міністр фінансів, безумовно, повинна була мати відношення до цього документу. Але в мене виникає запитання, а навіщо ми запрошували до парламенту іноземців, якщо вони ні на грам не змінили структуру державного бюджету? Більше того, ситуацію з децентралізацією вони лише погіршили. Ми не знаємо принципу роботи самих міністрів. Усі наші міністри не визначать політики в своєму міністерстві, по своїй галузі. Усе визначає керівник - прем'єр-міністр. Якщо він маніпулюється вищим керівником, президентом, то все визначає президент. Міністри лиши виконують установки, які їм встановлює керівник. Тоді хто давав такі установки на державний бюджет 2015 року? Прем'єр-міністр чи президент?

- Де уряд буде брати гроші на покриття дефіцитного бюджету?

- Бюджетний дефіцит передбачений в сумі нібито 64 мільярди гривень, що на 30% більше, ніж цьогорічний, у якому планувалося 50 мільярдів гривень. Є така оригінальна стаття, в якій йдеться про те, що НБУ має перерахувати в бюджет 65 мільярдів гривень. Це емісія. У другій оригінальній статті йде розрахунок про те, що в 2015 році Уряд хоче отримати 17 мільярдів гривень від приватизації. Як в країні, де через війну все знаходиться на мінімальних цінах, можна щось розпродати на 17 мільярдів гривень? Ніколи в 2015 році не буде отримано 17 мільярдів від приватизації. Якщо буде 5-7 мільярдів, т це вже буде великий успіх. Реальний дефіцит буде набагато більше, ніж 64 мільярди, які вони закладають у проект державного бюджету на 2015 рік. Також не треба забувати про запозичення - нові борги, значно збільшена межа державного боргу до одного трильйона ста семи десяти шести мільярдів гривень. Це на 30% більше, ніж державний борг, який ставився у поточному році. За структурою, співвідношеннями, дефіцитом, державним боргом цей бюджет є катастрофічним для країни. 

Соціальна країна