Збільшення плати за користування надрами може вбити важку промисловість України, - експерти

Мінекономрозвитку запропонувало Кабміну істотно підвищити ставки на користування надрами, що може загубити промисловість України

В цьому році це вже друге зростання плати за надрокористування і воно може негативно вплинути на усю промисловість України, а для гірничо–рудної галузі стати згубною, повідомляють представники підприємства «Арселор Міттал» та заступник Міністра Промислової політики України.

"Збільшення плати за надра може привести в короткостроковій перспективі до збільшення надходження до бюджету, але вже через рік, півтора, а може і швидше, ми прийдемо до того, що надходження до бюджету зменшитися. Наш гірничометалургійний комплекс стане не конкурентоспроможним", - розповів заступник міністра промполітики Олександр Каленков.

Орендна плата за надрокористування в Україні є однією з навищчих у світі. Збільшення податкової ставки може призвести до того, що Україна програє конкурентну боротьбу Росії, де плата за користування надрами є у 5 разів нижче.  

"Вже сьогодні можна говорити, що окремі підприємства стають неконкурентоспроможними, оскільки собівартість у них буде перевищувати ту ціну яка сьогодні є на ринку, на реалізацію залізорудної продукції. Наприклад, ЦГЗК, який входить до складу МЕТІНВЕСТ, на сьогоднішній день вже точно є неконкурентоспроможним. Під питанням, діяльність Інгулецького ГЗК", - повідомив голова ради Федерації металургів України Сергій Біленький.

Робота гірничо– збагачувальних комбінатів на думку експертів може стати нерентабельноюі вони будуть змушені припинити свою роботу, а це втрата мільярдів гривень податків до державного бюджету.  

"Якщо ми сьогодні побудуємо такий бар'єр, що ми не будемо конкурентоздатні на зовнішніх ринках, то металургія буде затухати, вона буде достатньо швидко зменшуватися.  Можливо буде обслуговувати свій власний ринок, і на цьому буде зупинка. Я розумію мотиви членів уряду, і тих людей які це пропонують, навіщо це робиться. Але потрібно думати трохи далі, і розуміти що буде після цього, що буде в найближчі місяці.  Можливо буде така ситуація, що і збирати буде нічого", - вважаєголова представництва ПАТ "Арселорміттал Кривий Ріг" у Києві Володимир Ткаченко.

На думку експертів, у зв'язку зі збільшенням податкової ставки зменшиться і інвестеційна привабливість гірничо – рудної промисловості, що призведе до відмови від перспективних проектів розвитку і масовому відтіку інвестицій.

Постраждають від цього зокрема і люди, що працюють на гірничо – збагачувальних комбінатах. Це загрожує і скорочення робочих місць, і зниження заробітньої плати. 

Рішення щодо збільшення податкової ставки мають розглянути у четвер у Верховній Раді України.