Україна завоювала право на мрію, - Троїцький

У рамках проекту «Варті імена» в київському центрі M17 відбулася зустріч з відомим режисером Владиславом Троїцьким

Повідомляє Еспресо.ТV.

Театральний режисер, засновник Центру сучасного мистецтва ДАХ, груп «ДахаБраха» і Dakh Daughters, а також ідеолог «ГОГОЛЬFEST» розповів про свій досвід боротьби з бюрократією, про українських «духовних скріпах» і про те, що ми маємо стати центром російської діаспори.

На зустрічі Владислав Троїцький заявив, що навіть з урахуванням того, що ситуація в країні страшна і складна, якщо ми будемо думати тільки про війну, «то це, звичайно, безнадійна історія».

«Ми все одно повинні будувати нашу мрію. Цього року відбулося щось чарівне - Україна завоювала право на мрію. Це дивовижна історія, бо не так багато країн у світі і людей в світі, які реально бачили мрію. А ми завдяки силі, мужності, самовідданості раптом отримали право, можливість мріяти і робити свою країну», - запевнив він.

Троїцький переконаний, що поки Україна перебуває в зоні потенційних можливостей. Домовитися на опорі, на протесті, проти чогось досить просто. Виникає питання: як навчитися чути один одного, як навчитися домовлятися, як зрозуміти, що між нами спільного?

«В Україні ідеологію комунізму замінила «ідеологія клептоманії». Все потихеньку крадуть, починаючи з лікарні, коли ти даєш хабар лікаря; школи, ДАІ. Кожен з цим стикався», - повідомив він на зустрічі.

Режисер переконаний, що те, що відбувається зараз на Донбасі - «це наслідки такого інфантильного прогресивного стану у людей, які готові злити свою свободу за якісь міфи».

Троїцький також говорив про українські таланти серед випускників навчальних закладів, про сотню фахівців, які мріють виїхати за кордон, витративши 10-15 років свого життя і зрозумівши, що вони своїй країні не потрібні. 

«Тобто ми за свій рахунок готуємо кадри для бідної нещасної Європи», - зауважив він.

«Знаєте, скільки в університеті Карпенка-Карого працює? 1600 чоловік. І що вони виробляють? Раніше це були кадри для російських серіалів. Знову ж, бідна країна Росія, ми готуємо другий план для російських серіалів. А коли запитаєш: «Хлопці, чим ви займаєтеся?», Вас відразу ж звинуватять у тому, що ви руйнуєте нашу святиню, ви не чуєте духовний голос, «скріпи» руйнуєте, свині ви такі», - додав театральний режисер. 

Троїцький також наголосив, що якщо ми мріємо про іншу Україну, якщо не хочемо перебувати весь час у рабській свідомості, яка вимагає, щоб ми не думали про завтра, а тільки рефлексували з приводу «вчора» і шукали розбіжності між собою, нам все-таки необхідно домогтися одностайності.

«Путін прокидається і думає про нас. Обама прокидається - думає про нас. Меркель - і та думає про нас. Як вони думають - це вже інше питання. Вони думаю про нас як про об'єкт, не припускаючи нашої перспективності, нашої волі. Але, тим не менш, центром тяжіння ми вже є», - сказав він.

Владислав Троїцький вважає, що наразі обидва ці соціальні суспільства перебувають у кризі. Єдине, на що зараз здатна Росія - «це грати у війнушку», бо нічого іншого не виходить.

«Потрібен ворог, потрібна війна. В Європі теж не все так гладко. Вона втомилася сама від себе. Вона знаходиться в споживчому свідомості, застрягла в консерватизмі. Проте, у кожного є спеціальні ресурси, контракти. Вони зараз стоять на наших кордонах. І у чому проблема? Немає з ким розмовляти», - запевнив режисер.

«Якщо ти неупереджено спробуєш поглянути на Україну з боку нормального європейського людини, і хочеш зробити гуманітарний або культурний проект, то соціальних, державних інституцій майже немає», - сказав Троїцький.

Він також зазначив, що якщо згадати про Україну як про родючий ґрунт, в якому може народжуватися культурний і цивілізаційний ресурс, «як жіночий початок, який приймає насіння і народжує, ростить і пишається своїми дітьми, то суть змінюється».

«Рік тому Україна не могла зрозуміти, з ким вона. Вона була як, пардон, повія на Кільцевій. Їй не потрібні були діти. Вона ними ніколи не пишалася. Нам потрібно навчиться приймати насіння чужої культури, відкритися світові, прийняти себе з гідністю. Тоді Україна може опинитися в зоні «тунельного переходу» - миттєвого переміщення енергетичного стану з одного в інше», - підсумував Троїцький.

Він також додав, що Україна має багато передумов опинитися в зовсім іншому геополітичному статусі. «Але це залежить не від якогось абстрактного Васі або Петі», це залежить від конкретно кожного з нас. Адже, якщо скинути свою свободу, свою гідність, відповідальність за своє майбутнє на когось іншого, той вчинить з ним, як сам вважатиме за потрібним.

«У нас зараз вікно можливостей. Воно недовге. Максимум рік, а може і менше, якщо в найближчі півроку нічого не відбудеться. Воно почне затягуватися, як ряска на воді - і знову пробитися через цю твань буде дуже складно», - зазначив театральний режисер.

Нагадаємо, незважаючи на складне становище, в Україні почалася підготовка до сьомого міжнародного фестивалю сучасного мистецтва “ГогольFest 2014”, який відбудеться 11-21 вересня на території колишнього заводу металоконструкцій.