live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Європейці порахували, що буде якщо Росія перекриє їм газ

Вчені Інституту з вивчення економіки енергетики при Кельнському університеті (Energiewirtschaftliches Institut) вирішили прорахувати можливі наслідки російського газового ембарго

Вони розглянули різні сценарії, при яких поставки в ЄС і Туреччину повністю припиняються 1 листопада 2014 на 3, 6 або 9 місяців. Один з головних висновків дослідження, опублікованого 3 вересня, свідчить: найпізніше через півроку Німеччина почне відчувати помітні перебої в енергопостачанні, пише "Німецька хвиля".

В разі тримісячного ембарго більшість досліджуваних країн, окрім Польщі, Туреччини та Фінляндії, не зазнаватимуть значних проблем в газопостачанні. Якщо ж поставки будуть перервані на півроку, то з реальними труднощами зіткнуться багато східноєвропейських держав і Німеччина, якій буде не вистачати 3 мільярдів кубометрів газу. 

У той же час постачання газом таких великих членів ЄС, як Франція та Італія, залишиться стабільним. В Італії, наприклад, воно буде забезпечено контрактами з Норвегією та Нідерландами, газопроводами з Алжиру та Лівії, а також великими потужностями з прийому СПГ. Якщо ж ембарго розтягнеться на 9 і більше місяців, то брак газу слідом за Німеччиною (дефіцит складе вже 12 мільярдів кубометрів) відчують вже й Італія, і Франція. 

Для того, щоб компенсувати відсутність російського газу, європейцям доведеться істотно збільшити імпорт скрапленого газу. Вчені EWI підрахували, що для безперебійного постачання протягом 5 місяців потрібні додатково 45 мільярдів кубометрів СПГ, що означає фактичне подвоєння його закупівель у порівнянні з 2013 роком. Якщо ембарго триватиме понад 7 місяців, то додатково знадобляться вже 65 мільярдів кубометрів. 

"Незважаючи на великі потужності своїх газових сховищ і географічну близькість до великих виробників газу Нідерландам і Норвегії, Німеччина сильно постраждала б від тривалого газового ембарго Росії в ході української кризи", - заявив керівник дослідження Харальд Хеккінга. 

Настільки високу вразливість вчені EWI пояснюють трьома ключовими факторами.

По-перше, Німеччина є найбільшим імпортером російського газу в Європі. По-друге, Нідерланди і Норвегія відповідно з довгостроковими контрактами значну частину видобутого ними газу продають у Францію та Італію, а тому мають лише обмежені можливості для додаткових поставок до Німеччини. По-третє, численні великі газосховища на німецькій території хороші до тих пір, поки вони заповнені. Чим довше Росія не постачатиме газ, тим менше їх значення. 

Також наведені розрахунки допускають наступний висновок: в гіпотетичному випадку повного припинення поставок російського газу Німеччина і Євросоюз в цілому можуть абияк пережити зиму 2014/2015 років, якщо вона виявиться не дуже холодною. Якщо ж припустити (як це і зробили автори дослідження в одному з сценаріїв), що в перший тиждень лютого вдарять сильні морози, то ситуація вже тоді стане критичною. Так, у Німеччині газу опиниться в цей тиждень на 16 відсотків менше, ніж необхідно. 

Якщо ж ембарго продовжиться, то ситуація в будь-якому випадку стане критичною до зими 2015/2016 років. Зокрема, тому, європейці навряд чи знайдуть можливість за літо поповнити спустошені газосховища. Однак до того часу надзвичайно серйозні втрати понесе і Росія. За оцінками фахівців EWI, "Газпром" через припинення поставок в Європу буде щомісяця втрачати виручку в розмірі 4-4,5 мільярда євро, що відповідає приблизно 3,5 відсотки річного обороту. 

Неважко порахувати: за 6 місяців втрати "Газпрому" можуть скласти від 24 до 27 мільярдів євро, за 9 місяців - від 36 до 40 мільярдів євро, тобто близько 50 мільярдів доларів. А це означало б і багатомільярдні втрати для державного бюджету Росії.

Нагадаємо, видання The Financial Times писало, що європейські чиновники заявляють, що Росія висуває перспективи скорочення експортних обсягів газу, щоб споживачі не мали залишків для реверсних поставок в Україну.

новини партнерів

21 вересня, 2020 понеділок

20 вересня, 2020 неділя

21 вересня, 2020 понеділок

20 вересня, 2020 неділя

19 вересня, 2020 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати