Показаний російським "Першим каналом" знімок з обстрілом «Боїнга» взяли з Інтернет-форуму

Видання BuzzFeed зв'язалося з людиною, що надіслала в Російський союз інженерів знімок атаки винищувача на «Боїнг» в Україні, який був показаний в ефірі Першого каналу.

Чоловік, що знайшов зображення на Інтернет-форумі, не впевнений в його справжності, повідомляє Дождь.

Джордж Білт, який сказав, що є випускником MIT і Авіаекспертом з 26-річним стажем, але не привів інших подробиць своєї біографії, повідомив, що побачив доповідь РСІ, де в атаці на «Боїнг» звинувачувався український винищувач. Цей висновок відповідав його власним припущенням, і він прислав першому віце-президенту союзу Івану Андрієвському посилання на сторінку інтернет-форуму, де був опублікований знімок. При цьому Білт чітко вказав, що виявив зображення саме там.

Співрозмовник видання зізнався, що засмучений тим, що кадр був показаний на російському телебаченні і це викликало такий широкий резонанс. Білт вказав, що не володіє достатніми знаннями для того, щоб підтвердити або спростувати справжність зображення, яке доступне в Інтернеті з середини жовтня. Сам по собі знімок - «не таке вже й відкриття», сказав він.

Знімок, на якому показано, як винищувач атакує нібито малайзійський авіалайнер «Боїнг-777», що розбився в Донецькій області України 17 липня, був показаний в програмі Михайла Леонтьєва «Однако» напередодні ввечері.
Знімок редакція Першого каналу отримала від Російського союзу інженерів, якому його, в свою чергу, 12 листопада надіслав Джордж Білт. Михайло Леонтьєв розповів Дощу, що журналісти телеканалу безуспішно намагалися знайти Білт, після чого вирішили оприлюднити кадр без підтвердження справжності. При цьому тих, хто засумнівався в автентичності знімка, він назвав «скотами».

Сам Перший канал у сюжеті від 15 листопада засумнівався в реальності Джорджа Білт і справжності знімка. Зокрема, журналісти каналу не знайшли людину з такими ім'ям і прізвищем серед випускників Массачусетсткого технологічного інстітуа (Массачусетський технологічний інститут, MIT) за останні чверть століття.

Незабаром після публікації запису програми на сайті Першого каналу в соцмережах почали з'являтися спростування справжності зображення. Зокрема, деякі блогери припустили, що для виготовлення нібито супутникового кадру був використаний знімок з карт Google дворічної давності. При цьому Ілля Варламов вказав, що в колажі було використано фото військового літака, схожого на Су-27, тоді як у репортажі Першого каналу згадується МіГ-29. Крім того, претензії викликали розміри літаків щодо розмірів наземних об'єктів, а також розбіжність з реальними місця і часу інциденту.

Політик Олексій Навальний в свою чергу розповів, що не зміг знайти підтверджень наукової діяльності голови РСІ Миколи Карякіна. Сама організація, за його словами, «більше схожа на корпорацію, ніж на профспілку», а значна частина її керівників виявилася пов'язана з ТОВ «Інжинірингова компанія 2К».

Сімнадцятого липня в Донецькій області сталася аварія літака «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, який летів з Амстердама в Куала-Лумпур. На борту лайнера знаходилися 298 чоловік, у тому числі 85 дітей і 15 членів екіпажу. Більшість з них - громадяни Нідерландів. Також на борту було 43 підданих Малайзії та 38 австралійців. Всі вони загинули.

Українські власті звинувачують в катастрофі сепаратистів. Ті заявляють, що у них немає коштів, які могли б збити літак на такій висоті, і називають подію провокацією українських військових.