Екс-міністр Кабміну Саєнко: Приплив прямих інвестицій в Україну впав у понад 10 разів, а рішень щодо відновлення довіри інвесторів – немає  

Попри всі прогнози чинного уряду про можливий ріст економіки України на 4% в 2021 році, фундаментальних причин для такого росту немає. І головним доказом тому є різкий спад інвестицій в українську економіку: якщо в 2019 році обсяг прямих іноземних інвестицій становив 2,5 млрд дол., у 2020 році він впав до 220 млн дол. При цьому дієвих рішень щодо відновлення інвестиційного потоку – немає

Про це у своїй колонці для видання “НВ” зазначив екс-міністр Кабінету міністрів України (2016-2019) Олександр Саєнко.

Він звернув увагу, що таке різке скорочення фінансових вливань фіксувалося за останні 20 років лише двічі – у 2015 році через російську агресію, і минулого року. Причому коронавірус, як виявилося, далеко не перша причина недовіри інвесторів.

“Суттєвими перешкодами для інвесторів в Україну є недовіра до судової системи і корупція. Також серед проблем - монополізація ринків, захоплення влади олігархами та обтяжливе і нестабільне законодавство”, - відзначив Саєнко, посилаючись на дані численних опитувань, проведених різними діловими асоціаціями та інвестиційними компаніями.

Додатковим фактором нестабільності стало нехтування чинною владою інтересами ключових для економіки галузей. Наприклад – агробізнесу. “У нашій стратегічній експортній галузі, намічається провал: за останні вісім місяців ми завезли імпортної картоплі на 22 млн дол!, - звернув увагу Саєнко. - Динаміка зовнішньої торгівлі впливає і на зростання цін на продукти на внутрішньому ринку. Цінове «танго» уже помітно турбує наших співгромадян… І хоч поки це не вплинуло на рейтинги глави держави, йому варто було б привернути увагу до цієї ситуації тих, хто у системі вітчизняної влади відповідає за стан економіки”.

Як наголосив Олександр Саєнко, розуміння помилок з боку Уряду поки не видно. Ба більше, негатив від необгрунтованих рішень тільки посилюється. Приклад – програма “Нове село”, яка мала за досвідом європейських країн принести новий поштовх розвитку регіонів, а натомість просто формує інститут "правильних" для центральної влади місцевих керівників. До розвитку локальної економіки “Нове село” не має жодного стосунку, а от перед будь-якими майбутніми виборами програма може перетворитися на “схему фактично ручних «подарунків» територіям і громадам від центрального бюджету”.

Тож за допомогою яких інструментів уряд планує відновлювати економічне зростання і нарощувати пересохлий потік інвестицій як загалом, так і в регіонах? Питання так і залишається без відповіді, наголошує екс-міністр Кабміну.