Населення може залишитися без води через борги водоканалів за електроенергію – експерт

Борги водоканалів за електроенергію можуть призвести до перебоїв з водопостачанням населення

Таку можливість не виключає перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і ЖКГ та регіональної політики Геннадій Зубко.

«Проблему боргів не вирішено. Водоканали не можуть отримати з бюджету субвенції на компенсацію різниці в тарифах на воду і не оплачують електроенергію. Їх частково відключають від енергопостачання, як наслідок - потерпають люди», - сказав народний депутат.

За його словами, в бюджеті не передбачено достатньо коштів на компенсацію різниці в тарифах на воду і тепло. «Нічого не закладено на різницю в тарифах. Субвенції практично відсутні», - додав він.

Зубко зазначив, що профільний парламентський комітет разом з Мінрегіонбудом розглядає можливість погашення боргів водоканалів перед обленерго шляхом заліків податкової заборгованості останніх. «Розглядаємо можливість взаємозаліків між бюджетом і водоканалами, водоканалами та обленерго, обленерго й бюджетом. Та проблема в тому, що енергокомпанії не мають таких податкових боргів», - пояснив представник комітету.

Разом з тим, він закликав до посилення платіжної дисципліни водоканалів. Як повідомив нардеп, у парламенті готують закон, що вводить рахунки зі спеціальним режимом використання для оплати водоканалами електроенергії. «Платежі водоканалам розщеплюються, частина з них  відразу спрямовується на оплату електроенергії», - пояснив Зубко. За його словами, зазвичай водоканали не платять вчасно за енергоресурси, накопичуючи обсяги субвенції, щоб розрахуватися по ній наприкінці року.

Зубко також вважає за доцільне розглянути можливість підвищення тарифів на воду до економічно обґрунтованого рівня. Він зауважив, що у деяких водоканалів ця різниця є незначною. «Наприклад, у «Житомирводоканалу» тариф становить 2,7 грн за куб м води при економічно обґрунтованому 2,9 грн», - сказав він.

Борги водоканалів за електроенергію в січні-березні 2014 р. збільшилися на 20,2 % - до 4,2 млрд грн. Приріст заборгованості з початку року становить 698 млн грн. В Україні борги за електроенергію в І кв. 2014 р., за даними Міненерговугілля, зросли на 2,2 млрд грн, що більше, ніж за весь 2013 рік, коли за електроенергію недоплатили 2 млрд грн.