Серби вирішили перевірити законність приватизації "Газпромом" нафтової держкомпанії
Сербія на тлі різкого погіршення відносин Росії і ЄС знову підняла питання про занижену ціну приватизації нафтокомпанії NIS, яка в 2008 році була продана "Газпром нафті"
Про це пише газета "Коммерсантъ".
Глава МВС Сербії Небойша Стефанович розпорядився створити слідчу групу для вивчення обставин, пов'язаних з приватизацією найбільшої нафтокомпанії країни NIS, 51% якої в 2008 році придбала "Газпром нафта".
В міністерстві не пояснили, чому перевірка розпочата через п'ять років після закриття угоди. В останні два місяці Белград зіткнувся і з критикою іншого правочину - продажу місцевого авіаперевізника JAT саудівської Etihad в 2013 році. У відповідь прем'єр Олександр Вучич обіцяв опублікувати умови продажу всіх великих держактивів в останні роки.
В NIS заявили, що продаж акцій компанії відбулася відповідно до міжурядової угоди Росії та Сербії. У Міненерго РФ вважають угоду виконаним з обох сторін.
NIS - монополіст на ринку Сербії. Обсяг видобутку нафти в 2013 році - 1,2 млн тонн. Основні активи - два НПЗ в Панчево і Нові-Саді потужністю 7,3 млн тонн, а також мережу з 408 АЗС. Чистий прибуток за 2013 зросла на 6,3%, до $ 572 млн. Газпром нафта володіє 56,15% акцій NIS, ще 29,87% у Сербії.
У 2008 році Газпром нафта заплатила за контроль в NIS 400 млн євро і зобов'язалася вкласти в компанію ще 500 млн євро за три роки. В той момент NIS була збиткова і мала борг в $ 1 млрд. Угода по NIS було частиною загальної домовленості про входження Газпрому в ПЕК Сербії, яка включала угоди про прокладання газопроводу South Stream і споруді Газпромом підземного сховища газу Банатський двір. Це забезпечило Борису Тадичу підтримку Москви на президентських виборах в Сербії, які він виграв у лютому 2008 року. Але незабаром Белград спробував переглянути суму угоди по NIS: за оцінкою Deloitte, зробленої в серпні 2008 року, Газпром нафта недоплатила 700 млн. Євро. Але на тлі світової кризи оцінка втратила актуальність, і в кінці 2008 року Сербія затвердила угоду на колишніх умовах.
Час від часу політики в Сербії, вибираючи зручний момент, ставлять питання про те, чому NIS приватизували не так на тендері, сказала виданню енергетичний експерт, головний редактор сербського Balkanmagazin Єліца Путніковіч. На її думку, початок розслідування - це сигнал як політичним опонентам, так і Брюсселю і Вашингтону, який повинен "показати, що Сербія і раніше незалежна, незважаючи на те що Росія виключила її з торгової війни з ЄС".
Нагадаємо, Сербія найбільш лояльно ставиться і підтримує політику Путіна.
- Актуальне
- Важливе