Amnesty International вимагає розслідувати підпали будинків родичів учасників подій у Грозному

Правозахисна організація Amnesty International закликала російську владу негайно розслідувати підпали не менше п'яти будинків, які, як вважається, належать родичам 11 чоловіків, убитих у сутичках в Грозному 4 грудня

В організації назвали ці підпали проявом "колективного покарання", передає Еспресо.TV з посиланням на "Ведомости".

Правозахисники нагадують, що на наступний день після зіткнень в Грозному глава Чечні Рамзан Кадиров пообіцяв, що сім'ї бойовиків будуть депортувати з республіки, а їхні будинки будуть руйнувати.

"Покарання родичів підозрюваних у причетності до злочинів - кричуще порушення норм міжнародного права, - заявив директор програми Amnesty International по Європі та Центральній Азії Джон Дальхузен. - Ніщо не може виправдати акти колективного покарання. Федеральна влада має забезпечити незалежне і неупереджене розслідування цих підпалів і справедливого суду над винними".

Фото: Slon.ru

Нагадаємо, раніше російський правозахисник, голова "Комітету проти тортур" Ігор Каляпін написав заяви в Генеральну прокуратуру і Слідчий комітет Росії із проханням вжити заходів прокурорського реагування і порушити кримінальну справу стосовно глави Чеченської Республіки Рамзана Кадирова у зв'язку з його заявами про примусове виселення з території регіону сімей бойовиків і знищення їхніх будинків.

Каляпін заявив, що висловлювання Кадирова з погрозами родичам учасників нещодавніх подій в Грозному порушує відразу кілька статей Конституції РФ, зокрема ст. 49 (кожен обвинувачений в скоєнні злочину вважається невинним, поки його винність не буде доведена в передбаченому федеральним законом порядку і встановлено вироком суду) і ст. 55 (права і свободи людини і громадянина можуть бути обмежені тільки федеральним законом).

Читайте також: Чеченський слід у війні на Донбасі

Відзначимо, Кадиров відзначився і гучними висловлюваннями і погрозами у бік українських політиків, які висловилися на підтримку чеченських повстанців.

Зокрема Кадиров доручив правоохоронним органам республіки порушити кримінальну справу стосовно українських депутатів Юрія Берези, Андрія Левуса та Ігоря Мосійчука.

"Необхідно перевірити їхню роль в подіях, які відбулися в Грозному. Якщо хтось думає, що дозволено безкарно підтримувати тероризм, то глибоко помиляється. Будь-кого, хто словом чи доларом надасть моральне і матеріальне сприяння, дістанемо з-під землі або зариємо глибоко в землю!"- зазначив Кадиров.

Пізніше слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу стосовно трьох українських депутатів "за публічні заклики до терористичної діяльності".

У відповідь на заяви та погрози СБУ порушила справу проти Кадирова

Нагадаємо також, 4 грудня вночі в центрі Грозного пролунав вибух, підірвали автомобіль ДПС. В місті оголосили режим контртерористичної операції. Бойовики захопили будинок друку, де внаслідок обстрілів з боку силовиків виникла пожежа. Перестрілки між повстанцями та правоохоронцями тривали протягом кількох годин.

Згодом лідер Чеченської республіки Рамзан Кадиров повідомив про ліквідацію семи осіб, які знаходилися в будинку друку, однак інша група повстанців зайняла будівлю однієї зі шкіл Грозного. Однак і її протягом кількох годин "зачистили". Як повідомив Кадиров, під час контртерористичної операції було знешкоджено дев'ятьох повстанців. 

В свою чергу, під час операції у Грозному за офіційними даними загинули 10 силовиків, ще 28 отримали поранення. Однак, за даними чеченських ЗМІ, втрати серед кадирівських правоохоронців значно вищі - до 70-8 осіб.