Зберегти кошти технічної допомоги Україні

Кошти міжнародних донорських організацій мають бути захищені від банкрутства банків

31 травня до порядку денного засідання Верховної Ради України намагалися внести законопроект №4520 про зміни до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», який має на меті зберегти кошти міжнародних донорських організацій, надані державі. 

Результати невтішні: 167 голосів «за», 1 «проти», утрималися – 79, не голосували – 102.

Мені зовсім незрозуміла така реакція членів парламенту. Невже їм незрозуміло, що йдеться про рятування цільових коштів, спрямованих на  допомогу державі? Як на мене, єдине почуття, що всі мають відчувати в такій ситуації – це великий сором. 

Знову ми ганьбимося: західні інституції бажали нам допомогти, надали кошти на вкрай важливі потреби, і ці кошти втрачені внаслідок банкрутства банків! І ось відкидають законопроект, покликаний рятувати ці кошти!

Давайте подивимося на конкретні приклади.

На будівництво повітряної лінії 750 кВ Запорізька АЕС – Каховська за програмою «Європейські дороги України» бюджетом на 2016 рік передбачено 450 млн. євро. А фактично ці кошти – близько 16 млн. євро – виділив Європейський інвестиційний банк. Вони втрачені в ПАТ «БГ банк».

За програмою прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства та партнерства Європейська Комісія профінансувала низку спільних проектів України з Румунією та Молдовою; Угорщиною, Словаччиною, Румунією; Польщею та Білоруссю. 

Ганьба примножується і розповсюджується на сусідні країни. За чотирма проектами загалом втрачено близько 410 тис. євро в банках «Терра», «Форум», Брокбізнесбанку та VAB банку.

А ось інші проекти Європейського Союзу, кошти на здійснення яких втрачені. «Прозоре українське місто: Еталонна модель електронного урядування для поліпшення адміністративних послуг» (банк «Фінанси і кредит», 2000 євро). 

У банку «Хрещатик» застрягли 7000 євро з бюджету проекту «Новий дом: реінтеграція громад та психосоціальна підтримка дітей, переміщених до Київської та Одеської областей» та приблизно 400 тис. євро з бюджету проекту «Прозоре, підзвітне і ефективне публічне бюджетування на місцевому рівні в Україні». 

«Створення регіональних центрів підтримки дитини в Україні» (Фідобанк, сума уточняється), «Захист прав внутрішньо переміщених осіб в Харкові та Харківській області» («Укрінбанк», 950 тис. євро).

Про останній проект слід cказати окремо. 

Він передбачає реконструкцію декількох житлових будівель з метою проживання в них переселенців в отеплювальних приміщеннях, придбання п’яти розбірних житлових будинків площею 250 кв. м. кожен та необхідних аксесуарів для них (кожен будинок розрахований на 20 чоловік) для Харківського обласного управління Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС) з метою тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО),  вивезених із зони військових дій, та забезпечення цього підрозділу ДСНС пальним для вивозу ВПО; надання безкоштовних правових консультацій ВПО та захист їх прав в суді; забезпечення хворих ВПО, перевезених до Харківської області, усіма необхідними ліками для проведення діалізу різних видів, лікування туберкульозу, СНІДу, онкологічних та інших захворювань; забезпечення чотирьох установ соціального захисту Харківської області, які прийняли ВПО, усім необхідним для їхнього утримання, та проведення ремонту житлових приміщень цих установ.

Більше 900 тис. євро призначені для закупівлі ліків та виробів медичного характеру для Харківського облздраввідділу. І ось вони втрачені, і де взяти кошти для проведення, наприклад, гемодіалізу тричі на тиждень 31 переселенцю з хворими нирками, без якого вони помруть, я не знаю.

Тому мені подвійно незрозуміла відмова депутатів-харків’ян з різних фракцій – братів Добкіних, Шенцева, Шурми, Святаша (останні двоє ще й лікарі за фахом!) та інших включити до порядку денного законопроект №4520. Мабуть, просто його не прочитали?

Цей законопроект додає до переліку обставин, коли має здійснюватися задоволення вимог вкладників банку, міжнародну технічну допомогу, зареєстровану в Міністерстві економічного розвитку.

Ця реєстрація є кваліфікуючою ознакою, яка виділяє кошти міжнародної технічної допомоги з усіх донорських коштів, – бенефіціаром зареєстрованої міжнародної технічної допомоги може бути тільки державний орган.

Щиро сподіваюсь, що депутати парламенту не будуть вдруге ганьбитися і підтримають цей законопроект.