Guardian: Ізраїль зібрав значний ядерний арсенал

Guardian, посилаючись на власні джерела, повідомляє, що Ізраїль не тільки володіє ядерною зброєю, а й зібрав значний арсенал, і для чесної й відвертої міжнародної дискусії слід відверто визнати ядерний статус Ізраїлю

"З п'ятдесятих років минулого століття Ізраїль крав ядерні секрети і таємно робив бомби, в той час як уряди країн Заходу, в тому числі Британії та США, робили вигляд, що нічого не помічають", - пише газета.

За відомостями Guardian, " Ізраїлю вдалося зібрати цілий підземний ядерний арсенал. Сьогодні, за деякими даними, це 80 ядерних боєголовок - приблизно стільки ж, скільки у Індії та Пакистану ".

 Близько півстоліття тому він навіть випробував атомну бомбу - міжнародне обурення і громадська стурбованість тим, що відбувається при цьому були мінімальними", - повідомляє видання.

Керівництво країни багато років не дає ніяких коментарів з приводу того, чи дійсно Ізраїль має у своєму розпорядженні ядерну зброю .

"Якщо ізраїльтяни не зізнаються, то як ми можемо очікувати від Ірану, що він обмежить свої ядерні амбіції?" - задається питанням газета.

Як нагадує Guardian, першим про ізраїльські ядерні секрети в 1986 році пресі розповів технік-ядерник Мордехай Вануну.

Минулого місяця, за словами газети, колишній спікер кнесету Аврахам Бург також порушив табу, оголосивши, що Ізраїль має в своєму розпорядженні не тільки ядерну, а й хімічну зброю.

"Список країн, котрі таємно продавали Ізраїлю матеріали і технології для виробництва ядерних боєголовок, а також тих, хто не хотів помічати крадіжок, включає держави, які сьогодні активно виступають за нерозповсюдження ядерної зброї: США, Францію, Німеччину, Британію і навіть Норвегію", - продовжує Guardian.

Видання розповідає про те, як багато років Ізраїль купував у різних країн, у тому числі у Британії та Норвегії, урановий концентрат і важку воду. При цьому, за відомостями Guardian, ніхто не задавав ізраїльським властям зайвих питань.

Свого часу Ізраїль визнав, що володіє ядерним реактором, згодом незмінно стверджуючи, як Іран сьогодні, що його ядерна програма носить виключно мирний характер.

Американська адміністрація, продовжує Guardian, була в курсі ядерних військових розробок Ізраїлю ще з шістдесятих років. Однак президент Ліндон Джонсон, якому про це доповів тодішній директор ЦРУ Річард Хелмс, вирішив не висловлюватися про це публічно. Всі розслідування з цього приводу виявилися згорнуті.

Табу на обговорення ядерної зброї Ізраїлю, констатує газета, діє на Заході і донині.

"На політичному рівні ніхто не хоче з цим зв'язуватися: всі боятися відкрити "ящик Пандори", - заявив Guardian Авнер Коен, автор двох книг, присвячених ізраїльському ядерному арсеналу.

За його словами, "хлопці у Вашингтоні, аж до Обами, не бажають з цим стикатися зі страху, що це поставить під загрозу основи ізраїльсько-американського взаєморозуміння".

Тим часом, як з'ясувала Guardian, Ізраїль продовжує торгувати на "чорному ядерному ринку ", хоча вже і в менших масштабах, а його арабські сусіди, зокрема, Єгипет, погрожують вийти з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

"Якщо факт наявності у Ізраїлю ядерної зброї буде визнаний, принаймні, може вийти чесна дискусія . Без чесності у цьому питанні вкрай важко добитися вирішення проблеми ядерної програми Ірану", - цитує Guardian слова експерта з проблеми нерозповсюдження ядерної зброї Леонарда Вайсса .