Данія та Гренландія включилися в боротьбу за території Арктики

Данія і Гренландія в понеділок подадуть до Комісії ООН з меж континентального шельфу заявку на розширення належної їм території морського дна в Арктиці за межами 200-мильної економічної зони

В заявці будуть висунуті претензії на територію, яка в 20 разів більша, ніж сама Данія. Вона включає Північний полюс і близько 895 тис. кв км дна Північного Льодовитого океану на північ від Гренландії, передає Еспресо.TV з посиланням на ТАСС.

На думку глави МЗС Данії Мартіна Лідегора, це історичний крок.

"Рідко видається можливість змінити кордони і зробити країну більшою, - сказав він. - Чим Данія буде більшою, тим більше у неї буде можливостей впливати на світ і, зокрема, в арктичному регіоні".

За даними ЗМІ, подібні заявки подали Канада, Норвегія, Росія і США, які претендують на різні ділянки цієї ж території.

За словами Лідегора, найбільш спірним питанням, ймовірно, буде Північний полюс.

"Це трохи дивно, тому що там немає значної кількості корисних копалин, і він має скоріше символічне значення", -сказав він.

Інші території, на які претендують Данія і Гренландія, також не мають великого економічного значення.

"Вірогідність того, що в цьому ареалі є комерційні запаси нафти і газу, дуже невелика, а вартість їх експлуатації буде дуже висока, не кажучи вже про аспекти, пов'язані із захистом навколишнього середовища", - зауважив Крістіан Маркуссен з Геологічного центру Данії та Гренландії (GEUS), який керував збором наукових даних для обґрунтування датської заявки.

Датська заявка містить дані, на меті яких довести, що ці 895 тис. кв. км безпосередньо пов'язані з континентальним шельфом Гренландії.

Відповідно до існуючої домовленості, якщо експерти комісії ООН дійдуть до висновку, що на одну і ту ж територію можуть з наукової точки зору претендувати кілька країн, то ці країни повинні будуть укласти угоду одне з одним.

Ці дискусії можуть бути досить складними, визнає Лідегор. "Процес переговорів буде важким, - сказав він. - Немає ніяких причин це приховувати. Але ми домовилися, що це має бути зроблено на науковій основі".

Заявка, яку збираються подати Данія і Гренландія - п'ята за рахунком. Раніше Данія, Гренландія та Фарерські острови вже внесли чотири інші заявки на загальну територію 873 тис. кв. км. Таким чином, королівство з його автономними регіонами буде претендувати на територію, яка в 40 разів більша, ніж сама Данія.

Комісія ООН з кордонів континентального шельфу складається з 21 експерта в галузі геології, геофізики і гідрографії. Першою буде розглядатися заявка Росії, датська заявка повинна бути розглянута до 2027 року.

На збір даних для обґрунтування заявки Данія витратила 300 млн крон (50 млн доларів).