Інтерв’ю

Метью Брайза: В українській історії настав дуже небезпечний момент

Антін Борковський
6 квітня, 2021 вiвторок
12:28

Ексрадник Держсекретаря, директор у справах Європи та Євразії у Раді Нацбезпеки США у 2001-2005 роках в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським” про загрозу кремлівської агресії, позицію Байдена в разі російського вторгнення і стратегічний страх Путіна

Отже, Холодна війна стартувала й з другого боку, ми розуміємо, що найнебезпечнішим моментом зараз є можливість російської агресії проти України. Тому що, потужне протистояння у світі вже чітко увиразнилося.

Москва намагається якось зібратися і подружитися з Китаєм, а з другого боку ми розуміємо, що президент Джозеф Байден окреслив чіткі червоні лінії і є відчуття, що Путін, можливо, захоче їх порушити.

Так, настав дуже небезпечний момент в українській історії. Ми знаємо, що Росія мобілізувала війська  на кордоні з Україною. Бронетанкова  техніка перекидається кримським мостом до Керчі. Я думаю, Путін перевіряв Адміністрацію Байдена, але той  дуже чітко сказав, що США чинитимуть опір як російській агресії так і агресії з боку Китаю, хоча  не стільки військовій, скільки економічній. Я думаю це той момент, коли адміністрація Байдена повинна зосередитися на Україні, що, я думаю, зараз і відбувається.

А якою може бути різка й чітка відповідь президента Джозефа Байдена — у разі підняття рівня російської агресії проти України? Тому що, ми дуже переживаємо, щоб не повторилася історія з президентом Обамою.

Я думаю, Байден буде "твердішим", аніж Обама. Ви пам’ятаєте, якою була реакція, тоді ще віце-президента Байдена, який  відповідав за військову політику США,  на вторгнення Росії в Україну та анексію Криму? Його позиція тоді була дуже стійкою. На жаль тоді, Обама не надав тієї військової допомоги Україні, якої вона потребувала. Трамп це зробив. А у Байдена в теперішній ситуації, думаю, буде дуже жорстка позиція щодо Росії. Ви знаєте, нещодавно він назвав Путіна вбивцею, а також зауважив, що Росія заплатить свою ціну за втручання в урядові сервери США — йдеться про правопорушення під час президентських виборів у Штатах. Як додав Байден, вона заплатить у той час й у тому місці, які оберуть США. Останніми днями ми спостерігаємо активізацію дипломатії високого рівня. Знаємо, що американський військовий командувач телефонував до українського та російського колег. Знаємо, що держсекретар США телефонував міністру закордонних справ України, а радник президента США з нацбезпеки телефонував своєму українському колезі. Я думаю, Байден сигналізує Росії, що вони не повинні випробовувати США та їхнього друга і, сподіваюсь, партнера у майбутньому, Україну. І те, що Байден назвав Путіна вбивцею, думаю справді розізлило  Путіна і, можливо це і привело до такої реакції росіян.

Плюс-мінус ми знаємо психологію Путіна. Путін дуже мстивий. І Путін вміє чекати. Ми розуміємо, що Путін "проковтнув" образу чи констатацію факту — з боку президента Байдена, який назвав його кілером, але, з другого боку, ми розуміємо, що Путін в силу своєї психології буде намагатися відігратись. І в нас є побоювання, що помста Путіна Байдену буде реалізовуватися в тих чи інших великих проблемах для України.

Це дуже мудре й глибоке спостереження. Я повністю погоджуюсь, Україна — слабке місце Байдена. У тому числі й через звинувачення у корупції його сина Хантера Байдена й Бурісми, яку він очолював. Ви пам’ятаєте, що російські інформаційні операції успішно переконали Трампа, що це Україна, а не Росія втручалася у президентські вибори у 2016-му. Я думаю,  Путін дивиться на Україну, як на психологічно слабке місце Байдена. І спробує це використати. Я не думаю, що Росія має достатній військовий ресурс у цьому військовому окрузі для вторгнення в Україну, але Путін сигналізує про політичний тиск на Зеленського і Байдена — через наближення своєї армії дуже близько до кордонів України. Але я дуже вражений співпрацею й рівнем дипломатії щодо України, такого я ще не ніколи бачив у Білому Домі  та Пентагоні.

Просто стався ще один доволі неприємний казус — з точки зору так званої міжнародної дипломатії. Відбулися переговори між президентом Макроном, канцлер Меркель та паном Путіним — без участі президента Зеленського. І серед іншого, обговорювалась ситуація в Україні. Зокрема, ми розуміємо, що Росія готується, все-таки, піднімати градус напруги на сході України. Як так стається, що про Україну говорять без участі України , при чому — за участі людини, безпосередньо,  відповідальною за агресію  проти України, йдеться, очевидно, про Путіна.

Так, це жахлива ситуація, якої в Білому домі ніколи не допустять. Нічого про Україну без України чи нічого про Грузію без Грузії за столом переговорів. У цій ситуації, Меркель і Макрон, очевидно за спиною України, обговорювали з Путіним Північний потік 2, який поляк Шинковський вже охрестив газопроводом Молотова-Ріббентропа. Наскільки я розумію,  ситуація ще більш складніша: Макрон й Меркель проговорювали нову концепцію «Мінських домовленостей», як ми знаємо доволі проросійських угод, і повідомили про це Путіна, можливозадля того, аби вони з Зеленським не «ходили туди-сюди» у їх виконанні, а досягли консенсусу. Путін використав сам факт цієї розмови як психологічний тиск на Зеленського. Але символізм цього просто приголомшливий . В будь-якому випадку, це величезна дипломатична помилка, яка демонструє мені, що вони не так дбають про ситуацію, скільки хочуть, щоб всі були тихими на шляху її вирішення.

Так! І дуже погано, що говорили без участі представників Сполучених Штатів, того самого — президента Байдена чи держсекретаря Блінкена. Тому що, ми розуміємо зараз стоїть питання не американсько-російських відносин, навіть не питання лише можливої агресії проти України, зараз стоїть питання долі континенту. Ми розуміємо, що, з одного боку, вже увиразнився союз Росії та Китаю, з другого боку — розуміємо, що Макрон і Меркель намагаються знайти якусь таку унікальну формулу, яка б дозволила їм зберігати «нормальні» відносини з Путіним, а з іншого боку — так посилити співпрацю з США.

Коли я був посередником, медіатором СШАу конфліктах в Грузії, зокрема у Північній Осетії та  Абхазії чи у конфлікті в  Нагірному Карабаху, я був розчарований. Я завжди був дуже розчарованим через позицію моїх німецьких та французьких колег… Коли ми приїздили у Грузію, то вони дозволяли Росії розділяти США та їхніх союзників. США справді хотіли зупинити російську агресію, і ми розуміли — такі кроки спричинять до подібних нових кроків з боку Росії. І були праві. Після Грузії ми побачили ці кроки стосовно України. Мої партнери, особливо з Берліна та Парижа, були настільки перейняті збереженням  добрих відносин із росіянами, що навіть звинувачували Грузію, а саме Саакашвілі — в агресії. Подібне є і в ситуації з Україною, яку також намагаються звинуватити в тому, що ви бороните себе під час реального вторгнення Росії. І якщо Росія  не стикнеться з твердим опором, то продовжуватиме свою агресію. І хто зна, можливо наступною ціллю стануть країни Балтії, території країн НАТО. Ми маємо пам’ятати, Росія знаходиться  у центрі конфлікту з нами із 2007-го,після промови Путіна на Мюнхенській безпековій конференції. Тоді вони відкрито заявили, що переходять у наступ, а після того відбулись відомі події у Грузії. Тож  Росія зараз перебуває у  постійній війні з нами, із Заходом. Це не обов’язково традиційний військовий конфлікт, це ще й інформаційна війна й війна у кіберпросторі, економіці, технологіях… І ми повинні дати відсіч.

 Я погоджуюся. Але, з другого боку, ми розуміємо, що у Росії з’явився потужний союзник. Чи, навпаки, Росія починає грати в політику Китаю. Наскільки це серйозно? Ми розуміємо, в разі російської агресії, будуть зроблені певні й дуже чіткі економічні кроки. І в Кремлі їх, певно, прораховують. Росіяни напевно готуються до можливих великих арештів рахунків,  до того, що російську банківську систему, наприклад, відключать від системи «swift» і так далі. Але, можливо, вони й справді збираються впасти в обійми Пекіну?

Так, я думаю Москва й Пекін мають такий собі шлюб з розрахунку. З одного боку, вони показали на що здатні  у Раді безпеки ООН, де вони мали змогу заблокувати безліч ініціатив США та наших союзників, які ми хотіли просувати. Спільно, у них дуже негативний вплив. Але я думаю, між цими двома країнами багато відмінностей. Згадаймо лише поділ кордонів у 60-тих на Далекому Сході. І, з мого досвіду проживання в Росії, відчувалося, що Китай мав вплив на Росію і її народ. Відчувалась боязнь, що Китай просто змиє, поглине усю Росію разом із населенням, відбере частину Сибіру… Я думаю цей страх є межею стратегічної уяви Путіна. І є межа альянсу Росії та Китаю, бо ці країни різняться багато у чому, конкуруючи у  питанні транзитних коридорів. Але так, станом на зараз, Росія та Китай спільно координують дії, щонайменше дипломатично, і це йде на шкоду трансатлантичній спільноті, включаючи Україну.

На вашу думку, як би зараз треба було найліпше зміцнити україно-американську співпрацю? А відтак, позицію України — перед обличчям можливої російської агресії? Ми розуміємо, досі немає надвичайно повноважного посла США в Україні. Ми розуміємо, що, можливо, варто було розмістити ту чи іншу військову місію в Маріуполі. Ще, можливо, зробити якісь формальні кроки — зокрема, підписати угоду про союзництво між Україною та Сполученими Штатами поза НАТО. Як ви думаєте, наскільки вірогідно було б отримати подібний договір?

Я б хотів цього, але наразі це ще неможливо. Адміністрація Байдена все ще свіжа, вона нова. Наприклад,  ви відзначили, немає посла в Україні. Зараз ще не всі посади зайняті постійними очільниками і керуються зараз помічниками секретарів. В Адміністрації Байдена ще нема стратегій  щодо всього комплексу питань та викликів. Будь-яке рішення, що стосуватиметься військового представництва НАТО в Україні, наприклад у Маріуполі чи ще десь, буде рішуче нівелюватися, наприклад Німеччиною. Мають відбутися довготривалі дебати. І я нагадаю, що впродовж тривалого часу  навіть пропозиція про заборону заходити  у європейські порти кораблям, що побували в портах Криму, не знайшла відклику у деяких членів ЄС. На жаль, до того пункту, який ви назвали — довга дорога. Але, думаю те, про що ви говорите стане можливим, і я  б хотів бачити Україну членом НАТО, безперечно.

Я більше, ніж певен, що нашу розмову будуть дивитися в Адміністрації президента Зеленського, то ж просив би невеличку пораду… Ви — відкрита й чесна людина, що б він мав робити у теперішній ситуації, щоб якнайшвидше вирівняти дисбаланс, який ми переживаємо в Україні?

Першочергово,  слід продовжувати підтримувати українське військо на такому ж високому рівні, як зараз у Донбасі - російській стороні слід дати зрозуміти, що подальше вторгнення коштуватиме росіянам великих втрат. По-друге, Зеленському слід розібратись із судовою системою, як він і намагається. Можливо, його дії — інтенсивні, неконституційні… але важливі. Слід відновити здатність здійснювати правосуддя судовою системою, продовжити викорінення корупції та боротьбу із олігархами. Щоб Вашингтон та європейські столиці побачили, що цей процес посилюється й прискорюється. Щоб у Європі сказали: “вау, Україна має лідера Зеленського і він робить позитивні зміни в країні, зараз Україна стає здоровою, тож ми розуміємо, що вам потрібна підтримка”. Я сподіваюся на ці зміни!
 
Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
08:03
OPINION
Юрій Бутусов
Війна дронами. Прямі збитки Росії від атак на НПЗ сягнули півтора мільярда доларів
08:01
Бріджит Брінк
"Наша допомога потрібна зараз": посолка США Брінк відреагувала на російську атаку по Україні
07:49
Оновлено
втрати росіян
ЗСУ ліквідували 820 окупантів, 27 бронемашин та 56 БПЛА
07:45
Оновлено
шахед
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
07:24
санкції проти Росії
Японія продовжила торговельні санкції проти РФ ще на рік
07:22
Ємен, хусити
Сили США знищили 4 безпілотники хуситів, які намагалися атакувати судна у Червоному морі
07:15
Інфографіка
Регулювання Telegram та інших соцмереж: що пропонують народні депутати?
07:08
ООН
В ООН пояснили, хто стежитиме за санкціями проти КНДР після вето РФ на роботу спостерігачів
06:51
ЗАЕС Запорізька атомна електростанція
Експерти МАГАТЕ на ЗАЕС щодня чули вибухи впродовж тижня, а візит на сховище пального відклали через авіаналіт
06:49
На фото: військові
ISW розповів, на скільки просунулася РФ в Україні з початку 2024 року
06:48
олімпіада 2024
Польща відправить війська на Олімпійські ігри в Париж для допомоги в забезпеченні безпеки
06:29
Оновлено
Бєлгород
У РФ заявили про збиття 15 снарядів РСЗВ Vampire над Білгородом та областю: нібито є пошкодження
06:27
новини Львова
Окупанти планують "легалізувати" винищення української літератури на ТОТ, - Спротив
06:21
Окупанти, кримінал, росіяни
Запобігти потраплянню товарів до РФ: США просять американський бізнес вжити експортних обмежень
03:54
Макрон і Путін
Макрон назвав умови для запрошення Путіна на саміт G20
03:10
Ігор Потєря (праворуч)
UFC: українець Потєря проведе бій з непереможним росіянином
02:37
Прикордонники
Двоє чоловіків "замаскувались" під продавців подушок та ковдр, щоб незаконно потрапити у Молдову
01:59
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: скарги тренерів змусили УЄФА змінити правила турніру
01:39
Олександр Сирський
Обговорили захист від російських ракет: Сирський поспілкувався з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США
00:56
Марта Костюк
"Ледь не загинула на Мальдівах": тенісистка Костюк розповіла шалену історію з медового місяця
00:32
Жерсон Динамо
Футболіста "Динамо" засудили на 18 місяців умовного ув'язнення
00:17
Якщо Росія вторгнеться в Естонію, вирішальна перемога має бути дуже швидкою, – командувач сил оборони Мартін Герем
00:06
Російський літак "загубив" чергову авіабомбу над Білгородщиною, 9-ту за тиждень, – росЗМІ
2024, четвер
28 березня
23:03
Уражені "Росатомом"
У РФ заарештували топменеджера Росатому Сахарова
22:53
Оновлено
Росіяни вивели в Чорне море підводний ракетоносій після тижневої паузи
22:48
ДТП
У ПАР упав з мосту й загорівся автобус, загинули щонайменше 45 людей
22:30
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Україна запропонувала 5 кроків для розблокування кордону, - Шмигаль після зустрічі з Туском
22:21
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Запорізької області росіяни повноцінно розпочали мобілізаційний облік, - Федоров
22:19
"Новий український правопис мають використовувати всі держструктури": нардеп нагадав про закінчення перехідного періоду
21:58
Telegram логотип
Дуров анонсував нову функцію для користувачів Telegram з України, Білорусі й Росії
21:44
Ексклюзив
Мусієнко
Росія намагається створити пастку, розігруючи карту виборів в Україні та легітимності Зеленського, - політолог Мусієнко
21:44
Снаряди 155-мм
Учасники чеської ініціативи уклали угоду, за якою Україна отримає 1 млн снарядів, - ЗМІ
21:38
G7
У G7 закликали Київ до прозорого відбору нового керівництва ВККС
21:28
ЄС
Деякі євродепутати отримували гроші за поширення російської пропаганди, - прем'єр Бельгії Де Кроо
21:26
Ексклюзив
Ігор Лапін
В Україні за свободою слова заховалася свобода пропаганди та брехні, - офіцер ЗСУ Лапін
20:57
Путін та Кім Чен Ин
Підривають критично важливі санкції: США засудили вето РФ в ООН щодо КНДР
20:29
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Путін використовує теракт у Москві, щоб мобілізувати суспільство проти України, - Зеленський
20:22
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поліція затримала підозрюваного в убивстві
20:06
Санкції на алмази
Через санкції продаж алмазів з Росії впав на понад 60%, - Reuters
20:02
OPINION
Ігор Гулик
Чи є різниця між ІДІЛ та "русскім міром"?
Більше новин