Чи дорожчатиме бензин і дизель найближчим часом. Експертне опитування

23 березня, 2021 вiвторок
07:05

Бензини і дизельне пальне підстрибнули у ціні 24 лютого, а потім послідовно дорожчали. Тиждень тому ситуація стабілізувалася

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 10 березня заявив про відновлення боротьби з фальсифікатом та доручив Антимонопольному комітету перевірити ціноутворення. А Ігор Петрашко розповів про консультації із великими мережами.

Нафтогазова Асоціація України висловилася за ініціативи уряду.

Журналістка Еспресо.tv Ольга Чайка розпитала експертів, чому ціни на бензин та дизельне пальне змінюються саме так і чого водіям очікувати найближчим часом.

Сергій Куюн, директор "Консалтингової групи А-95":

Раніше ми прогнозували потенціал для росту ціни на бензин близько 1,70 грн/л, а дизпаливо — 1,25 грн/л.

Але зараз бачимо просідання курсу долара і підсилення курсу гривні. Це добре для імпорту, тому що треба менше гривні на закупівлю валюти. Ціна в гривні буде нижчою. Виходить, що це — амортизація, за допомогою якої не так жорстко стоїть питання підвищення.

Тож укріплення гривні коригує прогнози на 20 копійок — буде 1,50 грн/л для бензину і 1,10 грн/л для дизпалива.

Зараз ціни завмерли, тому що відбуваються дуже активні консультації з урядом. За моїми даними, 2-3 рази на тиждень зустрічається міністр економіки з ключовими гравцями. Там підняли дуже великий пласт проблем, бо цей ринок потерпає від фальсифікату, податкових скруток тощо.

Фальсифікат — це велика проблема для ринку палива. Це пальне без податків. Податки у вартості бензину становлять десь 40%. Коли у когось на ринку є така перевага — то половина гравців продає пальне по цінам, які відповідають собівартості легального заводського пального. Споживач їде туди. Обсяги продажів у легальних гравців зменшуються. Вони збільшують ціну, щоб зберегти якусь норму прибутку.

Якщо прибрати цей тіньовий сектор, конкуренція зрівняється, а держава отримає більше грошей. І це не голка в стозі сіна — всі знають, де вони. Але їх кришують — і силовики, і місцева влада.

Зараз великі гравці ринку просять уряд зробити прозорий ринок з рівними умовами для всіх. Тоді ціна буде прозорою, буде зрозуміло, що відбувається.

Уряд йде назустріч. Вони ініціювали перевірки міні-нафтоперероблювальних заводів, заправних мереж; проводять аналіз податкового навантаження.

Щодо дизеля. Proton Energy Group заявила про зупинку поставок в Україну з 1 квітня. Тепер “Роснафта” шукає нового трейдера, який візьме цей напрямок. Ми чекаємо з години на годину новин про те, куди це рухається. Більш-менш впевнені, що постачання буде, але ще невідомо, через кого.

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проєктів Науково-технічного центру “Псіхєя”:

Протягом останнього тижня ціни на нафтопродукти припинили зростання. Це пов’язано із домовленостями між представниками уряду та трейдерами. Про що конкретно домовилися сторони — не повідомлялося. Але були заяви, за якими зрозуміло, що уряд зобов’язався знову розпочати боротьбу з тіньовим сегментом ринку при обіцянці не піднімати ціни далі. Була заява про відновлення роботи робочих груп в регіонах, які мали б зайнятися перевіркою автозаправних станцій, а також перевіркою виробництва без ліцензій.

Загалом на ціни на паливо можуть вплинути три групи економічних чинників: курс національної валюти, вартість нафтопродуктів на кордоні, рівень попиту.

Курс національної валюти відносно стабільний. Рівень попиту зростає, але поки що не суттєво.

Єдиний чинник, який став драйвером зростання — це збільшення вартості нафтопродуктів на кордоні. Україна завозить ¾ обсягів споживання. І зростання цін на кордоні за 40-50 діб на чверть сформувало об’єктивні передумови для зростання вартості нафтопродуктів у роздробі. Частково роздріб відпрацював це зростання. Йому залишалося ще щонайменше 1 грн, якщо говорити про бензин.

Але на півшляху спрацював четвертий чинник, адміністративий — кулуарні домовленості. Зараз ми маємо відтерміноване зростання. Оця 1 грн “висить” над роздрібним ринком, оскільки трейдери вже закупили паливо за вищими цінами.

По дизелю ситуація трошки інша. Там з’явився ще один ціновий чинник — це заява Proton Energy, яка є основним постачальником російського дизельного палива і скрапленого газу на український ринок. Вона заявила, що припиняє постачання з 1 квітня.

Однак впродовж наступного тижня суттєвих змін на заправках не відбудеться.

Зростання відбудеться у двох випадках:

- якщо трейдери переконаються, що уряд не дотримується обіцянок, які взяв на себе під час зустрічей,

- якщо трейдери не зможуть знайти заміну дизельному паливу і скрапленому газу, який постачали за допомогою Proton Energy.

Агія Загребельська, колишня державна уповноважена Антимонопольного комітету України, співзасновниця "Ліги антитрасту":

З одного боку, ріст цін на пальне викликаний світовим трендом. Ціна на нафту суттєво зростає. І зростає швидше і більше, ніж у нас ціни на пальне. Тобто є об’єктивний фактор, його треба враховувати.

Але ми маємо внутрішній ресурс — це нафта внутрішнього видобутку. І по певній частині пального ми не маємо залежати від того, які ціни у світі.

Крім того, не один рік Антимонопольний комітет фіксує картельну змову на ринку роздрібної реалізації світлих нафтопродуктів. Ця змова стосується провідних операторів АЗС — це SOCAR, OKKO, WOG. Сьогодні ми бачимо, що ціни у них дуже схожі. Тому певне підвищення цін може бути викликано і домовленостями між операторами АЗС.

Зараз відбулася певна стабілізація. Я думаю, що ця стабілізація не має під собою ринкового підґрунтя. Навпаки, ціна має зростати, враховуючи, що ми бачимо у світі і враховуючи, що на нас чекає певний дефіцит пального через те, що поставки дизельного палива і скрапленого газу Proton Energy призупинені.

Скоріше за все, ціни стабілізувалися через втручання уряду.

По бензину у нас немає підстав, щоб він стрімко зростав. Ми імпортуємо бензин з Білорусії — близько 40%, також Литв близько 25-30%. І споживаємо частку бензину вітчизняного виробника — це Кременчуцький НПЗ і Шебелинський НПЗ.

Проблема з бензином може бути пов’язаною з тим, що найбільший виробник цього палива — компанії, пов’язані з олігархом Ігорем Коломойським. У тому числі вони ведуть абсолютно однакову цінову політику з державними АЗС “Укрнафти”. Хоча вони державні і незрозуміло, як у них можуть бути одні ціни.

Плюс є маніпуляції на аукціонах, на яких продається нафта, яка видобувається державною компанією. Тому що крім компаній, пов’язаних із Коломойським, ніхто цю нафту переробляти на території України не може. Відповідно, вони мають можливість зловживати і певним чином маніпулювати для того, щоб отримувати нафту за вигідною саме для них ціною.

І замість того, щоб вирішувати проблеми з конкурентним середовищем — уряд втручається і починає в ручному режимі регулювати ціни на ринку. Звичайно, це ненормально.

Будь-які перемовини між урядом і великим бізнесом мають бути публічними і прозорими. Тим більше результати таких перемовин відображаються на кожному з нас.

Те, що уряд веде ці перемовини, а тим більше щодо ціни на паливо, — означає, що конкурентні механізми не працюють. Тому що якби на ринку була здорова конкуренція, то жодної необхідності втручання уряду не було б.

Це держава каже: “Ми будемо виконувати свою роботу” — фактично із поповнення бюджету. Тому що мова йде про 20 млрд грн на рік, які не надходять до державного бюджету через нелегальний паливний бізнес.

При тому, що податківці і правоохоронці знають, хто на їх території нелегально виробляє і продає паливо. Вони заробляють на цьому свою корупційну ренту. І я поки що не бачу заходів з боку держави, щоб карати представників правоохоронних органів, які це “дахують”. Тож вони і далі будуть продовжувати приховувати цю діяльність.

Леонід Косянчук, генеральний директор торгового дому "Сан Ойл":

Роздрібні ціни в Україні, як енергозалежній та імпортозалежній державі залежать від двох чинників: цін на зовнішньому ринку і курсу національної валюти. Поки коливання курсу національної валюти незначні.

А ось зовнішній ринок демонструє незвичну, на мій погляд, тенденцію. Тому що в усі попередні роки в період мінімального споживання — це грудень-січень-лютий — ціни падали. Спрацьовувало співвідношення попит-пропозиція. Плюс всі антиковідні заходи також були фактором, який зменшував споживання у цей період.

Але на позитивних очікуваннях вакцин ціни на нафту і нафтопродукти пішли догори. За останні три місяці нафта подорожчала на 81%, бензин — на 76%, дизельне пальне — на 75%.

За цей же період в Україні гуртовий сегмент піднявся на 30-34%, а роздріб відпрацював на 17-18%.

Тож на ринку зберігається потенціал для подорожчання і економічні підґрунтя для цього.

Разом з тим, європейський ринок нафтопродуктів з початку місяця додатково продемонстрував зростання цін на бензини та ДП більш, як на 40 долл/тн, що створило ще додатковий потенціал для зростання цін на АЗС щонайменше на 1,3 грн/літр.

 Чи буде це реалізовано, чи ні, і в який період — не знаю, бо це прогноз на наступні два тижні.

Таким чином, поки що немає підстав для позитивних новин на ринку.

Щодо консультацій з урядом. Ринок палива не регулюється і не повинен регулюватися державою. Все працює нормально, коли ціни встановлює не уряд, а ринок.

Якщо потужні оператори ринку заробляють 2-2,50 грн на літрі палива, — то держава при тих самих цінах заробляє 10-12 грн/літр у вигляді податків — акцизного і ПДВ.

Водночас є нелегали, які не сплачують ці гроші до бюджету. Я переконаний, що присутність нелегальних АЗС на ринку — це велика проблема. По-перше, вони невідомо що продають. По-друге, вони зовсім не думають, що гроші у державному бюджеті — це в тому числі і рівень нашої соціальної захищеності.

Якщо боротьба з нелегальним ринком носить характер тимчасових заходів — це нічого не дає. Тільки системна боротьба всіх ланок контролюючих органів можуть призвести до якихось наслідків.

За моїми враженнями, нелегальний ринок не може існувати без “дахування” з боку місцевих влад, фіскальних і контролюючих органів.

Якщо порахувати витрати держави на організацію дієвого органу контролю на ринку — пересувні лабораторії, персонал,то що — і порівняти зі збитками внаслідок роботи нелегалів, так званих “наливайок”, — то це були б смішні гроші. Але виходить, що це нікому не потрібно, крім самих операторів ринку. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.05
    Купівля 39.05
    Продаж 39.52
  • EUR
    Купівля 42.21
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
17:41
Марʼяна Безугла
"Питання суто політичне": у Раді припустили, чому Безуглу не виключають із фракції "Слуги Народу"
17:32
Росіяни відкрили вогонь по таксі у Херсоні
Росіяни відкрили вогонь по таксі у Херсоні: водій загинув, пасажирів поранено
17:32
Володимир Зеленський
"Наприкінці травня або в червні": Зеленський розповів, коли Росія може розпочати новий великий наступ в Україні
17:28
книжка - російська пропаганда і продається в Португалії
У Португалії видали книжку про війну в Україні з російською пропагандою, українці відреагували
17:22
СУ-35 збитий
У море біля Севастополя впав військовий літак: пілот катапультувався
17:20
путін
Путін мріє про відновлення радянської імперії в кордонах СРСР, – Зеленський
17:10
Ексклюзив
Саміт ЄС, Віктор Орбан
Орбан буде вимушений змінити тактику: Тібор Томпа про нові протести в Угорщині
17:04
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Україна запропонувала 5 кроків для розблокування кордону, - Шмигаль після зустрічі з Туском
17:03
Верховна Рада
"Нічого не проголосували": Верховна Рада провела півторагодинне засідання
17:01
Аерофлот
Росія в обхід санкцій ввозить запчастини для авіації через Габон: обсяг експорту $1,5 млрд
16:40
Україна-НАТО
Київ скликав надзвичайне засідання Ради Україна-НАТО: причина
16:30
машина для розмінування WISENT 1
Спецтранспорт, дрони та озброєння: Німеччина надала Україні новий пакет допомоги
16:30
Росіяни атакували з мінометів поліцейських, які прибули на місце обстрілу на Херсонщині
16:26
На фото: Анастасія Приходько
Анастасія Приходько прокоментувала смерть свого турменеджера під час її концерту
16:13
Очільник МЗС Латвії Каріньш подав у відставку через скандал зі спецрейсами
16:08
Ексклюзив
Мирослав Чех
Над Польщею нависає російська загроза, а уряду байдуже, - польський політик Чех
16:06
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році. Фото надано автором
Для наступу на Харків 100 тис. недостатньо: у бригаді Гвардії наступу припустили, скільки військ потрібно РФ, щоб захопити місто 
16:00
OPINION
Богдан Буткевич
Звільнення Данілова — це страх Зеленського. Через підступи Єрмака
15:59
ЗСУ, мобілізація
Мобілізація: на Полтавщині поліція отримала від ТЦК звернення про доставку 30 тис. військовозобов'язаних
15:48
На фото: Стівен Спілберг
Стівен Спілберг назвав "Дюну 2" одним з найяскравіших науково-фантастичних фільмів, які він бачив
15:39
На фото: потяги
Україна та Словаччина цьогоріч запустять новий залізничний маршрут Київ - Кошице
15:04
Ілюстративне фото
Росіяни вдарили по селу на Харківщині: вбили жінку та поранили чоловіка
15:02
Авдіївка
Заступник комбрига 3-ї штурмової Жорін розповів про пріоритет росіян на Авдіївському напрямку
14:48
окупанти Мелітополь
У Мелітополі окупанти використовують авто з РЕБ "Пелена" для блокування мобільних і захисту від вибухових пристроїв, - Федоров
14:47
малюнок, діти
У Мінсоцполітики розповіли, скільки дітей в Україні потребують усиновлення
14:32
На фото: гурт "Бумбокс"
"Бумбокс" презентував пісню "Фіртка", записану в проміжках між бойовою роботою
14:02
OPINION
Ольга Лень
"СВО" проти України стала "священною війною" Росії
14:00
щеплення вакцинація
Захищає від штаму "Омікрон": в Україну доставили понад чверть мільйона доз вакцини проти COVID-19
13:55
Джонні Депп "Пірати Карибського моря"
Наступних "Піратів Карибського моря" знімуть без Джонні Деппа, - продюсер
13:48
Еспресо та “Голка”: “Бачимо прояви цензури і спробу зняти матеріал про Шуляк і Кубракова з сайту”
13:48
"Свідчення потепління": українські науковці виявили новий вид рослин біля станції "Академік Вернадський"
13:45
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
13:39
Роман Насіров
Ексголову ДФС Насірова залишили під вартою ще на два місяці
13:35
Ексклюзив
Александар Вучич
Заява Вучича про загрозу національним інтересам Сербії - його внутрішня політична потреба, - політолог Варґа
13:31
Естонія
Посол Естонії: росіяни в Естонії мають більше прав, ніж у Росії
13:27
Олег Іващенко
"Призначив бойового генерала": Зеленський сказав, чого чекає від СЗР під керівництвом Іващенка
13:10
телемарафон
Маніпуляції за бюджетні кошти: уряд просять віддати гроші з телемарафону та Freedom на ЗСУ, створено петицію
13:09
акторка Іванна Сахно
"Винна їм половину зарплати": українка в Голлівуді Іванна Сахно розірвала контракт з Netflix, щоб не грати росіянку
13:09
відключення електроенергії
На Харківщині діють графіки відключень електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 28 березня
13:02
"У Росії немає ресурсів": ЦПД спростував фейк щодо підготовки росіян до наступу на Харків
Більше новин