Тищенко: Антикорупційний законопроект Чумака побудований за принципом кругової залежності

Законопроект про створення антикорупційного бюро авторства народного депутата-"!ударівця" Віктора Чумака містить в собі корупційні складові

Про це в ефірі   Еспресо. TV  заявила керівник Міжвідомчої робочої групи з питань антикорупційного законодавства Олена Тищенко.

За її словами, зазначений законопроект – це «майстерність компромісу». «Але в нашій країні корупція досягла таких масштабів, що вона створює загрозу національній безпеці», - сказала Тищенко.

Вона зазначила, між законопроектами Чумака та аналогічним законопроектом Тетяни Чорновол є суттєві розбіжності, зокрема, вони стосуються того, як саме має бути побудоване антикорупційне бюро.

«Законопроект Чумака передбачає, що цей орган має бути створений Кабміном і має контролюватися Кабміном, - сказала Тищенко. ­- Але для нас принципово було виділити цей орган від виконавчої влади. Він не може знаходитись в системі цієї влади. Він має бути окремий, позасистемний, щоб були всі ефективні можливості контролювати цю владу».

Експерт зазначила, що найбільші розбіжності між законопроектами Чумака і Чорновол стосуються того, кто саме має призначати керівника антикорупційного комітету.

За її словами, Чумак пропонує досить незвичну схему призначення керівника, а саме його має затверджувати Кабмін, але обрання голови покладене на спеціальну комісію, до складу якої входить три особи, які не є депутатами, а також чотири представника громадських організацій. «Але хто ці люди, за якими критеріями вони будуть обиратися, як саме має відбуватися обрання керівника антикорупційного бюро?, - зазначила Тищенко. - Тобто абсолютно невідомі люди, які не обрані колегіальним органами -  Кабміном чи Верховною Радою - вони раптом хочуть впливати на такий впливовий орган».

На думку експерта, в цьому механізмі призначення керівника органу закладена корупційна схема.

«Пропонувалося створити орган за принципом кругової залежності. Це б вплинуло на ефективність цього органу», - вважає Тищенко.

Характеризуючи  законопроект Чорновол, вона зазначила, що цей документ був створений групою експертів, в тому числі  над ним працювали фахівці Адміністрації президента, європейські експерти.

«Ми зробили спробу створити  акумулятивний закон, який вбере в себе все краще», - сказала керівник робочої групи.

По-перше, цей законопроект пропонує створення незалежного від органів виконавчої влади органу.

По-друге, цей орган буде займатися злочинами держслужбовців вищого рангу, екс-чиновників, які мають великий вплив, керівників НАКів.

По-третє, документ пропонує кримуналізувати корупцію.

По-четверте, законопроект передбачає, що призначати керівника антикорупційного бюро буде РНБО. «Він складається з фахових осіб, до якого входить Президент, прем’єр, за бажанням голова Верховної Ради, голова МВС, СБУ. Тобто це фахівці принаймні  відповідальні. Це робоча версія, яка допрацьовується», - сказала Тищенко.

По-п’яте, антикорупційне бюро зможе безпосередньо звертатися до міжнародних інституцій, судів з приводу злочинів, пов’язаних з незаконним виведенням коштів за кордон тощо.

Тищенко повідомила, що антикорупційне бюро буде складатися з декількох підрозділів: відділ з розшукової діяльності, слідчий відділ, аналітично-інформаційний відділ, зовнішній відділ. Штат органу буде нараховувати  1200 осіб, які мають відповідний досвід роботи.