Обіцяв спалити Центробанк: хто такий Хав'єр Мілей – новообраний президент Аргентини

Переможцем виборів президента Аргентини, які відбулися 19 листопада, став кандидат від опозиційної коаліції "Свобода наступає"  – Хав’єр Мілей. Він здобув перевагу в 3 із 26 провінцій. Хав'єр колишній музикант, футболіст, радіо та телеведучий, економіст, професор, зірка Тік-току і взагалі дуже багатогранна і непересічна особистість. Ще Мілея називають правим популістом

Еспресо розповідає про нового президента Аргентини, як він ішов до політичного тріумфу і чого тепер від нього очікувати.

Про що у статті:

Чим займався президент Аргентини до політики

Мілей народився в 1970 році в сім'ї водія та домогосподарки. Батьків він, м'яко кажучи, не любив. Якось політик заявляв, що в дитинстві його били, тому він був віддаленим від своїх родичів. Настільки віддаленим, що вважав їх для себе "мертвими". Однак під час політичної кампанії помирився і з батьком, і з матір'ю.

У 12 років вирішив, що буде економістом, після того, як у його країні сталась гіперінфляція.

До 19 років займався футболом, був воротарем футбольного клубу. Саме тоді отримав прізвисько El Loco, що означало – псих, божевільний. Згодом співав у гурті Everest, який здебільшого виконував кавери на пісні Rolling Stones.

Фото: Getty Images

Він таки здобув ступінь економіста в університеті Бельграно, а згодом отримав ще два ступені магістра. Хав'єр Мілей був головним економістом приватної пенсійної компанії Máxima AFJP,  головним економістом в компанії з фінансового консалтингу Estudio Broda та державним консультантом. Понад 20 років є професором макроекономіки, економіки зростання, мікроекономіки та математики для економістів. Він викладав у кількох університетах Аргентини та за кордоном, написав дев'ять книг. 

Окрім академічної кар'єри, Хав'єр Мілей був ведучим радіошоу "Руйнування міфів", а також працював на телебаченні, де отримав прізвисько Еl Peluca (перука) через його ексцентричну зачіску. Він неодноразово наголошував, що не розчісується, а, помивши голову, просто витирає її. Також за пишне волосся з бакенбардами його називали "Левом". Політик каже, що на такий зовнішній вигляд його надихнув Мік Джаґґер. Любить сам себе називати англофілом у культурному плані.

Політичні погляди

У 2021 році Хав'єр Мілей заснував політичну силу "Свобода наступає", що здобула третє місце на парламентських виборах. Є прихильником експрезидента Бразилії Болсонару та експрезидента США Трампа. Ідеологічні погляди Мілея оглядачі називають поєднанням консервативних і лібертаріанських. Він каже, що є анархо-капіталістом.

Виступає проти абортів навіть у випадках зґвалтування. На запитання журналіста про випадок аборту після зґвалтування 10-річної дівчинки, Мілей заявив, що навіть за таких обставин аборт все одно є вбивством. Також виступав проти ЛГБТ-руху. Говорив про вільний доступ до вогнепальної зброї. 

Фото: Getty Images

Найбільш вражаючими заявами, як пише Deutsche Welle, є те, що майбутній аргентинський президент ставить під сумнів, нібито під час військової диктатури в Аргентині зникло саме 30 тис. людей. 

"Його кандидатка у віцепрезидентки Вікторія Віларуель неодноразово говорила лише про 8 751 жертву і применшувала цю цифру у своїй теорії "двох дияволів", стверджуючи, що були також численні жертви тероризму з боку лівих сил. Мовляв, 17 гектарів найбільшого тодішнього центру тортур, що нині є меморіалом, краще було б використати для будівництва шкіл, яких так гостро потребує Аргентина", – йдеться в матеріалі. 

Ексцентричність нового президента Аргентини

Хав'єр Мілей є власником п'ятьох англійських мастифів, родоначальником яких є Конан. Цього пса Мілей вважає своїм "сином". 

"Конан – важливіший від усіх у моєму житті! Якось, коли мій будинок загорівся, а я був на верхньому поверсі, я подумав: "Або я помру тут із Конаном, або ми підемо разом", – розповідав цілком серйозно політик в інтерв'ю.

Чотирьох дитинчат Конана він назвав іменами відомих економістів – Мілтон (на честь Мілтона Фрідмана), Мюррей (на честь Мюррея Ротбарда), Роберт і Лукас (на честь Роберта Лукаса). 

Своїх псів він називає "найкращими стратегами у світі", а за клонування покійного улюбленця Конана Мілей заплатив 50 тис. дол., пише Forbes. Саме покійний пес через медіума сказав йому йти в президенти. Так стверджує політик.

Фото: Getty Images

"Один журналіст, який розслідував особисте життя Мілея, заявив, що в чаті своєму другу він написав, що бачив тричі воскресіння Христа, але не може про це говорити, бо подумають, що він божевільний", – пише про новообраного президента Аргентини публіцист Віктор Андрусів.

Стосовно свого особистого життя, Мілей казав, що є поборником вільного кохання, а на телебаченні заявляв, що брав участь у кількох оргіях (секс утрьох). Також називав себе інструктором із тантричного сексу, "спроможним бути три місяці без еякуляції". 

Хав'єр Мілей переконує, що сповідує католицьку віру, однак якось назвав співвітчизника Папу Римського Франциска "огидним ліваком", писало видання Deutsche Welle. Згодом Хав'єру довелось перепрошувати перед понтифіком.

Товариш Хав'єра економіст Дієго Джакоміні казав про нього: "Хав’єр Мілей – найбільш справжня та прозора людина, яку тільки можна знайти на землі. Він робить лише те, що приносить йому задоволення. Хав'єр у піжамі вдома точнісінько такий же, як той Хав'єр, якого ви бачите в темному смугастому костюмі по телевізору".

Як і чому Мілей виграв вибори

Попри те, що він майже не мав досвіду у політиці, завдяки ексцентричній поведінці зумів захопити соцмережі, а з ними й голоси молодих аргентинців. До слова, успішну кампанію в соціальних мережах організувала сестра Хав'єра  – Каріна, яка ворожить на картах таро, а ще кілька років тому продавали торти в Instagram.

Допомогла Мілею і ситуація в країні. В Аргентині панує економічна криза, за межею бідності перебуває 40% населення, а інфляція перевищила 140% (до кінця року може сягнути 210%). Якщо офіційний курс долара США становить близько 350 песо за одиницю, то на чорному ринку – 900 песо. Теперішня влада ввела дорогі програми державної підтримки та жорсткий державний контроль економіки, а щоб захистити мізерний валютний запас країни та профінансувати видатки, інший кандидат і міністр економіки Масса почав друкувати національну валюту. 

Така політика викликала гнів збіднілого населення до правлячої партії, корупції в ній. Риторика "проти паразитів" стала ключем до успіху Мілея, який обіцяв вигнати "старих політиків". На мітингах кандидат регулярно зʼявлявся із бензопилою, яка символізувала наміри "порізати" витрати на чиновників. Також Мілей обіцяє сприяти вільному ринку, скасувати всі заборони на зброю, легалізувати продаж людських органів і – вишенька на торті – перевести Аргентину з песо на долар США та спалити Центробанк.

Фото: Getty Images

Утім, політичні оглядачі кажуть, що конкретні ідеї виборців мало цікавили, настільки великим був попит на зміни. В другому турі популярним було також протестне голосування ("гірше вже не буде"). Пригадуєте, десь вже таке чули?

Що означає перемога Мілея. Зокрема — для України

Хоч Мілей каже, що поділяє погляди та цінності експрезидентів США та Бразилії Трампа та Болсонару, на відміну від них, новий президент Аргентини рішуче підтримує Україну. На початку російської агресії він брав участь в заходах на підтримку українців.

"Я приніс прапор України, тому що, якщо ми захищаємо ідеї свободи, ми не можемо підтримувати та приймати вторгнення Росії в Україну. Позиція уряду є слабкою, є позицією співучасника найгірших диктатур на землі, автократів", - цитує його тодішні заяви ВВС.

В інтерв'ю Economist Мілей відзначав, що в перші місяці перебування на посаді президента обов'язково зустрінеться з Володимиром Зеленським, а Путіна вважає "автократом". До речі, президент України вже привітав Мілея з обранням.

"Вдячний за чітку позицію на підтримку України. Працюватимемо разом над розвитком українсько-аргентинської співпраці й відновленням світового правопорядку, заснованого на міжнародному праві", – написав він.

Раніше Мілей заявляв, що взагалі відмовиться від зв’язків із такими країнами, як Росія, Китай і Бразилія, натомість США й Ізраїль називав головними партнерами Аргентини. 

Новий президент Аргентини має вступити на посаду 10 грудня. Скільки часу він на ній перебуватиме невідомо. Бо хоч каденція розрахована на 4 роки, Forbes цитує прогнози деяких аналітиків, які стверджують, що президентство Мілея не протриває довше року і закінчиться хаосом та ще одними виборами.