Хабарі та майно власника російського паспорта Богдана Львова

Очільника Касаційного господарського суду Богдана Львова, у якого журналісти “Схем” знайшли громадянство Росії, відрахували зі штату Верховного суду. Відповідний наказ видав голова інстанції Всеволод Князєв

Своє рішення він обґрунтував вимогою Конституції, яка дозволяє припиняти повноваження судді у разі набуття громадянства іншої держави. Російське громадянство Львова вже підтвердила Служба безпеки України. Між тим, сам він назвав російські документи “підробкою”.

Та питання до голови Касаційного господарського суду не тільки про громадянство, - йдеться в програмі “Судовий контроль з Тетяною Шустровою”. У 2017-му році Громадська рада доброчесності визнала Богдана Львова таким, що не відповідає  критеріям доброчесності та професійної етики. Зокрема, через ймовірне втручання в автоматизовану систему документообігу суду, ухвалення сумнівних рішень та підозри щодо причетності до корупційних правопорушень. А також через порушення при внесенні даних до декларації родинних зв’язків і невідповідність стилю життя задекларованим доходам, - розповів нашим журналістам голова фундації DEJURE Михайло Жернаков:

“Львов - дуже відомий персонаж в українському суддівському так званому “бомонді”. Досить давно і не з найкращої сторони. Нам він став відомий, коли брав участь в конкурсі до Верховного суду, де отримав висновок Громадської ради доброчесності про невідповідність критеріям доброчесності, висновок займав 18 сторінок з 2 доповненнями, тому що чимало було цікавих епізодів”.

Богдан Львов виносить рішення іменем України вже більше 20-ти років. За цей час він встиг потрапити у низку гучних скандалів. У 2011-му як суддя Вищого господарського суду України Львов, ймовірно, брав участь у фальсифікації авторозподілу справ. А 4 роки потому - вже як голова суду - прямо наказував підлеглим, кого треба підтримати у конкурсі на посаду голови Конституційного суду. 

Є відповідні записи, що Львов давав вказівки своїм підлеглим суддям з господарської юрисдикції, - продовжує Михайло Жернаков:

“Судді, звичайно, мають бути незалежні, але, на жаль, є система, яку вибудував пан Львов. Коли він прямо каже, що треба голосувати за кандидата на посаду голови Конституційного суду Кривенка, який потім був одним із суддів, які зруйнували тоді е-декларування у 2020-му році”.

У 2016-му році журналісти зі “Слідство.Інфо” з’ясували, що  суддя Львов може бути причетним до гучного корупційного скандалу. Тоді, за матеріалами справи, член Вищої ради правосуддя нібито обіцяв своєму знайомому забезпечити ухвалення “потрібного” рішення в апеляційній та касаційній інстанціях. У 200 тисяч доларів оцінювалось “позитивне рішення”  Вищого господарського суду України, який очолював Богдан Львов, - каже Михайло Жернаков:

“Він був учасником одразу кількох кримінальних справ на момент його обрання суддею Верховного суду. Одна з них, найцікавіша, напевно, де фігурував хабар у 500 тис дол. Особа прямувала до пана Львова з частиною грошей. Тодішній генпрокурор Юрій Луценко казав, що вони спіймали велику рибу - можна уявити собі масштаби цих корупційних схем”.

Згідно з декларацією, родина Львова володіє 2-ма квартирами в одному з найпрестижніших житлових комплексів Києва -  площею 71 і 130 кв.м. Квадратний метр в цьому ЖК стартує від 4-х тис. доларів, але, за словами Михайла Жернакова, сім’я заплатила значно менше:

“Квартири обійшлися відповідно в 7 млн. 812 тис. грн за 130 кв. метрів і 4 млн. 284 тис. - за тодішніми курсами це приблизно вдвічі менше ніж є на ринку. Тут або свідомо занижені ціни і  придбалися квартири за ринковими цінами, але за ті гроші, які офіційно не заробив пан Львов чи його дружина, або хтось продав їм ці квартири реально вдвічі дешевше. Тоді постає питання - за які такі товари чи послуги судді і його дружині дісталися квартири вдвічі дешевше, ніж є на ринку?”

Богдан Львов вказав в декларації, що має авто TOYOTA LAND CRUISER 200 2011-го року випуску, а його дружина – їздить на LEXUS RX350. Також суддя полюбляє дорогі швейцарські годинники. Зізнався, що має два: Breguet Marine та Vacheron Constantin Patrimony.

Та ані майно сумнівного походження, ані можливі маніпуляції з декларуванням чи ймовірна причетність до корупційних схем не завадили Богдану Львову впевнено крокувати по кар’єрних сходах аж до посади заступника голови Верховного суду і голови Касаційного господарського суду України. Аж тепер, у розпал повномасштабної війни з Росією, суддя в епіцентрі скандалу через наявність громадянства країни-терориста. І хоча він все спростовує, ми чекаємо на висновки офіційного розслідування. І обов’язково повідомимо вам, чим закінчиться ця історія.

Між тим, підійшов до завершення етап оцінювання Етичною радою  кандидатів на посаду члена Вищої ради правосуддя. Етична рада провела останні співбесіди з претендентами. Тепер  всі суб’єкти призначення мають заповнити свої квоти у складі ВРП. Зокрема, керуючись висновками Етичної ради, призначити своїх кандидатів мають: президент України, З’їзди суддів, науковців та адвокатів, а також Всеукраїнська конференція прокурорів. Верховна рада вже призначила двох кандидатів за своєю квотою - Романа Маселка та Миколу Мороза, за оцінками експертів, це два найбільш гідні члени ВРП на сьогодні. Та пробитися до вищого органу суддівської влади намагалися і негідні кандидати - попри вкрай сумнівну репутацію та і здоровий глузд, який мав би підказати приреченість цієї ідеї.

Це голова Вінницького окружного адміністративного суду Олександр Вільчинський. Він має шалені статки, які складно пояснити та і взагалі осягнути. Живе Вільчинський в розкішному маєтку матері площею понад  630 кв. м у передмісті Вінниці. Місцеві називають цей район  “Царським селом”. Тут живуть податківці, фіскали, керівництво Вінницького національного аграрного університету та - родина колишнього прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. До речі, місцеві ЗМІ називають експрем’єра кумом Олександра Вільчинского. І нібито саме він посприяв кар’єрному зросту судді.

Загалом у родини голови Вінницького окружного адміністративного суду Олександра Вільчинського нерухомості чимало. Щоправда, живе він все одно з мамою. У 2017-му році дружина судді придбала квартиру у центрі Києва - в елітному Печерському районі. Помешкання  в цьому будинку коштує від 5 млн. грн.  Вільчинський стверджує - дружина купила нерухомість, щонайменше, втричі дешевше. Як тільки суддям таке вдається? Пояснює експертка Центру протидії корупції Галина Чижик:

“Судді так само це роблять для того, щоб не пояснювати, звідки гроші. Хоча Вільчинському це б не допомогло - там навіть ті 1,5 мільйони, які були сплачені за квартиру - йому їх також не вистачало, бо тоді ж дружина купила ще автомобіль, Тойоту Рав 4, і машина теж коштувала не мало. І грошей в них на це не було. Яким чином він це пояснив - ми не знаємо, тому що співбесіда не транслюється”.

У 2018-му році дружина Вільчинського отримала у подарунок земельну ділянку у смт Літин. А у 2021-му році задекларувала там цілий готельно-ресторанний комплекс “Двір Літинський” площею майже 2 тис. кв.м.  На Букінгу забронювати цей готель можна було ще у 2019-му, але в деклараціях і за 19-й, і за 20-й роки Олександр Вільчинський “забував” його вказати.

У 2019 дружина Вільчинського також придбала земельні ділянки в елітному селі Козин під Києвом площею 2 тисячі квадратних метрів усього за 590 тисяч гривень. І це, щонайменше, в 7 разів нижче за ринкову вартість землі в цьому районі.

Пенсіонерка-мама Олександра Вільчинського, окрім величезного маєтку, де мешкає сам суддя, має ще один - менший - на 245 кв.м, комплекс придорожнього обслуговування на понад 530 кв.м. та дві спадкові земельні ділянки. А також, за даними наших колег з видання “Просуд”, станом на 2019-й рік  - справжній автопарк з 5 автівок. Одну - Mercedes-Benz S класу - подарувала внучці Ганні Вільчинській.

А от сам голова Вінницького окружного адміністративного суду Олександр Вільчинський, згідно з деклараціями за попередні роки, не має нічого, крім авто та мотоциклу. Хоча ні, має дещо ще - добрих друзів. От, наприклад, друг судді - скандальний заступник голови Окружного адміністративного суду Києва Євген Аблов. Разом із головою Павлом Вовком він підозрюється у кримінальній справі про захоплення влади. Наші колеги зі “Слідство.Інфо” зафільмували, як кілька років тому Олександр Вільчинський прийшов вітати Аблова з днем народження. Святкував у компанії члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів Володимира Бутенка.

Трохи пізніше під час кваліфікаційного оцінювання Олександра Вільчинського Бутенко буде головою комісії. Яка, звісно ж, визнає голову Вінницького окружного адміністративного суду доброчесним і відповідним займаній посаді. Попри безліч фактів біографії Вільчинського, які цьому суперечать, попри оцінки експертів та висновки Громадської ради доброчесності, - розповідає Галина Чижик:

“На цій вечірці святкування Дня Народження було чимало суддів і, найголовніше, там були члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів, які мали оцінювати доброчесність Вільчинського. І разом із тим, це не заважало їм ходити на спільні вечірки, що, очевидно, є конфліктом інтересів. Вони не мали в майбутньому мати жодного стосунку до його оцінювання. Зокрема, я кажу про члена комісії Бутенка, який уже за кілька місяців провів з Вільчинським співбесіду і голосував за рішення про те, щоб визнати Вільчинського доброчесним”.       

Суддівська кругова порука - стале явище. Втім судова реформа покликана назавжди його викорінити. І, здається, Олександр Вільчинський уже і сам це зрозумів. Його співбесіда з Етичною радою як кандидата у ВРП була, вочевидь, настільки провальною, що вже за кілька днів Вільчинський вирішив припинити участь у конкурсі за власним бажанням.

Ми сподіваємось, оновлений склад Вищої ради правосуддя запрацює уже невдовзі. А згодом буде оновлено і Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Очищення цих органів від недоброчесних представників - головне завдання на сьогодні.