Гройсман розповів, як відбуватимуться місцеві вибори за новим законом

Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман пояснив, як проходитимуть місцеві вибори 25 жовтня за новим законодавством

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook, повідомляє Еспресо.TV.

"Нарешті ми відійшли від гібридної, дуже дивної системи виборів, на яку було багато нарікань, коли частина депутатів обирається за списками, а інша частина за мажоритарними округами", - наголосив Гройсман.

Він зазначив, що в селах і селищах з населенням до 90 тисяч осіб вибори відбуватимуться за звичною мажоритарною системою. Вибори до райрад, міськрад та облрад будуть проходити вже за пропорційною системою.

"Мерів міст з населенням більше 90 тис. обиратимуть абсолютною більшістю, тобто 50% + один голос. Для цього передбачена можливість проведення другого туру", - зауважив спікер парламенту.

Він додав, що міста, райони і області будуть ділитися на округи. По кожному округу партія може висунути свого кандидата (саме партія, виборчі блоки цим законом не передбачені).

Якщо партія набрала 5% голосів, кількість кандидатів від неї, які пройшли, визначається відповідно до кількості голосів, поданих безпосередньо за депутата в окремому окрузі. До ради проходять ті кандидати від партії, які отримали найбільшу підтримку виборців, а не ті, яких партія поставила на перші місця у списку.

"Щодо бюлетеня. На ньому буде позначено прізвище кандидата, а навпроти - назва партії, від якої він висувається. Таким чином, відбуватиметься одночасне голосування за кандидата і за партію. Висування мерів теж відбуватиметься тільки від партій", - підкреслив Гройсман.

Дата реєстрації партії для участі у виборах не має значення (немає норми, щоб вона була зареєстрована за рік чи за півроку до виборів), зазначив голова Ради. Крім того, вперше до закону введено європейську норму щодо присутності у списку партії не менше 30% представників однієї статі.

"Ну і нарешті, для тих, хто говорить, що через новий закон певні округи можуть залишитися без своїх представників, відповім - виборцям нема за що хвилюватись, оскільки депутати відповідатимуть за все місто, а Рада зможе додатково розподілити відповідальність депутатів за округи", - підсумував Гройсман.

Нагадаємо, 14 липня народні депутати проголосували за проведення місцевих виборів за новими правилами в другому читанні та в цілому.