Визнаний неплатоспроможним "Акта банк" за два роки "відмив" 65 млрд грн, - ЗМІ

Дніпропетровський АктаБанк за більш ніж два роки перевів у готівку іноземну валюту через рахунки фізосіб на загальну суму 65 млрд грн

Про це повідомляє сайт FinMaidan, посилаючись на власні джерела. 

У травні 2014 Національний банк України (НБУ) провів позапланову виїзну перевірку АктаБанка. За даними FinMaidan, в ході перевірки, яка тривала з 5 по 8 травня, інспектори НБУ вивчали, наскільки установа виконує вимоги законодавства у питаннях запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму. 

"За 2012, 2013 роки і чотири місяці 2014 клієнти АктаБанка - фізичні особи - отримали зі своїх поточних рахунків готівкові кошти в іноземній валюті на суму, яка в гривневому еквіваленті перевищує 65 млрд грн", - йдеться в розпорядженні НБУ N29-р від 22 травня. Тільки за 2013 було видано валютної готівки на 27 млрд грн. За січень-квітень 2014 ще 4 млрд грн. Таким чином, за 2013 "обнал" склав рекордні 34 млрд грн. 

Наприклад, 31 млрд грн, зняті з рахунків в 2013 році - початку 2014 року, становили 10% всього обсягу іноземної валюти, виданої банками країни за цей період (321 млрд грн).

В матеріалах НБУ зазначено, що АктаБанк не використав можливості статей 10 і 17 закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму». Маючи підстави підозрювати, що ці транзакції пов'язані з відмиванням «брудних» грошей, отриманих злочинним шляхом, банк «не використав право відмовитися від проведення фінансових операцій або зупинити їх проведення клієнтами АктаБанка», зазначено в матеріалах, якими володіє FinMaidan. У рішенні комісії НБУ № 195 від 21 травня йдеться, що паспортні дані клієнтів банку зберігалися не в повному обсязі - були відсутні копії їхніх фотографій та адреси проживання. 

Інспектори НБУ виявили, що правила внутрішнього фінансового моніторингу АктаБанка, програма ідентифікації клієнтів, програма оцінки та управління ризиками легалізації злочинних доходів, здійснення фінансового моніторингу за депозитними операціями суперечать вимогам законодавства. Відповідальність за виконання вимог закону була покладена на голову правління, яким на 5 травня був Ігор Шестопалов. 

На даний момент робота АктаБанка заблокована, він віднесений до категорії неплатоспроможних. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб з 17 вересня ввів у банк тимчасову адміністрацію строком на три місяці.