Хто такі "Хамерман Знищує Віруси", які обурили "голою вечіркою" Верещук

Віцепремʼєрка Ірина Верещук обурилася через концерт андеграундного гурту, який вже 28 років епатує українську публіку. Розповідаємо, хто такі "ХЗВ"

Про що у тексті:

Концерт на Драгобраті, скандал та Верещук

Фото: Instagram гурту "Хамерман Знищує Віруси"

26 січня у готелі "Різдво" на гірськолижному курорті Драгобрат виступив сумський гурт "Хамерман Знищує Віруси". На сцену вже традиційно Альберт Цукренко та Володимир Пахолюк вийшли без одягу, цього разу прикривши геніталії клаптиком тканини, який тримався на стегнах на мотузці. Те, що для частини українського суспільства стало провокацією, для інших уже давно є звичайним концертом "ХЗВ".

Відео з концерту викликали бурхливе обговорення серед тих, хто за понад 20 років існування андеграундного гурту почув про нього вперше. Серед тих, хто засудив епатажність музикантів під час війни, стала віцепремʼєрка — міністерка з реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Вона назвала виступ "ХЗВ" ще однією "голою вечіркою" на Закарпатті та закликала припинити подібні заходи та встановити "межі на час війни". 

"Не вірю, що керівники закладів не мають інших способів заробляти, аніж дозволяти проводити сумнівно-провокативні заходи. Не вірю, що місцева влада нічого не може зробити, щоб таких речей не відбувалось. Розумію, що заклади мають якось працювати, а людям треба десь відпочивати. Але певні речі під час війни робити не можна. Просто не можна і все. Тут я не про закон, а про якусь людську солідарність. Не має бути так, що в межах одного соціуму одні ходять на штурми, а інші танцюють голими. Та ще й хизуються в соцмережах, хто крутіше морально опускається", - написала Верещук.

Розповідаємо, чому концерт "ХЗВ" - це не "гола вечірка".

Хто такі "Хамерман Знищує Віруси"

Фото: Instagram гурту "Хамерман Знищує Віруси"

У 1996 році в Сумах Михайло Капуста, Альберт Цукренко, Павло Сипало та Володимир Пахолюк заснували гурт. Згодом "Хамерман Знищує Віруси" перетворився на дует - Пахолюк та Цукренко - у такому складі вони існують і донині. Володимир пише тексти пісень, Альберт (справжнє імʼя якого Олег) створює музику. Обидва артисти є вокалістами "ХЗВ".

Назва гурту зʼявилась, за словами Пахолюка, коли він почув слова у фільмі, які були хибно перекладені, але гарно звучали.

"Включив на дві хвилини, почув цю фразу, яка по факту була просто невірним перекладом з англійської "Hammerman kills bugs". Але з точки зору фонетики я був приголомшений, бо там таке словосполучення твердих приголосних. Воно просто класно звучить", - пояснював Пахолюк.

Обидва артисти, окрім музики, займаються й іншою діяльністю. Цукренко з середини 2000-х працює журналістом. Спершу він був заступником головного редактора журналу Time out Kiev, потім головредом онлайн-видання "Наш Київ", редактором газети "Капітал", головним редактором порталу Cultprostir, шеф-редактором телеканалу "UA: Перший", працював на радіо, а нині співпрацює з hromadske.

Володимир Пахолюк, який у Сумах працював спершу вчителем у школі, згодом у газеті, переїхавши до Києва у 2006-му, став заступником головного редактора чоловічого журналу. 

Починаючи з 2001 року, гурт випустив 7 альбомів, вони ставали лауреатами фестивалю "Червона Рута" у 1999 році, переможцями конкурсу "Перлини сезону" 2000 року та декілька разів були хедлайнерами музичних фестивалів "Файне місто" (Тернопіль), "Нашатир" (Дніпро) та "Захід Фест" (Родатичі).

Під час повномасштабного вторгнення на своїх концертах артисти проводять аукціони, збираючи кошти на потреби військових, а також перераховуючи гроші від продажу квитків на свої виступи.

У чому фішка "ХЗВ"

Фото: Instagram гурту "Хамерман Знищує Віруси"

Творчість "Хамерманів" сповнена іронії та сенсів. Складно конкретно визначити жанр, у якому музиканти створюють свої пісні. Вони не є панками в загальному розумінні, але їхня творчість однозначно про свободу та відсутність меж. Їх можна було б назвати фрік-дуетом, але з уточненням: вони не є нещасними фріками, які викликають співчуття. Це артисти вільні, сміливі, які не бояться висловлюватися так, як хочуть. "ХЗВ" працюють на перетині музики, концептуального арту і театру.

"Хамермани" грають техно-панк, їхні тексти — це суміш стьобу, яка звучить суржиком та приправлена нецензурною лайкою. Вирізняє гурт і їхній зовнішній вигляд. Вони завжди виступають без одягу або в таких костюмах, якими епатують непідготовлених (та навіть підготовлених) глядачів. Найвпізнаванішим елементом одягу "ХЗВ" є пара шкарпеток, яку вони вдягають одну на двох, використовуючи її замість білизни.

Вони виходили на сцену в білому мережеві нареченої, у леопардовій сукні, жіночій білизні, розірваному навпіл класичному костюмі. Це не "скандальна вечірка", де люди роздягаються заради оголеного тіла. В усьому, що вони роблять, — іронія, стьоб, сенси та, можливо, протест. Єдине, чим може здивувати концерт "ХЗВ" на Драгобраті — це кількість людей, які за 28 років активної творчості гурту примудрились нічого про нього не чути.

Хейт, кримінальне провадження та освячення залу після виступу гурту

Самі музиканти скандал навколо виступу у Драгобраті коментують стримано. Кажуть, що за роки діяльності звикли до хейту та обурення, до того ж бувало і більше проблем.

У червні 2018 року після виступу "Хамерманів" на фестивалі Porto Franko в Івано-Франківську міський голова Руслан Марцінків доручив освятити локацію фестивалю — палац Потоцьких. За його словами, гурт не "дотримався моральних норм і християнських цінностей".

Окрім цього, поліція отримала скарги на виступ та зареєструвала кримінальне провадження за статтею про хуліганство - "грубе порушення громадського порядку, вчинене групою осіб з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом".

На цьому заходи боротьби з "Хамерманами" не обмежились. Мер Івано-Франківська запропонував освятити місце виступу гурту. Цікаво, що після цього у "ХЗВ" замовлень стало більше, а гонорари виросли приблизно вдвічі.

У лютому 2022 року Альберта Цукренка звільнили зі складу експертів Українського культурного фонду "через порушення моральних норм, які підривають авторитет інституту експертів". У 2023 році в суді музикант довів, що не порушував жодних положень УКФ, а відсторонення його від обов’язків експерта було незаконним.