"Газпром" збільшив транзит газу в ЄС, щоб загнати в кут Україну, - ЗМІ

"Газпром" сім місяців тому різко скоротив постачання газу до Європи, тепер так само раптово повернув їх на колишній рівень

Про це пише газета "Коммерсант".

За даними європейських газотранспортних операторів, транзит через Україну зріс майже на 40%, в основному на пункті здачі Вельке Капушани на українсько-словацькому кордоні, де прокачування виросла в 2,2 рази, до 107 700 000 кубометрів. Близько 70% додаткового газу пішло в Італію, решта в південну Німеччину. Також Газпром майже вдвічі збільшив подачу газу через Північний потік, приблизно до 95 млн кубометрів на добу. Завантаження газопроводу Ямал-Європа виросла на 19%, до 82 млн кубометрів на добу. Додатковий газ по них був приблизно порівну розподілений між Німеччиною та країнами Північно-Західної Європи. У Газпромі відмовилися коментувати причини такого різкого збільшення поставок.

Як відзначає видання, з вересня 2014 Газпром урізав постачання Європи газом, почавши з українського напрямку транзиту. Монополія розраховувала, що це змусить ЄС відмовитися від реверсних поставок в Україну. Коли до кінця 2014 року стало зрозуміло, що прийом не працює, Газпром знизив до мінімальних рівнів поставки по Північному потоку і Ямал-Європі. Задум полягав у тому, щоб змусити європейців вичерпати запаси газу в сховищах і підняти ціни на спотовому ринку: це зробило б реверс в Україну комерційно невигідним і дало б Росії козир в переговорах з ЄС з широкого кола питань. Але, хоча запаси в європейських ПСГ до початку березня впали до мінімуму, ціна газу на споті серйозно не змінилася, в основному завдяки приходу СПГ і очікуванню зниження цін за контрактами з нафтовою прив'язкою.

Джерела в Газпромі пов'язують різке зміна політики із зустрічами, що відбулися 5 березня: до Володимира Путіна прибув прем'єр Італії Маттео Ренці, а до глави Газпрому Олексію Міллеру - голова німецької Wintershall Райнер Зеле. Wintershall - один з найстаріших партнерів Газпрому в Європі, до недавнього часу вони також були партнерами по Verbundnetzgas (VNG). Зараз у VNG найнижчий рівень заповнення ПСГ в Німеччині (21,8%), в іншого німецького партнера Газпрому - компанії Ewe - всього 23%. На думку співрозмовників видання, Райнер Зеле переконував Газпром збільшити поставки. "На споті в Європі продається мало фізичного газу, можливо, Wintershall не вистачає, щоб виконати зобов'язання за форвардними контрактами", - говорить одне з джерел видання. "На зустрічі з Маттео Ренці могли бути досягнуті і політичні домовленості, наприклад, за європейськими санкціям", - припускає інше джерело.

У той же час у Західній Європі в цілому досі не було побоювань з приводу нестачі газу, а рішення Газпрому збільшити поставки виявилося несподіваним.

Також газета припускає версію, що збільшення транзиту ускладнює газову ситуацію для України. У п'ятницю "Нафтогаз" знову звинуватив "Газпром" у порушенні контракту, нагадавши, що монополія не має права без попереднього попередження так різко збільшувати добові потоки. Українській компанії в підсумку довелося відмовитися від закачування в ПСГ і повернутися до відбору газу.

Більше того, за даними "Укртрансгазу" за 7 березня, Україна, незважаючи на теплу погоду, у кілька разів збільшила купівлю російського газу - до 23,5 млн кубометрів на добу. Якщо відбір продовжиться, наступну передоплату "Нафтогазу" потрібно буде внести вже сьогодні.

Наявність передоплати дозволить "Газпрому" продовжити поставки в Донбас нібито в рамках контракту з "Нафтогазом". Підтримання транзиту без покупки російського газу стане для "Нафтогазу" дуже важкою задачею, а якщо українська компанія з технологічних причин не зможе повністю виконати транзитну заявку "Газпрому", російська сторона може використовувати цей факт як свідчення ненадійності України як транзитного маршруту.