Аналітика

Raven - ефективний вбивця безпілотників: вантажівка, що стріляє ракетами класу "повітря - повітря"

Олександр Харченко
13 травня, 2025 вiвторок
17:25

Британія відправляє в Україну новітню версію системи ППО Raven - один із найутаємниченіших комплексів на озброєнні української армії. Він збиває російські безпілотники щонайменше з 2023 року, але лише тепер стали відомі деталі

Зміст

Що відомо про поставки Raven  в Україну

Низка західних медіа повідомили, що найближчими тижнями Британія відправить на передову в Україну новітню версію системи ППО Raven.

Зокрема,  як пише аналітик Forbes Девід Акс, Велика Британія вже поставила Україні вісім систем ППО Raven, ще п'ять перебувають у дорозі. Вони збивають російські безпілотники щонайменше з 2023 року, але тільки нещодавно були показані в офіційних відеороликах. При цьому конструкція цього "вбивці дронів" досить незвична - вантажівка, озброєна ракетами класу "повітря - повітря", зазначає аналітик. У звіті, опублікованому Міністерством оборони Великої Британії, на який посилається ресурс Army Recognition / Global Defense News, полковник Оллі Тодд з Королівської морської піхоти Великої Британії також підтвердив, що Велика Британія поставила Україні вісім зенітно-ракетних комплексів Raven у 2022 році та ще п'ять одиниць заплановано на негайну поставку.

Як пише The Times, комплекси буде відправлено в  Україну разом із партією дешевих муляжів, включно з фальшивими ракетами з тепловими випромінювачами, що виглядатимуть, як справжні. 

ЗРК "Raven"

Фото: Ministry of Defence UK

Що таке комплекс  Raven. Історія створення

"Це дивовижна система, яка поєднує в собі автомобіль HMT 600 Supacat з удосконаленою ракетою малої дальності класу "повітря - повітря" ASRAAM", - пояснює полковник Королівської морської піхоти Оллі Тодд із британської військової групи Task Force.

Все почалось з того, що суміш датчиків, пускових установок і ракет, які українські військові успадкували від СРСР, придбали на місці або отримали як допомогу від союзників, створила чималу проблему з їх інтеграцією, оскільки різні компоненти не завжди були розраховані на спільну роботу.

У результаті з'явилася ініціатива FrankenSAM щодо поєднання розрізненого обладнання, і ППО Raven - один з яскравих прикладів її реалізації. Назва Frankensam є поєднанням Frankenstein та SAM, що стосується ракет класу «земля - повітря», і відображає суть системи, побудованої з перепрофільованих компонентів різних військових платформ. Подібно до монстра Франкенштейна, Raven зібрана з різних елементів, запозичених з існуючих оборонних технологій. Її шасі, як вже було зазначено, базується на Supacat HMT 600, спочатку розробленій для спеціальних операцій, а пускова установка адаптована для стрільби ракетами ASRAAM, які зазвичай несуть винищувачі. 

Окремо слід розповісти про ракету класу «повітря - повітря» малої дальності ASRAAM, також відому під своїм американським позначенням AIM-132. ASRAAM, надзвукова ракета з інфрачервоним наведенням, здатна перевищувати швидкість у 3 Махи, спочатку призначалася для використання на літаках, таких як Eurofighter Typhoon та F-35. У разі запуску з повітряних платформ її дальність польоту сягає до 50 кілометрів. В рамках же цього проєкту ASRAAM була адаптована для наземного запуску. Хоча наземні варіанти мають меншу дальність польоту, ракета зберігає свою високу швидкість та виняткову точність завдяки вдосконаленій інфрачервоній головці самонаведення та складним алгоритмам наведення. 

Таким чином, британські інженери інтегрували підсистеми наведення, управління вогнем та живлення з різних джерел, щоб створити функціональне та економічно ефективне рішення для протиповітряної оборони. Ця креативна інженерія дала можливість швидкого розгортання та уникнути затримок, пов'язаних з проєктуванням нової системи з нуля. Іншими словами, Frankensam – це про винахідливість на полі бою та адаптивність. Якщо пояснити максимально популярно, «британські інженери зняли старі ракетні напрямні зі старих винищувачів Королівських ВПС і прикріпили їх до вантажівок Supacat. Камери на даху вантажівок, керовані модифікованими контролерами відеоігор, спрямовують пускові напрямні і ракети ASRAAM на цілі", каже полковник Тодд. При цьому дальність польоту ракети досягає 25 кілометрів, завдяки чому Тодд назвав Raven "однією з найефективніших систем ППО малої дальності, які використовуються в Україні тепер".

ЗРК "Raven"

Фото: Ministry of Defence UK

Що збиває Raven і наскільки ефективно

ЗРК Raven розроблена для боротьби з широким спектром повітряних загроз, зокрема низько літаючих та маневрених літаків, включаючи російські штурмовики Су-25 та ударні гелікоптери Ка-52. Вона також ефективна проти зростаючої кількості баражуючих боєприпасів та тактичних безпілотників. Крім того, система може вражати повільні крилаті ракети. Це робить Raven ключовим активом у багатошаровій оборонній мережі України, особливо на передовій та для захисту цінних об'єктів.

"На сьогоднішній день в Україні було здійснено близько 400 запусків цієї системи. Ефективність проти іранських дронів Shahed і крилатих ракет оцінюють у 70%, що робить Raven однією з найрезультативніших систем ППО на озброєнні України", заявляє полковник Тодд. Як стверджує The Times, ранні поставки системи Raven, зокрема, використовувалися для захисту президентської резиденції  Володимира Зеленського. 

Що дала Україні система FrankenSAM

На озброєнні України є й інші розробки в рамках FrankenSAM, включно з радянськими машинами, що стріляють старими американськими ракетами "повітря - повітря" з інфрачервоним і радіолокаційним наведенням, а також радянськими машинами, що стріляють радянськими ракетами "повітря - повітря".

Фактично поширення FrankenSAM привело до створення ППО меншої дальності. Адже найпоширеніші ракети класу "повітря - повітря" мають дальність лише в десятки кілометрів. Водночас, як відомо,  Україна найбільше потребує ракет класу "земля - повітря" великої дальності, здатних захистити міста і бази від найпотужніших російських балістичних ракет. Але тільки дві системи, американська Patriot і європейська SAMP/T, підходять для цієї мети.

ЗРК "Raven"

Фото: militarnyi

Внесок Великої Британії в посилення української армії

Проєкт   Raven є наочною ілюстрацією готовності Великої Британії підтверджувати стратегічне партнерство з Україною цілком конкретними справами в оборонних проєктах. Адже почалося з того, що ракети Asraam, пізніше відправлені в Україну, були визнані непридатними для бойового застосування у Великій Британії через суворі норми щодо термінів зберігання. І замість того щоб просто використовувати їх для випробувальних пусків, британські військові запропонували ідею інтеграції цих ракет у наземну систему ППО, яку Україна зможе застосовувати в бойових умовах, розповів полковник Тодд.

Загалом же з початку російського вторгнення у лютому 2022 року Велика Британія стала одним із найважливіших оборонних партнерів України. До початку 2025 року Велика Британія вже виділила понад 10,8 мільярда фунтів стерлінгів військової допомоги, при цьому щорічний пакет оборонної допомоги - 3 мільярди фунтів стерлінгів, як очікується, продовжуватиметься в найближчому майбутньому. 

Серед помітних проєктів – високошвидкісні ракети Starstreak, які були поставлені на початку війни. Ці боєприпаси з лазерним наведенням призначені для перехоплення високошвидкісних повітряних загроз, таких як ударні гелікоптери та літаки, що мають малі висоти. Доповнювали їх машини Stormer HVM – броньовані мобільні платформи, на яких встановлені кілька пускових установок Starstreak. Велика Британія також надала легкі багатоцільові ракети Martlet, особливо ефективні проти невеликих безпілотників та легкоброньованих повітряних платформ.

Крім того, британська оборонна промисловість представила систему Gravehawk, креативну адаптацію надлишкових радянських ракет класу "повітря - повітря" Р-73 для використання в наземних пускових установках. Це не лише розширило можливості використання застарілих арсеналів, але й задовольнило нагальну потребу в боротьбі з безпілотниками.

Загалом же, констатують експерти, постачання системи Raven та ракет ASRAAM підтвердило стратегічну еволюцію Британії в підтримці України. Замість того, щоб покладатися виключно на нові виробничі лінії чи стандартні військові платформи, країна стала лідером у розробці адаптивних рішень, використовуючи існуючі технології в інноваційних конфігураціях.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.3
    Купівля 41.3
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 47.67
    Продаж 48.34
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
18 червня
17:19
Ексклюзив
Зеленський і Трамп
Трамп міг покинути саміт G7 достроково, щоб не бачитися з Зеленським, - журналіст Хотин
17:16
СБУ, антитерористичні навчання
За підозрою у диверсіях на Укрзалізниці й підпалах авто ЗСУ затримали 5 поплічників РФ у чотирьох регіонах
17:09
В Україні затримали військового, який зливав РФ місця дислокації підрозділів Сил оборони
17:05
У Вінниці відкрили виставку гончарних виробів, створених ветеранами, які втратили зір на війні
17:01
вугілля
В Україні стартувала програма "Power4JustTransition" з підтримки і трансформації вугільних регіонів
16:57
Євгенія Кравчук
Множинне громадянство в Україні: нардепка Кравчук розкрила деталі підтриманого ВР законопроєкту
16:45
ЗСУ прапор
З початку доби на фронті зафіксували 95 боїв: на Покровському напрямку Сили оборони відбили 19 атак
16:45
Мартін Єгер, Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні
Посол ФРН в Україні Єґер очолив німецьку розвідку
16:37
Смартфон
Україна стане першою країною за межами ЄС, громадяни якої не сплачуватимуть за роумінг
16:35
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
16:23
Володимир Зеленський
Зеленський може зустрітися з Трампом 24 червня, – Радіо Свобода
16:16
футбол жеребкування
"Полісся" та "Олександрія" дізналися суперників у Лізі конференцій
16:03
РФ на Херсонщині атакувала дронами рятувальників: є постраждалі
16:02
OPINION
Олег Постернак
Чотири колони на умовних виборах в Україні
15:56
Верховний лідер Ірану Хаменеї пригрозив США "серйозними непоправними наслідками" за військове втручання
15:55
Ексклюзив
магазин
Поки Польща блокує наші вантажівки, Україна знаходить нові ринки у ЄС, США, Канаді, - економіст Ярмак
15:35
Ексклюзив
Ольга Трофімцева
Не варто драматизувати: агроекспертка Трофімцева про втрати від скасування митного безвізу з ЄС
15:35
Оновлено
Верховна Рада
Рада прийняла в цілому закон про запровадження інституту множинного громадянства в Україні
15:25
В Одесі зʼявився мурал, присвячений викраденим Росією українським дітям
15:20
Оновлено
ракета, зброя
РФ зажадала від України позбутися західної зброї, аби завершити війну. У МЗС відреагували
14:57
вітер
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, де в Україні пройдуть дощі з грозами 19 червня
14:52
"Шахтар"
Жеребкування Ліги Європи: "Шахтар" у кваліфікації виходить на "Бешикташ"
14:26
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Київ, 17.06.2025
Масована атака РФ 17 червня: у Києві кількість загиблих зросла до 28, пошукові роботи тривають
14:24
Дмитро Хилюк
Росіяни утримують журналіста Дмитра Хилюка в колонії у Володимирській області, - "Репортери без кордонів"
14:19
Унаслідок атаки РФ на Київ 17 червня згоріли офіс і склад видавництва "Український пріоритет" з десятками тисяч книжок
14:04
Оновлено
В Індонезії розпочалось виверження вулкану Левотобі Лакі-лакі: авіакомпанії скасовують рейси
14:02
OPINION
Поговорім про справжню єдність
13:50
Шведську "королеву сміття" засудили до 6 років увʼязнення за скидання тисяч тонн токсичних відходів
13:45
Динамо, Андрій Ярмоленко
Відбулося жеребкування Ліги чемпіонів: "Динамо" отримало потенційних суперників
13:24
Оновлено
У Києві відбувається засідання по справі вбивства підлітка на фунікулері
Суд залишив під вартою обвинуваченого у вбивстві підлітка на фунікулері у Києві
13:17
Молодіжна збірна України
Нідерланди - Україна: де та коли дивитися матч молодіжного Євро-2025
12:46
Кястутіс Будріс
Україна не отримає запрошення на вступ до НАТО на саміті в Гаазі наступного тижня, - МЗС Литви
12:31
Засновник Spotify Даніель Ек вклав 600 млн євро у німецький стартап Helsing, що постачає дрони ЗСУ, - FT
12:21
наслідки ворожої атаки по Києву 17.06.2025
Литва викликала російського посла через обстріл України 17 червня
12:09
Ексклюзив
Дональд Трамп під час зустрічі з Сирілом Рамафосою
Трамп може екстраполювати саме такий підхід до Росії, як і до Ірану, - американіст Фарапонов
12:02
OPINION
Чи готові українці фінансувати вільні суспільні медіа
11:35
Посольство США про масовану атаку РФ на Київ: "Це суперечить заклику Трампа зупинити вбивства"
11:33
Огляд
світ, міжнародний огляд
Поки Україна в тіні світової політики, Росія користає з хаосу на Близькому Сході. Акценти світових ЗМІ 18 червня
11:22
Ізраїль завдав ударів по Ірану, Тегеран
Ізраїль та Іран обмінялись вогнем вночі 18 червня: іранці масово виїжджають з Тегерану
11:22
Енергетика
Через ясну погоду споживання електроенергії знизилось: ситуація в енергосистемі 18 червня
Більше статей