НБУ виступив проти обмеження міжбанківської комісії

Національний банк України виступив проти обмеження комісії інтерчейндж

Про це йдеться в заяві НБУ.

У регуляторі нагадали, що у Верховній Раді України та на засіданні Національної ради реформ активно обговорюється питання про включення до тексту законопроєкту про платіжні послуги №4364 норм, які встановлюють граничний розмір комісії інтерчейндж.

"Ми наголошуємо на необхідності збереження виключно ринкових підходів до регулювання комісії інтерчейндж, адже це дає можливість фінансовій індустрії забезпечувати подальше зростання безготівкових платежів, скорочення частки тіньової економіки та зростання надходжень до державного бюджету в результаті цифровізації платежів", - йдеться у заяві НБУ.

У пресслужбі регулятора зазначили, що автори ідеї законодавчого обмеження граничного розміру комісії інтерчейндж наполягають на тому, що це сприятиме гармонізації українського законодавства із законодавством Європейського Союзу та призведе до позитивних змін, зокрема до зменшення цін на товари і послуги. 

Водночас у НБУ зауважили, що аналіз результатів впровадженого у 2015 році адміністративного регулювання інтерчейндж у ЄС не дозволяє говорити про однозначні переваги для споживачів. Натомість запровадження такого обмеження призвело до зростання вартості річного обслуговування кредитних карток, зменшення загальної кількості карток в обігу та середньої кількості карток на одну особу. Крім того, з ринку зникли пропозиції щодо безоплатного обслуговування дебетових карток. Також зросла вартість овердрафтів та кредитів, а також вартості транскордонних операцій. Скоротилися програми кешбеків із стимулювання безготівкових розрахунків, які стали існувати лише формально.

На думку НБУ, регулювання ставки в Україні може призвести до зупинки розвитку і, ймовірно, згортання pos-термінальної мережі, збільшення вартості обслуговування банківських рахунків і карток для громадян та згортання програм лояльності.

Натомість у регуляторі наголосили на необхідності еволюційного та гармонійного зниження комісії банками та платіжними системами. 

НБУ також закликав парламент та інші державні органи утриматися від ідеї законодавчого обмеження граничного розміру комісії інтерчейндж та дати можливість фінансовому ринку самостійно й демократичними методами вирішувати питання вартості фінансових послуг.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb