live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Сьогодні веб-енциклопедії "Вікіпедія" виповнилося 14 років

Інтернет-проект відзначає 15 січня свій день народження

Інтернет-проект "Вікіпедія", який швидко здобув популярність, і нині є найвідвідуванішим інформаційним ресурсом у світі, був створений 15 січня 2001 року, повідомляє Вікімедіа Україна

Ідею створення веб-енциклопедії із вмістом, який розповсюджувався б на засадах вільних ліцензій, вперше запропонував у 1999 році засновник руху вільного програмного забезпечення Річард Столмен. У березні 2000 року Джиммі Вейлз та Ларрі Сенгер започаткували енциклопедію під назвою Нупедія, до написання якої мали долучатися експерти та науковці, а її тексти дозволялось вільно використовувати. Проте протягом 2000 року в Нупедії було завершено лише 2 статті.

15 січня 2001 року Джиммі Вейлз та Ларрі Сенгер створили окремий проект – "Вікіпедія", який дав можливість кожному охочому створювати енциклопедичні статті, що, за їхнім задумом, мали стати матеріалом для написання фахових статей у Нупедії.

Для цього було використано технологію "вікі", яка дає можливість відвідувачам колективно створювати й редагувати вміст веб-сайту. Сама ж назва нового проекту була утворена від гавайського слова "вікі" ("швидко") та закінчення слова "енциклопедія". Від самого початку вміст "Вікіпедії" поширювався на засадах вільних ліцензій, а її творці відмовились від розміщення реклами на сторінках цього інтернет-проекту. Тоді ж були сформульовані перші 5 правил проекту, які мали забезпечити енциклопедичний стиль, нейтральність тексту статей та можливість його перевірки за авторитетними джерелами. Нині вони відомі як "п’ять основ" "Вікіпедії".

Менш ніж за місяць після запуску "Вікіпедії" було створено тисячну статтю, а вже до кінця 2001 року в ній нараховувалось близько 20 тис. статей. Успіх "Вікіпедії" призвів до закриття Нупедії у 2003 році, в якій за час свого існування було закінчено лише 25 статей, а ще 74 були у процесі рецензування.

У 2001 році з’явились перші не-англомовні версії Вікіпедії. А в кінці січня 2004 року з’явилась перша стаття в її україномовній версії. У 2003 році почався збір пожертв для технічної підтримки і розвитку Вікіпедії, аби уможливити її свободу від реклами. 

На теперішній час "Вікіпедія" є сьомим за популярністю сайтом у світі згідно з рейтингом Alexa, а її сторінки переглядаються понад 19 мільярдів разів щомісяця. 

"Вікіпедія" має 288 мовних розділів, сумарна кількість статей у яких становить понад 34 мільйони. В українському мовному розділі "Вікіпедії" нараховується понад 547 тис. статей, і її переглядають близько 90 млн. разів на місяць. Щодоби в українській "Вікіпедії" робиться понад 3 тис. редагувань.

"Вікіпедія" є винятково волонтерським проектом: її редактори на добровільних засадах без жодної платні у свій вільний час працюють над розширенням та поліпшенням якості цієї онлайн-енциклопедії. Редагувати "Вікіпедію" може кожна людина, яка має доступ до Інтернету. 

Все по темі

новини партнерів

29 січня, 2020 середа

29 січня, 2020 середа

28 січня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати