Навіщо воюємо, якщо не фінансуємо культуру?

Я згадую постійно виступ Зеленського на врученні Шевченківської премії. Це він розповідав про Черчіля, який запитував: навіщо воюємо, якщо не фінансуємо культуру?

Сьогодні культуру не хоче фінансувати уряд Зеленського.

Проєкт Держбюджету як і в попередні роки передбачає реальне зменшення видатків на культуру і мистецтво.

Зокрема, у зведеному бюджеті України на 2023 рік видатки на культуру та мистецтво зменшено фактично на -39,43% порівняно з 2021 роком (передбачені видатки на культуру в бюджеті 2022 року скорочені урядом в умовах війни).

Тенденція недофінансування сфери культури зберігається сталою.

Найбільше скорочення видатків відбулося по таких програмах:

При цьому видатки на державну підтримку кінематографії знизили на 85,5%.

Якщо у 2021 році згідно з даними касового виконання Держкіно отримало на державну підтримку кінематографії 587 273,80 тис. грн, то проєкт Держбюджету 2023 передбачено лише 85 050,00 тис. грн.

Водночас попри це видатки на керівництво і управління у сфері кінематографії збільшено практично на 20 %.

Майже на 90 % скорочено програму УКФ, в проєкт Держбюджету 2023 передбачено всього 56,7 млн. грн, що недостатньо для проведення будь-яких конкурсів, фактично закладено тільки фінансування утримання самої інституції.

Здійснення заходів у сфері захисту національного інформаційного простору зменшено на 30 %.

Загальнодержавні заходи у сферах культури та мистецтв, охорони культурної спадщини, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, державної мовної політики, міжнаціональних відносин, релігії та захисту прав національних меншин скорочено на 79 % (передбачено фінансування лише в розмірі 50 млн).

На 88,8 % зменшено фінансування Українського інституту книги, підтримки книговидавничої справи та популяризації української літератури у світі. Передбачене фінансування в 12,9 млн не дозволить не те, що здійснювати діяльність, а й утримувати саму установу.

Видатки Українського інституту національної пам’яті скорочено на 20 % (передбачено всього 54 млн, що і в попередні роки було недостатнім).

Видатки на уповноваженого із захисту державної мови скорочено на 14 % і передбачено всього лише 17 млн.

На 20 % зменшено фінансування НСТУ.

При цьому збільшено видатки на:

- утримання Національної ради з питань телебачення і радіомовлення (на 3 % порівняно з 2021 роком)

- Видатки Мінкульту за програмою виробництво та трансляція телерадіопрограм для державних потреб, збирання, обробка та розповсюдження офіційної інформаційної продукції, фінансова підтримка системи державного іномовлення збільшено на 231 % і передбачено фінансування в розмірі 534, 9 млн грн.

Тобто влада хоче і далі фінансувати пропаганду устами депутатів ОПЗЖ і вбиває культуру, яка надихає фронт і націю.

Спробую вимагати на комітеті ВР змін до цього антиукраїнського бюджету.