Газета The Guardian розповіла про чеченців по обидва боки українського фронту

У репортажі британської газети розповідається, чому і скільки чеченців воює на війні в Україні. "Росія як скажена собака, її треба вбити якомога швидче", - вважає один з них

Про це повідомляє Еспресо.TV з посиланням на The Guardian.

Репортер The Guardian Шон Уокер зазначає, що для чеченців, які б’ються за Україну, війна з Росією не закінчилась.

Проти України воюють чеченці лояльні лідеру Чечні Рамзану Кадирову. Загалом на піку війни на початку року їх було близько 300 чоловік, цитує репортер командира "Батальону смерті" Апті Болотханова. З ним він зустрівся у Грозному.

Болотханов стверджує, що всі його бійці – добровольці та координують свої дії з лідерами сепаратистів у Донецьку. Зокрема вони брали участь в атаках на Донецький аеропорт. Загалом біля нього вони провели 5 місяців, після чого повернулись до Чечні.

Апті Болтханов - у другому ряду третій зліва. Фото: The Guardian

Кадирівці заявлють, що готові повернутися до Донецьку "як тільки знадобиться".

На стороні України воює близько 100 чеченців у двох добровольчих батальонах, пише Уокер. Один названо на честь Джохара Дудаєва, а другий – на честь Шейха Мансура, лідера чеченців, які воювали з Росією у 18 сторіччі.

Таким чином на полі бою в Україні присутній менший конфлікт – між чеченцями. Болотханов та його люди колись опублікували відео, в якому стверджували, що приїхали до Донецька, щоб знайти Ісу Мунаєва, засновника батальону імені Дудаєва.

Мунаєв був убитий під Дебальцево у лютому, під час артилерійського обстрілу.

На запитання Уокера, чи несе "Батальон смерті" відповідальність за смерть Іси Мунаєва, Болотханова посміхнувся та сказав: "Аллах забрав його".

Один з чеченців, який не побажав називати своє прізвище, розповів Уокеру, що на різних форумах переконував інших чеченців не їхати воювати на Близький Схід, а натомість їхати в Україну.

"Навіщо чеченці воюють за ІДІЛ, чому вони воюють проти курдів, які не зробили нам нічого поганого? За Кобані, про яке вони ніколи не чули раніше? Це не чеченська війна. Тут в Україні війна для чеченців. Якщо ми переможемо Росію тут, станемо ближчі до звільнення нашої батьківщини", - розповів він.

Батальон Шейха Мансура розташований на ділянці фронту поблизу Маріуполя. Він має більший зв’язок з ісламом.

Командир батальону, пише Уокер, не схотів називати ім’я, дав лише позивний – Мусульманин. Він 20 років воював з росіянами у Чечні. Потім став членом терористичного угрупування, яке брало участь в кількох гучних терактах.

Мусульманин розповів, що був проти атак на цивільних, але вважає їх "можна зрозуміти".

Це Мусульманин, командир батальону Шейха Мансура. Фото: Shaun Walker for the Guardian

Уокер пише, що чеченський батальон ділить базу разом з "Правим сектором". Один з українців з цієї бази прийняв іслам після появи чеченців та взяв ім’я Шаміль.

Один з бійців батальону Джохара Дудаєва на ім’я Казбек розповів, що вони часто заходять глибоко в тил ворогу. Іноді перевдягаються у ворожий камуфляж.

"Росія - це скажена собака, яка намагається вкусити якомога більше людей перед тим, як помре. Ми повинні вбити цю собаку якомога швидче", - вважає Казбек.

Бійці батальона Шейха Мансура під Широкине, 30 червня. Фото: сторінка батальону у Facebook