Кава розколола Європу? Історія найпопулярнішого напою у світі

23 листопада, 2021 вiвторок
16:00

"Сироп із сажі", "витяжка зі старих черевиків", "чорнила" - як тільки не називали каву критики на зорі її проникнення в Європу. Її намагалися забороняти й в Європі, і в Азії, але нині це - найпопулярніший напій у світі. Щодня по всьому світу випивають 2,25 мільярда чашок кави. І це враховуючи той факт, що в Індії та Китаї більше віддають перевагу чаю

Якщо вам простіше сприймати інформацію у відео- або аудіоформаті - клікайте сюди:
 

Сучасна медицина вважає регулярне помірне вживання кави корисним: люди, які призвичаїлися до цього напою, мають на 15% нижчу ймовірність передчасної смерті!

Але таке позитивне реноме кава мала не завжди. Довкола неї довго роїлася хмара міфів та пересудів, і при цьому - її вплив на світову історію годі перебільшити. Напій революціонерів і науковців, бюргерів і міщан, кава свого часу стала маркером розколу Європи - у географічному, соціальному та навіть гендерному сенсі!

За крок до повної заборони: поява кави в мусульманському світі


У наш час найбільше каву споживають у Фінляндії, Швеції, Ісландії та в Норвегії - у середньому близько 10 кілограмів кави на людину на рік. Вочевидь, тримати себе бадьорим і теплим без кави в суворій Скандинавії - нереально.

Цікавою є й статистика виробництва кави. Дослідження Fairtrade Foundation свідчить, що джерела існування понад 125 мільйонів людей у світі залежать від кави, а приблизно 25 мільйонів малих ферм виробляють 80% світової продукції кавових зерен. Тобто цей бізнес - децентралізований, тож чергова причина пити каву, окрім допомоги власному здоров’ю - це підтримка малих виробників по всьому світу від Бразилії та Колумбії до В’єтнаму й Ефіопії.

Історія кави налічує не більше тисячі років. Країною походження напою вважають Ефіопію, однак популяризували пиття кави у Ємені, де її у своїх ритуалах використовували релігійні громади суфіїв.

Тільки у XVI-XVII століттях кава остаточно вийшла за межі суфійських спільнот і набула світського лоску. Чимало мусульман стали використовувати її як дозволену альтернативу алкоголю, адже розпочинати свій день із кави пророк Мохаммед нібито не забороняв.

Хоча так вважали не всі: правитель Мекки, на ім'я Хаїр-Бей заборонив каву, мотивуючи це тим, що кава також добряче впливає на споживачів, хоч може й не так виразно, як алкоголь. Але заборона протривала недовго - мусульмани розсмакували каву й вищі інстанції її схвалили.

До речі, забороняли каву ще кілька разів, однак з однаковою безуспішністю. Навпаки - кількість кав’ярень у мусульманських містах невпинно росла, приваблюючи нових і нових клієнтів. Проте не клієнток: жінок до кав’ярень не пускали, вони мусили насолоджуватися кавою непублічно. Отака була "кавова сегрегація".

Англієць Джордж Сендс, який відвідав Єгипет і Палестину 1610 року, де познайомився з кав’ярнями, писав: "Хоч і немає в них корчем, зате вони мають кав’ярні, які трохи їх нагадують. Там вони сидять і теревенять майже весь день, сьорбаючи напій під назвою "коффа" (іменований так через ягоду, що з неї його роблять) із маленьких порцелянових блюдечок, такий гарячий, який тільки можуть витерпіти, чорний, як сажа, і подібний до неї на смак".

Як кава втрутилася в європейську історію
 

У Європі "кавова експансія" тривала протягом усього XVII століття, регулярно викликаючи жваву полеміку в різного роду медичних (і не дуже) трактатах. Спершу кава здавалася просто собі забавкою для аристократії, черговою екзотичною новинкою на кшталт маленьких прислужників-маврів. Однак до середини століття культурна практика пиття кави переростає придворне товариство та значно видозмінюється.

У Лондоні одна за одною виникають кав’ярні - демократичні заклади, в яких обговорювали політику й літературу, свіжі новини та плітки, а також влаштовували фінансові оборудки. От хіба не показово, що одна з найбільших страхових компаній світу - Лондонський Ллойд - спершу була заснована як "Кав’ярня Ллойда" в сімнадцятому столітті, а оскільки там регулярно укладали страхові угоди й це стало традицією - зрештою, змінила спеціалізацію?

А в другій половині XVIII століття кілька брокерів, що були завсідниками кав’ярні Джонатанс, об’єднали зусилля й заснували… фондову біржу, яка нині розвинулася до величезної та всесвітньо відомої Лондонської фондової біржі.

І такі приклади - не поодинокі. Кава стала напоєм нових часів, нового класу, який підносив голову й розправляв плечі. Торговці та писаки, ділки й вчені, журналісти та клерки - всі вони надавали перевагу кав’ярні перед таверною.

Навіть французька революція була виплекана за кавовими столиками, адже до кав’ярень заради доброго нетворкінгу вчащали володарі дум свого покоління - Руссо, Дідро, Вольтер, Марат і навіть Бенджамін Франклін. Процитую французького історика Жуля Мішле: ті, хто "день за днем збиралися в "Кафе де Прокоп", сягали проникливим поглядом глибин свого чорного напою і бачили в ньому світло року революції".

Проте кава та кав’ярні не лише відгородили від решти населення новий клас буржуазії, а й сегрегували чоловіків від жінок. З доступом жінок до публічних закладів на той час що в Стамбулі, що в Лондоні, що у Відні були серйозні проблеми. Прямої заборони не існувало, принаймні у Європі, однак існував небезпідставний стереотип, який всіляко підтримувало тогочасне чоловіцтво: до кав’ярень мали доступ або їх працівниці, або ж працівниці секс-індустрії.
І така ганебна ситуація тривала чи не до XX століття, стосувалася не лише кав’ярень, а й деяких інших публічних закладів і припинилася хіба із серйозними феміністичними зрушеннями.

Одразу кілька авторів пише про те, як 1674 року група жінок опублікувала "Петицію жінок проти кави, що представляє на розгляд громадськості великі незручності, які випали на долю їхньої статі через надмірне вживання цього осушливого та знесилювального напою".

Авторки петиції скаржилися, що через зловживання кавою їхні чоловіки стають "безплідними, мов пустеля, звідки, як кажуть, привозять цю злощасну ягоду". Навіть більше, оскільки чоловіки проводили весь свій час у кав’ярнях, а жінок до них не пускали, "увесь рід людський опинився під загрозою".

Тут можна прослідкувати не лише образу на заборону з’являтися в кав’ярнях, а й збиткування з тогочасної просякнутої пуританством патріархальної культури Британії. З іншого боку - можливо, це була тонка гра королівського двору. Британський монарх Карл II якраз у той час намагався прикрити кав’ярні, побоюючись політичних заворушень, і міг просто використовувати жінок як прикриття, як це часом стається в цинічній політиці.

"Видатна протверезниця": кава змінює звички європейців
 

Зрештою, уявлення про те, що кава - це антиеротичний напій, вживання якого веде до чоловічого безпліддя та імпотенції, було поширеною байкою тих часів. Либонь, злу роль тут зіграла символічна дихотомія почуттів та інтелекту, а зовсім не доказова медицина.

Цю та інші байки підтримували дзвінкою монетою виробники вина, які втрачали свої прибутки від різкої зміни моди в багатьох країнах Європи. Подейкують, саме на їхнє замовлення лікарі Марселя, де 1671 року відкрили першу у Франції кав’ярню, критикували вплив кави на здоров’я.

Вони оголосили каву "лихою й нікчемною чужинською новинкою, плодом дерева, знайденого козами й верблюдами, [який] спалював кров, викликав параліч, імпотенцію та виснаження" і який "нашкодить більшості марсельців".

Але в кави були й могутні захисники, які бачили в новомодному напої буквально спасіння та боже благословення. Річ у тім, що ще в середині XVII століття кожна англійська родина споживала близько трьох літрів пива на особу щоденно, і це - разом із дітьми.

Так, пиво було повсякденним напоєм - в ньому була і вода, що не псувалася, і калорії, потрібні для важкої праці. Однак це все одно був алкоголь, і чимало людей не знали міри в його вживанні. Не дивно, що критики пияцтва побачили вихід у каві - вона не п’янила, а бадьорила, в певному сенсі провокуючи трудоголізм. Німецький дослідник Вольфганг Шивельбуш цитує такий віршик англійського пуританського поета:

Коли дурманив ель нас до нестями,
А мозок брав в облогу, мов кліщами,
Тоді Господь зі співчуття
Явив нам ягоду-зілля.

Шляхетну каву, цей поважний трунок,
Що розум стимулює, гоїть шлунок,
Веселить дух, розраджує сумного
Отримали ми від самого Бога.

Кава vs гарячий шоколад: чому в Італії та Іспанії спершу не було кавового буму?
 

Однак розкол на "п’яну" й "тверезу" епоху - не останній на рахунку кави. Характерно, що кава стала суперпопулярною передовсім у протестантських державах - Британії, Нідерландах, Німеччині та інших. А от у католицьких Іспанії та Італії в щоденному раціоні переважав інший добре відомий нам напій - гарячий шоколад.

Пояснення цьому факту й справді приховане в релігійних звичаях. Увесь секрет у латинській фразі "liquidum non frangit jejunum", тобто "рідина не порушує посту". Гарячий шоколад вважався рідиною. І водночас його ситність дозволяла правовірним католикам переносити піст без нарікань на голод. А ще шоколад був одним із символів іспанської придворної моди XVII століття, оскільки мав виразні колоніальні конотації, натякаючи на могутність імперії.

Слід визнати, що гарячий шоколад не здобувся на таку приголомшливу популярність, як кава. Цей напій асоціювався з ледачими ранками, ситістю й ритуалами, а не з бадьорістю нових соціальних класів, що вершили долю Північної Європи.

Не дивно, що вже в ХІХ столітті вживання гарячого шоколаду як повсякденна практика занепадає навіть на Півдні, поступаючись з одного боку какао, напою, який здебільшого вживали діти, а також твердому шоколаду та цукеркам.

З тих часів кава вже безроздільно панувала в Європі, а потім - і в решті світу, хоча як виняток слід згадати Британію, де здавна був популярним чай. Та і в таких азійських гігантах, як Індія та Китай, чай як повсякденний напій і досі владарює, хоча споживання кави тут невпинно росте, а надто з початку XXI століття, коли ціни на каву суттєво зменшились і вона стала цілком доступним напоєм для більшості.

Ось так кава зрештою змінила світ, хоча довгий час розколювала суспільство та континенти, наражаючись на критику консерваторів і підштовхуючи людство до ґрунтовних економічних, політичних та соціальних перетворень.
Читайте також:
Реджеп Таїп Ердоган
4 грудня, 2021 субота
Ердоган підписав указ про зміну міжнародної назви Туреччини
Євген Селезньов
3 грудня, 2021 п'ятниця
С*ка, я йому зараз п**ди дам у роздягальні: У мережі з'явилось відео, як ексфутболіст збірної України Селезньов лається на одноклубника
Віктор Ляшко
3 грудня, 2021 п'ятниця
Із "червоної" зони готові вийти вісім областей України, - Ляшко
Київ
+-2
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.2
  Купівля 27.2
  Продаж 27.45
 • EUR
  Купівля 30.63
  Продаж 31.07
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
4 грудня
23:37
Оновлено
Руслан Малиновський (праворуч)
Малиновський забив супергол у ворота "Наполі" в чемпіонаті Італії
22:40
Ексклюзив
У Києві поїздка в таксі завершилася для пасажирки ДТП та госпіталізацією
22:08
Ексклюзив
Віталій Портников
Виведення з міжнародної фінансової системи та відмова від російського газу і нафти: Віталій Портников назвав інструменти для повалення режиму Путіна
22:00
Володимир Омелян
Напередодні переговорів Путіна та Байдена в Україні запустили флешмоб #УкраїнціЧинитимутьОпір
21:37
Олексій Резніков
Резніков попередив про наслідки "великої війни" в Україні для Європи
21:22
Бернарду Сілва (праворуч)
"Манчестер Сіті" переміг "Вотфорд" та захопив лідерство у чемпіонаті Англії
20:46
Шмигаль
Держбюджет на 2021 рік перевиконано на 4,4%, - Шмигаль
20:24
Російські військові
Bild оприлюднив карту ймовірного вторгнення Росії до України у три фази
19:52
У Польщі невдовзі після затримання поліцією помер українець
19:43
Ексклюзив
Ігор Яковенко
"У Путіна мізерні шанси приєднати ще один шматок України", – Ігор Яковенко
19:24
Хаві
"Барселона" зазнала першої поразки під керівництвом Хаві
19:09
вертоліт Мі-8МТВ.
Білорусь звинуватила українських військових у порушенні повітряного простору
18:51
Дмитро Різник
"Ворскла" зіграла внічию з "Рухом" у матчі з вилученням та нереалізованим пенальті
18:45
Ексклюзив
Метью Брайза
"Путін провокує Україну, щоб мати можливість напасти", – Метью Брайза
18:29
ООС
4 грудня на фронті не зафіксовано жодного обстрілу
18:01
Байден Путін
У Кремлі назвали дату переговорів Путіна та Байдена
17:42
Дмитро Підручний
Біатлон: Україна показала найкращий результат сезону в першій естафеті Кубка світу
17:35
Ексклюзив
Ігор Яковенко
"Є дві речі, які дійсно можуть спричинити війну з Росією", – російський правозахисник Ігор Яковенко
17:21
Олексій Резніков
Резніков пояснив, чому Україна спокійно реагує на загрозу російської агресії
16:51
Вест Гем - Челсі
Команда Ярмоленка сенсаційно перемогла "Челсі" в лондонському дербі
16:36
Ексклюзив
путін
"Путін загрався, в НАТО є консенсус щодо "пекельних" санкцій", – Метью Брайза
16:31
Ексклюзив
путін
Переможної війни для Путіна не буде, оскільки вантажі “200” знищать Росію, - Яковенко
16:20
Ангела Меркель
Меркель оприлюднила останнє відеозвернення у якості канцлера ФРН
15:50
"Динамо" - "Баварія"
"Динамо" розбило "Верес" та наздогнало "Шахтар" в УПЛ
15:37
Реджеп Таїп Ердоган
Ердоган підписав указ про зміну міжнародної назви Туреччини
15:24
У Бразилії розпочали нове розслідування через заяви президента-антивакцинатора Болсонару
14:55
Віктор Скрипник
Тренер клубу УПЛ заявив, що відмовився очолити збірну України після Шевченка
14:26
Еммануель Макрон
Франція та кілька країн ЄС відкриють спільну дипломатичну місію в Афганістані, - Макрон
14:05
Юрій Луценко
В ОП не один "кріт", а ціла група таких людей: Луценко про розвідників, Цемаха і "кротоферму" Зеленського
14:03
Людмила Буймістр
"Влада підводить Україну до перемовин з "Газпромом", − нардепка Людмила Буймістр
13:38
Порошенко
Надання Росії гарантії щодо нерозширення НАТО означатиме кінець Альянсу, - Порошенко
13:19
Денис Пушилін
Медведєв вручив ватажкам бойовиків Пушиліну та Пасічнику партквитки "Єдиної Росії"
12:55
Ентоні Джошуа
Промоутер назвав суму, яку Джошуа вимагатиме за відмову від бою з Усиком
12:30
Володимир Макей (праворуч) та глава МЗС РФ Сергій Лавров
У МЗС Білорусі заявили про загрозу втрати державності через санкції ЄС
12:17
Денис Монастирський
У деяких регіонах України бракує до третини поліцейських, - Монастирський
11:56
Кордон Польщі
Польські прикордонники схопили за посібництво мігрантам двох українців
11:40
Карпати, сніг
У Карпатах температура впала до 20 градусів морозу
11:20
Реджеп Ердоган
Ердоган запропонував Путіну посередництво у переговорах із Зеленським
11:01
Михайло Хміль
"Зеленський не готовий до діалогу з народом", − політик Михайло Хміль
10:51
Омікрон
Новий штам COVID-19 "Омікрон" виявлено у 38 країнах, - ВООЗ
Більше новин