Експерти: Влада намагається законсервувати політичну систему, заблокувавши новим партіям шлях до влади

Характер нинішньої виборчої кампанії свідчить про намагання влади законсервувати політичну систему

Так вважає політичний експерт аналітичної групи "Левіафан" Валентин Гладких.

"Вибори мають стати зовнішнім стимулом для політичної еліти реагувати на виклики. Чим частіше будуть вибори, тим швидше буде оновлюватися політична еліта. Але, на жаль, поки що ми бачимо намагання панівного класу законсервувати систему", – сказав Валентин Гладких у програмі "Позиція" на телеканалі "Рада".

Експерт також висловив думку, що нинішній виборчий закон ухвалювався в інтересах парламентських партій, зокрема тих, що входять в коаліцію, а високий прохідний бар’єр залишає мізерні шанси для нових політичних сил зайти в місцеві ради. 

"Якби влада насправді хотіла, щоб виборча система сприяла оновленню та очищенню влади, то взагалі б відмовилась від прохідного бар’єру. Потрібно знизити бар’єр до мінімального виборчого цензу – до мінімальної кількості голосів виборців, яку необхідно здобути, щоб отримати один мандат. Саме так і робили в багатьох країнах, де хотіли по-справжньому сприяти оновленню політичних еліт", – зазначив він.

Разом з тим, експерт не виключив, що молоді партії, "які ведуть активну місцеву кампанію, пройдуть до рад. Зокрема, це УКРОП, "Рух за реформи", "Наш край".

У свою чергу політичний аналітик Олеся Яхно вважає, що нинішня місцева компанія негативно позначилася на іміджі провладних партій. У першу чергу, це стосується запропонованого ними "порядку денного".

"Влада часто звинувачує в популізмі і використанні всеукраїнської тематики на виборах опонентів, але якщо подивитися на провладні партії, то у них самих загальноукраїнський концепт виборчої кампанії: об'єднати країну, за солідарність, за єдність і тому подібне", – сказала вона.

Крім того, експерт зазначила, що оновлюючи керівництво на місцях, влада пішла на домовленості з членами колишньої Партії регіонів, що також негативно позначилося на її сприйнятті у суспільстві.

Разом з тим, на думку Яхно, нинішня виборча кампанія може дати можливість новим партіям пройти в облради і надалі розвивати свої позиції і на всеукраїнському рівні. Інша справа, що багато партій не орієнтовані на довгострокову діяльність. 

"УКРОП – довгостроковий проект, це вже зрозуміло. "Сила народу" теж, хоча вони й не розкручуються наповну силу. НАШ КРАЙ і "Відродження" – подивимося на їхню діяльність після виборів, але багато в чому їхня функція технологічна, прив'язана до електорату на сході України", – пояснила Яхно.