Малі та мікропідприємства закриваються та розпочинають нові бізнеси в іншій формі, — Ляпіна

В Україні майже не скоротилась кількість малих і мікропідприємств. Дехто закриває бізнес, щоб відкрити новий і вірить, що зможе його розвинути після карантину

Про це заявила Ксенія Ляпіна, екс-голова Державної регуляторної служби, в ефірі програми “Про гроші” з Олександром Морщавкою на телеканалі “Еспресо”.

“Ми очікували, що буде скорочуватись кількість суб’єктів господарювання, активних суб’єктів мікробізнесу. За даними Опендатабот, йде зростання реєстрацій. Це говорить про те, що ФОПи — невиправні оптимісти. Вони розраховують, за кожним локдауном почнеться робота, яка дозволить їм вижити і розвинути свій бізнес”, — сказала Ляпіна.

За її словами, власники закладів громадського харчування і туристичного бізнесу закривають свою справу, щоб почати нову.

“Що ми спостерігаємо на прикладі того ж Києва? На місці тих, хто зачиняється, часто ті самі суб’єкти відчиняють якісь нові заклади з новими акцентами. Тобто шукають можливість відродитися — у тому числі у новій формі”, — зазначила Ляпіна.

Вона підкреслила, що це особливість малого і мікробізнесу, бо великому бізнесу потрібно більше ресурсів, у тому числі щоб закритися і реанімуватися.

“Це не знімає з уряду зобов’язання впорядкувати низку питань, зокрема, оренди. Але тут треба розуміти: оренда чого? Одна справа, коли ми можемо натиснути на державу щодо оренди державних приміщень чи на місцеву владу щодо комунальних приміщень. Інше питання — що ми не можемо примусити приватного власника”, — резюмувала експертка.