Війна поглинула суспільство, а з ним і політику: три нардепи про стан української політики, - France Info

6 березня, 2025 четвер
17:39

Про виклики воєнного стану та чи можливі вибори в Україні кореспонденту французького медіа розповіли народні депутати Вадим Галайчук, Наталя Піпа та Микола Княжицький

Зміст

Про це пише спеціальний кореспондент у Києві та Львов П'єр-Луї Карон у France Info.

За ці три роки повномасштабної війни життя 450 депутатів докорінно змінилося: підвищені безпекові заходи, неможливість закордонних поїздок (дозволяється лише за виключних обставин), заборона на трансляцію засідань тощо. За наказом президента Володимира Зеленського було припинено діяльність 11 проросійських політичних партій, 3 з яких були у складі Верховної Ради.  

Кожні 90 днів депутатам доводиться вирішувати, чи варто знову продовжувати термін дії воєнного стану, який передбачає відкладення виборів у країні. І досі ми чуємо “так”. Як президентські, так і парламентські вибори мали б бути проведені у 2024 році, що не дає спокою США, основному військовому партнеру України у цій війні. Дійшло до того, що президент США Дональд Трамп назвав Володимира Зеленського “диктатором без виборів”. Три депутати з мажоритарної та опозиційної політичних партій діляться своєю думкою щодо того, як війна “поглинула політику” в Україні. 

На цю ситуацію можна дивитися з різних сторін, та все ж проводити вибори не можна

Вадим Галайчук обраний від партії “Слуга Народу”, яка має 254 голоси з 450 у Верховній Раді. 

“З часів проголошення незалежності України ми – перший уряд, якому не потрібна коаліція”, - пишається він. 

Війна змусила політичні партії забути про розбіжності. “З початком російського вторгнення, змінилося все. Навіть проросійськи налаштовані депутати визнали свої помилки та заявили, що Москва їх надурила”, - згадує Галайчук. Більшість з цих неоднозначних депутатів залишилися на території України та зберегли свої депутатські посади навіть попри те, що їхні політичні партії припинили своє існування. 

Верховна Рада завжди підтримувала воєнний стан, комендантські години, а також національну мобілізацію. Але без перспектив бути заміненим на посаді, чимало депутатів "зносилися", визнає Вадим Галайчук.  “Дуже дивні, з політичної точки зору, часи. Є обмеження, немає виборів на горизонті … Дуже багато втоми та плутанини”, - каже він.

На запитання про давно очікувані вибори, Вадим Галайчук каже: “Ще зарано про це говорити”.

Враховуючи величезну кількість громадян України за кордоном, тимчасово окуповані Росією території та десятки тисяч військових на полі бою, голосування “занадто складно” організувати. “А що робити, як одну чи навіть кілька дільниць почнуть обстрілювати? На цю ситуацію можна дивитися з різних сторін, та все ж проводити вибори не можна”, - нарікає він. 

Воєнний стан має продовжуватися доки Росія не припинить атаки на Україну

Народна депутатка опозиційної партії “Голос” із виборчого округу у Львові Наталія Піпа пригадує, що в день початку російського повномасштабного вторгнення у Верховній Раді депутатам роздали зброю. 

“Я взяла свій Калашников, а ще через кілька місяців, із власної ініціативи я вирішила навчитися ним користуватися – перш ніж отримати вже на нього офіційний дозвіл”, - ділиться депутатка. 

Як і решта народних депутатів, вона прекрасно розуміє, що вже у “чорних списках” росіян за свою політичну позицію. “В Україні, якщо ти депутат і хочеш мати охоронця, то сам маєш за нього заплатити”, - пояснює Наталія Піпа, зазначаючи, що такого вона собі дозволити не може. Тож для семигодинної автомандрівки зі свого міста до столиці завжди просить чоловіка або когось з друзів скласти їй компанію. Своєю роботою у Верховній Раді Наталія хотіла осучаснити свою країну, провести юридичні реформи та одного дня все ж стати частиною Європейського Союзу. “Але стільки всього ще потрібно вирішити до того моменту: права ветеранів, психологічна допомога, переміщені та осиротілі діти…”, - перелічує вона.

Піпа вважає, що воєнний стан має тривати “доки Росія не припинить атаки на Україну”. І дуже прикро, що немає виборів. “Володимир Зеленський має право залишатися на посаді ще кілька років, оскільки це допускається нашою Конституцією”, - відповіла депутатка. У її розумінні, війна – це не привід певним політикам готуватися до можливих президентських виборів. “Є велика вірогідність, що окрім Зеленського, висуватимуться ще Валерій Залужний та Петро Порошенко”, – прогнозує нардепка. В очікуванні нових виборів місія ВР, на думку Наталії Піпи, цілком чітка: “Зробити все можливе, щоб уникнути посилення воєнних дій і не дати Росії перемогти Україну”. 

Без виборів політика стає майже безглуздою 

Народний депутат Микола Княжицький, член опозиційної політичної партії "Європейська Солідарність", пригадує перші дні війни у Києві: "Тоді вперше за тривалий час ми прониклися почуттям єдності. Не було місця розбрату у наших рядах". Народних депутатів хутко скликали у Верховній Раді, щоб продовжити воєнний стан.  

“З цим законом, але без виборів, політика стає майже безглуздою”, - каже народний депутат та співзасновник телеканалу “Еспресо”, дуже активного за часів Євромайдану 2014 року. З початку російського вторгнення у 2022 році, українське телебачення живе "телемарафоном”, єдиною 24-годинною програмою новин виробництва шести основних каналів, але без участі опозиційних: це засудили “Репортери без кордонів”.    

"Але при цьому телеканал "Еспресо" втратив ліцензію”, - нарікає Микола Княжицький, який не соромиться говорити про "цензуру": журналісти більше не мають доступу до депутатів у Верховній Раді. Хочете поговорити з ними – йдіть на четвертий поверх.  Щоб обійти обмеження на телетрансляцію обговорень, один з його колег, Олексій Гончаренко, постійно веде трансляцію на своїй сторінці у TikTok. 

“Звичайно я хочу, щоб Володимир Зеленський пішов, але зараз це неможливо”, - каже Княжицький. “Війна поглинула суспільство, а з ним і політику”, - журиться народний обранець. У сесійній залі він часто задумується про свого сина, мобілізованого у серпні 2023 року. “Мені він розказує і про брак снарядів, і ресурсів, тож я намагаюся якось вплинути на ситуацію у Києві”, - говорить депутат. Саме тому він продовжить голосувати за продовження воєнного стану та підтримку Збройних Сил України. 

Під час закордонних відряджень Микола Княжицький уважно добирає слова, щоб не критикувати президента Зеленського. "Це був би подарунок для росіян, які тільки й чекають нагоди розділити українців", - вважає він. 

А що як глава б держави залишився ще на кілька років? "Ми були б невдоволені, але доки йому вдається тримати уряд національної оборони, ми приймаємо це", - резюмує Микола Княжицький. На його думку, ті, хто хоче скасування воєнного стану шляхом домовленостей про швидкий мир з Росією, глибоко помиляються". "Якщо ціною виборів буде зникнення України, то ні, дякую", - пояснює народний депутат.  
 

Теги:
Читайте також:
Київ
+12.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.24
    Купівля 41.24
    Продаж 41.76
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.13
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
27 березня
18:40
Надя Дорофєєва
Застосунок "Київ Цифровий" сповіщатиме про відключення світла голосом Наді Дорофєєвої
18:37
Прапор США
США вважають, що тиша в морі й енергетиці працює, - Зеленський
18:35
Огляд
Що таке Об’єднані експедиційні сили та чи можуть їх відправити на захист України. Пояснюємо
18:32
Володимир Зеленський
Що людина, яка хоче війни, може сказати про мир? - Зеленський про перемовини з Путіним
18:22
Інтерпол
З початку повномасштабної війни в Україну екстрадували 151 особу
18:22
Володимир Зеленський
"Є багато пропозицій від лідерів, і їх стало більше": Зеленський про гарантії безпеки і миротворців
18:05
Володимир Зеленський
"Вважаю, що це також гарантія безпеки": Зеленський про важливість американських систем ППО для України
18:05
Інтерв’ю
Девід Саттер
США незрячі у питаннях внутрішньої політики, тому сперечаються щодо підтримки України, - американський журналіст Девід Саттер
18:00
OPINION
Віткофф і майстер-клас Путіна
17:57
Делегація Норвегії відвідала Харків і подарувала одній з лікарень сонячну електростанцію
17:49
Володимир Зеленський
Зеленський: США пропонують одразу підписати повну угоду про корисні копалини, замість рамкової
17:32
Володимир Зеленський
Ми хочемо, аби Трамп був сильнішим по відношенню до Путіна, - Зеленський
17:14
Ексклюзив
путін трамп
Підігрування Путіну і бажання Трампа швидко укласти тимчасове перемирʼя не матиме хороших результатів, - журналіст Саттер
17:01
на фото Дмитро Лубінець
"Фактичне викриття геноцидної політики Росії": Лубінець презентував доповідь про ситуацію на ТОТ
17:01
прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс
Прем'єр Греції висуне умови, за яких готовий відправити в Україну миротворців, - ЗМІ
16:51
"Почала душити": Посадовиці Вінницького ТЦК та її підлеглому повідомили про підозру через побиття військовозобов’язаного
16:48
війна з Росією
Генштаб спростував заяву росіян про нібито удари по енергооб'єктах у РФ і Криму
16:41
РФ на Запорізькому напрямку накопичила сили й активізувала штурмові дії, - Сили оборони півдня
16:32
Зоран Міланович
Жоден хорватський солдат не поїде в Україну, – президент Міланович про можливу миротворчу місію
16:32
Після рішення суду США відновили фінансування "Радіо Свобода"
16:32
Від початку доби на фронті зафіксували 159 боїв: на Покровському напрямку росіяни атакують найактивніше
16:17
Латвія
Сейм Латвії дозволив поліції збивати безпілотники
16:17
PR
Кондиціонер спліт-система – ідеальний клімат у будь-яких умовах
16:10
Еммануель Макрон
В Україні діятимуть сили стримування за участю кількох держав Європи, - Макрон
16:01
Пресреліз
Еспресо
Оборона та безпека: на сайті espreso.tv новий розділ
16:00
OPINION
блог Олеся Яхно
Трамп. Один крок уперед і два назад
16:00
Оновлено
У Парижі відбувся саміт Коаліції охочих
15:58
Чорнобиль
Рятувальники отримали від Норвегії обладнання для ліквідації наслідків атаки Росії на ЧАЕС
15:46
Партнерський матеріал
гривня, інвестиції
У що варто інвестувати під час війни: поради експерта
15:45
на фото швидка у Херсоні, яку атакували окупанти
У Херсоні росіяни атакували бригаду швидкої: є поранені
15:41
Польща
"Обмежений час для підготовки": глава генштабу Польщі про ймовірну війну з РФ
15:31
Через загрозу терактів на Миколаївщині посилили заходи безпеки
14:45
Покровськ
Росіяни намагаються перерізати трасу Покровськ – Костянтинівка, - ОСУВ "Хортиця"
14:39
Ангеліна Брикіна, Олександр Окіпнюк та Дмитро Котовський
Українська команда з лижної акробатики виборола перше срібло на ЧС
14:22
Міноборони кодифікувало індивідуальний набір для розмінування українського виробництва
14:21
Заступник голови Офісу президента України Ігор Жовква
РФ відмовилася обговорювати припинення ударів по цивільних об’єктах: Жовква про переговори в Ер-Ріяді
14:06
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:05
OPINION
Чи підтримає Зеленський легалізацію дерибан лісів та узбереж часів Януковича?
13:55
туристичний підводний човен Sindbad
У Єгипті затонув туристичний підводний човен: є загиблі та постраждалі
13:35
Марія Захарова
Розміщення миротворців в Україні загрожує прямим зіткненням РФ із НАТО, - Захарова
Більше новин