У Росії "Хрюші" полюють на санкційні харчі, щоб зняти їх на iPhone

Російський закон поки не забороняє продаж таких продуктів, що категорично не влаштовує прихильників влади. Молодіжна організація "Хрюші проти" оголосила про початок серії "рейдів" з виявлення санкційних товарів: на їх упаковку будуть клеїти застережливі стікери

Перший же їх похід в магазин показав, що прокремлівські активісти користуються iPhone і не відрізняють заборонений сир від дозволеного, передає Еспресо.TV з посиланням "Коммерсант". 

Молодіжне об'єднання "Їж російське" (проект організації "Хрюші проти", яка, в свою чергу, була створена в рамках руху "Наші") оголосило про початок серії "рейдів з пошуку західної контрабанди". Учора активісти в майках із зображенням ножа, виделки та російського прапора несподівано з'явилися на порозі одного з московських магазинів мережі "Азбука смаку". Впевненим кроком чотири "хрюші" попрямували до прилавка з сирами і почали копатися в них, вивчаючи асортимент. Кожна іноземна упаковка суворо досліджувалася - дівчата охоче позували перед камерами "Першого каналу" і розповідали про жахи контрабанди.

"Ці сири незаконно перетнули кордон, - попереджали вони.- Значить, магазин не може відповідати за їх якість". На "заборонені" товари дівчата акуратно клеїли величезні наклейки з ведмедем, який скалиться на американський прапор, і великим написом "санкціонний продукт". Яскраві стікери виглядали як рекламний хід - щоб покупцеві не доводилося довго шукати якісні продукти. Але "хрюш" це не бентежило - вони радісно фотографували наклейки на свої IPhone. "Ой, ви тільки на телефон не дивіться, я його ще до санкцій купила", - кокетливо попросила активістка.

Мінсільгосп Росії не став тягнути з дорученням президента Володимира Путіна розробити механізм знищення продуктів, поставки яких заборонені в Росію в рамках продовольчого ембарго. Інфраструктури, здатної утилізувати всі обсяги забороненої продукції, поки немає, але чиновники розраховують, що вона і не буде потрібна. Саме рішення знищувати продовольство відіб'є бажання займатися його контрабандою

У серпні минулого року Росія відповіла на політичні санкції західних країн введенням продуктового ембарго. Під заборону потрапив цілий ряд товарів із США, Євросоюзу, Канади, Австралії і Норвегії - м'ясо, риба, молочна продукція, фрукти і овочі з цих країн майже рік заборонено ввозити для продажу. Такі спроби, втім, не припиняються - минулого тижня Федеральна митна служба відзвітувала, що в першому півріччі 2015 заарештувала 552 т санкційної продукції. А міністр сільського господарства Олександр Ткачов днями натякнув, що заборонені товари потрапляють до Росії під виглядом казахстанських, білоруських та вірменських товарів.

Щоб поставити заслін контрабанді, вчора президент Володимир Путін підписав указ про знищення заарештованих товарів. Уже з 6 серпня прямо на прикордонних пунктах Росії запрацюють печі, в яких будуть спалювати продукти.

Варто відзначити, що урядова постанова забороняє тільки ввезення санкцій товарів - цим з успіхом користуються ритейлери. На початку липня ЗАТ "Тандер", що працює під брендом "Магніт", виграло суд у Росспоживнагляду, який оштрафував магазин за продаж французького сиру. Арбітражний суд Санкт-Петербурга  прийшов до висновку, що заборона на ввезення продукції не рівнозначна забороні на її продаж. Міра суперечить конституційній нормі про захист права власності, вважають юристи

Уряд Росії поки не перекрив цю законодавчу лазівку. На це і звернули увагу добровільні помічники влади. У продуктовому азарті прокремлівські активісти мало не ввели вчора нові санкції і проти лояльних до Росії країн. "Ось подивіться на швейцарський сир - він явно незаконно потрапив на прилавок, - грізно насупившись, розповідала активістка Маргарита Черкашина, наклеюючи стікер на упаковку.- Тільки ті товари, які вироблені зарубіжними компаніями на території РФ, можуть вважатися якісними". Дізнавшись від журналістів, що проти Швейцарії жодних санкцій введено не було, пані Черкашина швидко зняла наклейку з упаковки. "Дівчата, ну що ж ви мені таке підсунули?" - дорікнув вона підлеглим.

Активісти довго дискутували з адміністрацією магазину: "Хрюші" хвалилися, що держава повністю підтримує їх діяльність (цього року організація отримала президентський грант в 6 млн руб.). Через годину директор магазину нарешті викликала поліцію: правоохоронці запропонували активістам проїхати у відділок і написати пояснювальну. У підсумку зійшлися на компромісі: "Хрюші" пішли з магазину, але в ОВС не пішли. "Адміністрація магазину поскаржилася поліції на псування товару і на те, що візитери завадили роботі магазину, - заявив представник мережі "Азбука смаку" Андрій Голубков.- Сподіваюся, що ці наклейки не є фатальним псуванням товару. В іншому випадку ми будемо вимагати компенсацію ". На його думку,   акція, яка пройшла,  "має явний пропагандистський і популістський характер".