Небезпечна Укрзалізниця: половина залізничних колій в Україні непридатні для перевезення людей та вантажу

Хвора на корупцію Укрзалізниця втрачає останні надії на одужання. Пересуватися вітчизняними стальними магістралями стало буквально небезпечно для життя. Якщо не відгамселять у вагоні - то полиця на голову впаде або й взагалі - потяг на повній швидкості зійде з рейок. Це реалії, з котрими ледь не щодня стикаються пасажири

Між тим, керівники Української залізниці змінюються по кілька разів на рік, кожен презентує свою програму реформування, та завершити її досі нікому не вдалося. У спадок наступникам залишаються цинічні розкрадання, сотні кримінальних проваджень, а ще - обшарпані вагони та тисячі кілометрів гнилих рейок, половина з котрих просто непридатна для перевезення людей та вантажу. Хто і як грабує Укрзалізницю і чому кількість аварій на залізничному транспорті постійно зростає - дослідили журналісти програми ШУСТРОВА LIVE.

1 серпня 2020 року. Потяг Маріуполь - Київ. Вночі один з пасажирів вривається у купе до жінки із сином. Жінку б’є, намагається зґвалтувати. Анастасії Луговій дивом вдалося врятуватись: зламана щелепа, численні побої та психологічна травма. Укрзалізниця звільнила п’ятьох працівників, зокрема, начальника поїзда та провідника. Анастасія Лугова звернулася до суду з позовом про  компенсацію 500 тисяч грн моральної шкоди. Залізничний монополіст відмовлявся платити понад рік. Лише на початку жовтня 2021-го Печерський районний суд задовольнив позов Лугової. Щоправда, частково - оцінив шкоду вп’ятеро менше.

Іпоки залізничний гігант економить на безпеці та компенсаціях для своїх травмованих пасажирів, шалені гроші витрачаються на адвокатів. Щорічно юридичні компанії, які відстоюють інтереси залізниці в судових процесах, отримують мільйони.“Торік на це витратили близько 16 мільйонів гривень”, - розповідає координатор громадської ініціативи “Антикорупційний монітор” Дмитро Остапчук.

 

При цьому на капітальному ремонті залізничної інфраструктури державний монополіст звик економити. Аварійні ситуації відбуваються дедалі частіше: тільки за перші 10 місяців 2021 року з рейок зійшли 62 потяги. “Загальний тренд дуже негативний, цього року інцидентів та аварій відбулося вдвічі більше, ніж торік”, - стверджує експерт “Ліги антитрасту” Володимир Даценко.

Загальна довжина головних колій в Україні становить понад 20 тисяч кілометрів. За даними тимчасової слідчої комісії ВР з перевірки і оцінки стану Укрзалізниці, наразі  понад 11 тисяч кілометрів залізничних шляхів потребують капітального ремонту і реконструкції. Тобто, більше половини. Понад 2 тисячі кілометрів колій взагалі закрито через неможливість експлуатації. Тенденція вказує на неминуче збільшення ризиків та кількості катастроф.

“Щороку залізничний монополіст має ремонтувати близько 800 км колій. Втім ремонтує - вдвічі менше. Цьогоріч лише 400 км”, - розповідає заступник директора департаменту комерційної роботи Укрзалізниці Валерій Ткачов.  За його словами, ситуація з закупівлею рейок та комплектуючих для ремонту - катастрофічна.

Журналісти проаналізували тендери Укрзалізниці та побачили - обсяг закупівлі залізничних рейок скоротився зі 100 тисяч тонн у 2011 році до кількох десятків у 2020. У 2021 році Укрзалізниця закупила лише 130 тонн. “9700 км залізничних шляхів слід відремонтувати, для цього потрібно виділити 57 млрд грн”, - наполягає Ткачов.
 

І поки Укрзалізниця ціною безпеки пасажирів продовжує ігнорувати необхідність оновлення колій, компанією закуповуються потяги за цінами, завищеними майже вдвічі. У жовтні Укрзалізницяоголосила тендер на придбання 80 електропоїздів за понад 30 мільярдів гривень. Експертка “Ліги антитрасту” Агія Загребельська звернула увагу на відкриту маніпуляцію та непрозорість процедури: “Ще до оголошення закупівлі чиновники в присутності Президента підписали меморандум зі швейцарською компанією Stadler про закупівлю саме цих електричок. Зрозуміло, що після такого великого натяку навряд чи хтось із дипломатичних європейців наважиться приїхати в Україну "повоювати" за контракт. А значить можна не турбуючись ставити максимальну ціну”.

Тож Україні електропоїзди Stadler коштуватимуть вдвічі дорожче, ніж іншим європейським країнам. Так Укрзалізниця тільки на одному тендері може переплатити близько півмільярда євро.
 

         

За спостереженнями експерта із закупівель Володимира Даценка, більшість тендерів компанії - непрозорі: “Є цілі механізми, які обмежують конкуренцію:на торгах один з одним сперечаються представники одного виробника, проводяться формальні тендери. Відповідно, Укрзалізниця витрачає значно більше коштів. Корупція дорого коштує, а Укрзалізниця - це одна з найкорумпованіших компаній в Україні”.

Державна аудиторська служба за 2017-2020 роки виявила в Укрзалізниці фінансові порушення та ризики на загальну суму понад 60 мільярдів гривень. Третина з них, 21 з половиною мільярд гривень - у сфері закупівель.

“Кожен рік для Укрзалізниці критичний, ми маємо ситуацію постійного хронічного падіння показників і єдиний показник який росте - це корупція”, - коментує ситуацію колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян.

Нині упровадженні Національного антикорупційного бюро перебувають десятки кримінальних справ, порушених за фактами корупції в Укрзалізниці. Торік збитки від цих злочинів оцінили у понад мільярд гривень. В основі майже всіх проваджень - зловживання посадовців підприємства під час публічних закупівель.За словами Володимира Омеляна, жодна корупційна схема, яка витягує з Укрзалізниці сотні мільйонів чи мільярди гривень неможлива без підтримки з боку керівництва УЗ, уряду та Офісу президента.

Тим часом Кабінет міністрів України з початку каденції президента Володимира Зеленського змінив тимчасових керівників в Укрзалізниці вже 5 разів, єдиний повноцінний голова правління Володимир Жмак протримався на посаді лише півроку. Постійні кадрові ротації негативно впливають на роботу компанії, запевняють експерти.

На оплату праці наглядової ради, яка має серед іншого контролювати роботу компанії, Укрзалізниця з 2018 по 2020 роки витратила 63 мільйони гривень. Ще 15 мільйонів пішли поза офіційними статтями витрат та розцінені аудиторами як зловживання - на авіаквитки, проживання, харчування та VIP-обслуговування. Попри шалені зарплати, якість роботи членів наглядової ради - незадовільна. У квітні цього року це визнала тимчасова слідча комісія ВР. Повноваження всіх п’яти членів було припинено. Невдовзі Кабінет міністрів має затвердити новий склад.

Тим часом в Україні триває розпіарений проєкт президента Володимира Зеленського - “Велике будівництво”. Торік на нього витратили шалені 120 мільярдів грн, третина - з ковідного фонду. У 2021 на будівнитство доріг пішло близько 116 мільярдів, у 2022 в асфальт планується загорнути ще 124 млрд грн.Тоді як Укрзалізниця, яка де-факто є державним монополістом у сфері залізничних перевезень, залишалась без державної підтримки. І тільки у 2021 році отримала від держави 5 млрд грнна закупівлю ста пасажирських вагонів. “Через це така зношеність  інфраструктури та рухомого складу”, - пояснює заступник міністра фінансів України Олександр Кава.

Поки Укрзалізнця перебуває в борговій ямі, провалює закупівлі, а потяги майже щотижня сходять з рейок, президент України Володимир Зеленський, схоже, живе в паралельній реальності: “Вперше за 12 місяців Укрзалізниця вийшла на прибутковість. 2 млрд грнкомпанія отримала цього року і понад 12 млрд грн обов'язково отримає наступного”.Таким чином президент анонсував проєкт чергового етапу великого будівництва - “Нової української залізниці”. Обіцянки влади вже розкритикували експерти, заявивши про нереальність виконання амбітних планів.
 

Ухвалений бюджет на 2022 рік передбачає фінансові надходження з боку держави в обсязі 5,1 млрд грн. Втім міністерство фінансів прогнозує: найближчі роки збитковість компанії буде тільки рости. За прогнозами, збиток у 2021 році складе 725 млн грн, а у 2023 році здолаєпозначку у 2,5 мільярдів грн.

Тим часом українці отримують радянські електрички, старі вагони та ризикують життям через зношені колії. Поки влада загортає в асфальт сотні мільярдів, залізниця - один з найзручніших і найнадійніших видів транспорту у світі - в Україні залишається небезпечною лотереєю, в якій виграють лише корупціонери.